95S&$1 8 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland ingestelde onderzoeken naar complexe financieringen en garanties. De raad van commissarissen kwam in 2004 achtmaal in vergadering bijeen, de audit committee en de commissie voor coöperatieve aangelegen heden vijfmaal, de benoemings- en honoreringscommissie viermaal en de beroepscommissie driemaal. De voorzitter van de raad van commissaris sen onderhoudt minimaal op maandbasis contact met de voorzitter van de raad van bestuur en overlegt maandelijks met de interne accountant. Verder vindt minimaal vier keer per jaar een gesprek plaats tussen de voorzitter van de raad van commissarissen, de voorzitter van de audit committee, de externe accountant en de interne accountantsdienst. Samenstelling van de raad van bestuur Op 15 november 2004 is prof.dr.ir. A. Bruggink als Chief Financial Officer (CFO) toegetreden tot de raad van bestuur. De taken behorende bij deze functie werden eerder waargenomen door de voorzitter van de raad van bestuur. De heer Bruggink was tot 15 november 2004 binnen Rabobank Nederland hoofd Control Rabobank Groep. De heer JJ. Verhaegen is op 1 juli 2004 teruggetreden uit de raad van bestuur vanwege zijn pensio nering. We danken de heer Verhaegen voor zijn jarenlange toewijding en inzet voor de Rabobank Groep en voor de belangrijke bijdrage die hij heeft geleverd aan de ontwikkeling van het betalingsverkeer in Nederland. Corporate governance De corporate governance van Rabobank Nederland wordt behandeld in het hoofdstuk Corporate governance'. De raad van commissarissen onderschrijft volledig de inhoud van dit hoofdstuk. Reflectie op eigen functioneren De raad van commissarissen heeft zich in 2004 gebogen over het eigen functioneren, zowel van het collectief als van de individuele commissarissen. Zo is onder andere gekeken naar de aanwezigheid van commissarissen bij de vergaderingen van de raad en naar de mate waarin de raad voldoet aan het gewenste profiel, de samenstelling en de vereiste competenties van de raad van commissarissen. Het doel van deze evaluatie is om waar mogelijk verbeteringen aan te brengen in het functioneren van de raad door doelqericht te investeren in het kennisniveau van de leden van de raad. Besloten is deze evaluatie jaarlijks uit te voeren. Vervulling van de toezichthoudende rol De raad van commissarissen heeft in 2004 zoals gebruikelijk ook het functioneren van de raad van bestuur en dat van de individuele bestuurders beoordeeld en daaraan conclusies verbonden. Ook is toezicht gehouden op de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de daarmee verbonden ondernemingen. Daarnaast was de raad van commissarissen geregeld klankbord voor de raad van bestuur. In 2004 stonden enkele onderwerpen waarover al eerder besluiten waren genomen opnieuw op de agenda, zoals Visie Rabobank 2005+. Bij de reguliere onderwerpen zijn de strategie en de aan de onderne ming verbonden risico's besproken, alsmede de opzet en de werking van de interne risicobeheersing- en controlesystemen en significante wijzigingen daarin. De intensivering van de samenwerking met Eureko/ Achmea heeft veel aandacht gekregen. De navolgende onderwerpen kregen bijzondere aandacht. 1) Jaarrekening 2003 Ten behoeve van de toetsing van de jaarrekening 2003 heeft de audit committee intensief voorwerk verricht. Dit betrof onder andere een gedetailleerde bespreking van de managementletter en het accountantsrapport met de raad van bestuur in aanwezigheid van de interne accountantsdienst en de externe accountant. 2) Begroting 2005 Conform de statuten is de begroting voor 2005 door de raad van Commissarissen besproken en goedgekeurd. Ook hier heeft de audit Committee belangrijk voorwerk geleverd. 3) Ledenvoordeelsysteem Al enige tijd wordt binnen de Rabobank indringend aandacht besteed aan de vraag of een ledenvoordeelsysteem wenselijk en haalbaar is. De impact van een eventuele introductie van zo'n systeem is groot, niet alleen in termen van organisatie, maar ook in financiële zin. De commissie voor coöperatieve aangelegenheden heeft dit onderwerp in 2004 intensief gevolgd. De raad van commissarissen heeft de wens van de raad van bestuur onderschreven om hierover uitvoerig met de lokale banken van gedachten te wisselen. De verwachting is dat hieruit in de loop van 2005 definitieve conclusies kunnen worden getrokken. 4) Operatie Service De commissarissen hebben het doorlichten van Rabobank Nederland op de gewenste en noodzakelijke activiteiten ten behoeve van de lokale Rabobanken kritisch gevolgd. De ingezette reorganisatie met herschik king van activiteiten en de vermindering van de personeelsbezetting van 1.200 fte's zijn door de raad van commissarissen goedgekeurd. De raad is ervan overtuigd dat Rabobank Nederland hierdoor in staat is om meer klantgericht te handelen ten behoeve van de lokale banken en om de kosten te verminderen die aan de lokale banken worden doorbelast. Nadrukkelijk hebben de commissarissen hierbij geconsta teerd dat de bijbehorende cultuurverandering bij Rabobank Nederland wan groot belang is. 5) Strategische bewegingen De raad van commissarissen heeft zich met regelmaat gebogen over voorgenomen deelnemingen en acquisities. Internationaal vinden deze bewegingen vaak plaats in het licht van de buitenlandse retailbanking- strategie. Het bewaken van de samenhang, de besturing van de voor genomen deelnemingen of acquisities en het solvabiliteitsbeslag krijgen hierbij de nodige aandacht. De beoogde uitbouw van de samenwerking met Eureko/Achmea is een regelmatig terugkerend onderwerp en wordt door de raad van bestuur zorgvuldig vormgegeven en intensief met de raad van commissarissen besproken. 6) Wijziging lokaal bestuursmodel In 2004 kreeg de wijziging van het bestuursmodel van lokale banken haar definitieve beslag. Behalve voor het sinds 1998 bestaande partner shipmodel konden lokale banken kiezen voor het directiemodel: benoemde professionele bestuurders in combinatie met gekozen toezichthoudende commissarissen en een ledenraad. De raad van commissarissen van Rabobank Nederland heeft nauwkeurig gevolgd hoe het nieuwe model naast het bestaande werd vormgegeven in herziene statuten, reglementen en profielen en hoe het werd geïntro duceerd in de organisatie. Voorstel aan de algemene vergadering In lijn met het bepaalde in de statuten van Rabobank Nederland heeft de raad van commissarissen het jaarverslag en de jaarrekening 2004 onder zocht. Een bespreking van deze stukken met de externe accountant maakte hiervan deel uit. Mede op grond van de goedkeurende accountantsverklaring van Ernst Young Accountants en gelet op het bepaalde in artikel 20 sub i van de statuten stelt de raad van commissa rissen de algemene vergadering van Rabobank Nederland voor om de jaarrekening 2004 vast te stellen en de winst te bestemmen overeen komstig het gedane voorstel. W.'Y' v .y*.»v->v Wm.

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 7