Bestuurders en toezichthouders Rabobank Nederland 4 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Bestuurders en toezichthouders Rabobank Nederland 5 proces' gestart om via onderlinge fusies te komen tot een kleiner aantal lokale banken, die voldoende omvang hebben om zelfstandig complexe financiële diensten te verlenen. Dat is van groot belang om onze ambities aan de bovenkant van de particuliere en de zakelijke markt - meer marktaandeel - te kunnen waarmaken. De beweging naar een kleiner aantal banken met meer omvang zal niet ten koste gaan van het beleid om de 'dichtbijbank' van Nederland te zijn - en te blijven. Dankzij gebruikmaking van innovatieve distributieformules zal de opschaling juist gepaard gaan met een uitbreiding van het aantal klantencontactpunten. Operatie Service De beweging naar een hoger serviceniveau bij de lokale banken bleef niet zonder gevolgen voor Rabobank Nederland. Om de ondersteuning nog beter toe te spitsen op de servicebehoefte van een kleiner aantal geprofessionaliseerde lokale banken, is bij het centrale ondersteunings apparaat een omvangrijke reorganisatie in gang gezet. Deze reorgani satie - Operatie Service - beoogt een besparing van EUR 200 miljoen, onder meer via een personeelsreductie van 1.200 fte's. De uitkomst van Operatie Service voor de lokale banken zal een betere, efficiëntere en transparantere service vanuit Rabobank Nederland zijn, tegen - per saldo - lagere kosten. 2005: het jaar van service Het afgelopen jaar stond in het teken van veranderingen. Veranderingen die slechts één doel hadden: de basis leggen voor een nóg betere dienstverlening aan onze klanten. In de eerste plaats natuurlijk aan onze cliëntele in binnen- en buitenland, maar ook, en dat is zeker zo belangrijk, aan de aangesloten Rabobanken - via een betere service op een nog hoger niveau vanuit het centrale apparaat. Het is mijn wens, en die van mijn collega's in de raad van bestuur, dat 2005 het jaar wordt waarin het woord 'service' binnen de gehele Rabobank Groep met grote, dikke letters wordt geschreven. Met dezelfde inzet als die waarmee onze 56.000 medewerkers en managers hun bijdrage aan het succesvol verlopen verslagjaar hebben geleverd, moet dat kunnen luk ken. De toewijding van de ruim 3.000 bestuurders en toezichthouders van onze lokale banken is daarbij onmisbaar. Medewerkers, managers en bestuurders verdienen dank voor de vele inspanningen die zij zich in het verslagjaar hebben getroost. De leden van de lokale banken verdie nen respect voor de betrokkenheid die zij aan de dag hebben gelegd. Hun inbreng en die van onze andere klanten houden ons scherp. Hun gezamenlijke oordeel over onze dienstverlening bepaalt uiteindelijk of 2005 het jaar van service zal worden. Gematigd positief over 2005 We zijn gematigd positief over het lopende jaar 2005. We verwachten een verdere, zij het lichte groei van de economie, met een afvlakkende stijging van de export en een gematigd verder aantrekken van de binnenlandse bestedingen. De Rabobank Groep kan daarvan profiteren, mits het verschil tussen de lange en de korte rente niet veel verder zal afnemen. In 2005 zal er voor het eerst volgens de International Financial Reporting Standards worden gerapporteerd, waardoor de resultaten volatieler worden. Niettemin, verwacht de Rabobank Groep, onvoorziene omstandigheden daargelaten, dat de opgaande lijn van de structurele resultaatontwikkeling kan worden vastgehouden. Bert Heemskerk, voorzitter van de raad van bestuur van Rabobank Nederland Raad van bestuur (met aandachtsgebieden) drs. Bert Heemskerk (H.), voorzitter Personeel Toezicht Audit Juridische en Fiscale Zaken Communicatie Bestuurssecretariaat Kennis en Economisch Onderzoek drs. Rik baron van Slingelandt (D.J.M.G. Rabobank International Network Global Financial Markets Corporate Finance Wholesale Support drs. Hans ten Cate (J.C.) Rabobank Nederland Corporate Clients Kredietrisicomanagement (fiattering) Bijzonder Beheer Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen Per 1 april 2005 prof.dr.ir. Bert Bruggink (A.) Accounting Control Risicomanagement Treasury ir. Piet van Schijndel (PJ.A.) Particulieren Private Banking Groep ICT dr. Piet Moerland (P.W.) Coöperatie Bestuur MKB Shared Services Facilities Bestuurssecretaris drs. Rens Dinkhuijsen (L.A.M.) Raad van commissarissen prof. dr. Lense Koopmans (L.), voorzitter ing. Antoon Vermeer (A.J.A.M.), plaats vervangend voorzitter mr. Sjoerd Eisma (S.E.), secretaris drs. Leo Berndsen (L.J.M.) ir. Bernard Bijvoet (B.) dr. ir. Teun de Boon (T.) dr. Wim Duisenberg (W.F.) Marinus Minderhoud (M.) ir. Hans van Rossum (J.A.A.M.) ir. Herman Scheffer (H.C.) prof. dr. ir. Martin Tielen (M.J.M.) dr. ir. Aad Veenman (A.W.) prof. dr. Arnold Walravens (A.H.C.M.) Raad van advies drs. Jan Brouwer (J.G.B.) Wout Dekker (W.) drs. Derk Haank (D.) Herman Hazewinkel RA (HJ.) ir. Hans Huis in 't Veld (J.C.) Dick van Hedel (T.J.M.) mr. Roelof Hendriks (R.R.) ir. Rokus van Iperen (R.L.) Leonor Lindner (L.) drs. Dick Sluimers (D.M.) drs. Claudia Zuiderwijk (C.J.G.) tuin i Vlnr: Bert Bruggink, Piet van Schijndel, Bert Heemskerk, Rik baron van Slingelandt, Piet Moerland en Hans ten Cate.

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 5