Voorwoord HHu ii:Hs:sssüsSs-£g; SSSiBspislgg!' fiskiiSuSsStsiBSZ. 2 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Als Rabobank Groep hebben we onze wortels in de Nederlandse agrarische sector. Meer dan honderd jaar geleden opgericht, zijn we intussen op tal van terreinen onbetwist marktleider. Maar we willen meer. We hebben ook de ambitie wereldwijd de nummer één in food agri te zijn. Het thema van dit jaarverslag maakt die ambitie letterlijk zichtbaar. Het illustreert de rol die wij vandaag de dag wereldwijd spelen als (financiële) schakel in de voedselketen. Diverse nieuwe, con crete initiatieven zijn genomen om die rol te versterken; van Polen tot Utrecht, van China tot het westen van de Verenigde Staten. Het zijn stappen die 2004 voor de Rabobank Groep tot een bijzonder jaar hebben gemaakt. Een jaar tussen hoop en vrees Het jaar 2004 valt wellicht het best te omschrijven als een jaar tussen hoop en vrees. Vrees heerste op de financiële markten vanwege de onvoorspelbare gevolgen voor de wereldeconomie van het grillige verloop van de olieprijzen ten gevolge van de crisis in Irak. Rampspoed trof niet alleen grote delen van Azië na de tsunami, maar ook Afrika en het Midden-Oosten, smeulende en oplaaiende politieke brandhaarden die maar niet willen doven. Toch gloorde er hoop. Ondanks alle somberheid nam de wereldhandel flink toe. Ook leek de economie in Europa de weg terug omhoog gevonden te hebben. De groei was echter zowel bij onze Europese buren als in ons eigen Nederland nog pover en leunde grotendeels op de sterk toegenomen export. Geconfronteerd met het al te strenge en slecht getimede bezuinigings beleid, hield de Nederlandse consument ook in 2004 de hand nog op de knip, al gaf hij wel iets meer uit dan in 2003. Een succesvol resultaat Te midden van al die wisselvalligheden behaalde de Rabobank Groep een succesvol resultaat. De nettowinst steeg met 12%. Dit is conform de langetermijndoelstelling. Over de hele breedte van de groep werd goed gepresteerd. Het binnenlands retailbankbedrijf- voor het overgrote deel gevormd door de lokale Rabobanken - bleef ondanks de kwakkelende economie goed overeind. Het wholesalebankbedrijf, inclusief het daarin opgenomen internationale retailbankbedrijf, liet opnieuw een duidelijke resultaatverbetering zien. Ook het verzekeringsbedrijf noteerde, net als in 2003, een duidelijke resultaatgroei vóór belastingen. De resultaten uit vermogensbeheer, leasing en vastgoed lieten eveneens een fraaie groei zien. Marktleiderschap in Nederland De behaalde prestaties hebben het fundament onder onze ambities verder verstevigd. In Nederland wil de Rabobank Groep marktleider zijn op het gebied van Allfinanz. Om onze spelbepalende positie nog verder te versterken, zijn in het verslagjaar belangrijke stappen gezet. Zo werden intern de krachten gebundeld om ons aandeel in de markt van ver mogende particulieren te vergroten, de basis voor succesvol opereren op de grootzakelijke markt is versterkt en er is een gerichte campagne begonnen om het marktaandeel in de grote steden te verbeteren, met name onder allochtonen. Marktleiderschap in Allfinanz vergt ook een leidende positie in de verzekeringsmarkt. Een eerste stap in die richting werd gezet via de samenwerkingsovereenkomst van de Rabobank Groep met Eureko/Achmea, die begin 2004 werd gesloten. Die overeen komst kreeg gestalte door een deelname van 5% in het kapitaal van de Eureko Groep en door de start van een intensieve samenwerking tussen onze verzekeraar Interpolis en Zilveren Kruis Achmea op het gebied van zorgverzekeringen. Wereldwijd nummer één in food agri De investeringen om wereldwijd de nummer één in food agri te zijn werden in het verslagjaar opgevoerd. Zo hebben we eind 2004 voor een bedrag van circa EUR 150 miljoen een 35%-belang genomen in de Poolse Bank Gospodarki Zywnosciowej (BGZ). Met 300 kantoren verspreid over het gehele land is dit de belangrijkste bank in de Poolse agrarische sector. De wens om in de VS versneld te groeien ondervond Voorwoord een terugslag, omdat de voorgenomen overname van Farm Credit Services of America uiteindelijk niet doorging. Onze doelstelling blijft echter onverkort om in de VS in de komende vijfjaar, via organische groei en kleinere acquisities, een van de belangrijkste financiers van de Amerikaanse 'farmers' en 'ranchers' te worden. Maatschappelijk verantwoord ondernemen Om wereldwijd leidend te zijn op het gebied van duurzame ontwikke ling, wil de Rabobank Groep maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO) nog meer profiel geven. Het komt erop aan fraaie principes in de alledaagse werkelijkheid te verankeren. Dit betekent onder meer de invoering van relevante MVO-maatstaven in de kredietverlening en bij andere vormen van dienstverlening, het duurzamer maken van onze bedrijfsvoering, vergroting van ons marktaandeel in duurzame financiële producten en stimulering van de maatschappelijke inzet van Rabobankmedewerkers. De maatschappelijke betrokkenheid krijgt over de grens vorm via het Rabobank Development Program (RDP), een programma dat gestart is in het afgelopen jaar en waarbij verschillende, soms al langer bestaande, activiteiten en nieuwe initiatieven werden gebundeld. Al meer dan 30 jaar - in 2004 werd het zesde lustrum gevierd - ondersteunt de Rabobank Foundation tal van projecten in ont wikkelingslanden om de plaatselijke bevolking op weg te helpen naar economische zelfstandigheid. Dit heeft nieuwe impulsen gekregen. Na de tsunami is via de Foundation actie ondernomen om getroffen gebie den weer op te bouwen. Daarnaast is een nieuw initiatief ontwikkeld, dat erop gericht is via deelname in bestaande kredietcoöperaties in een beperkt aantal ontwikkelingslanden de toegankelijkheid van financiële diensten voor de lokale bevolking te verbeteren. Het is de bedoeling in het kader van het RDP ook Rabobankmedewerkers in te zetten. Grotere en meer geprofessionaliseerde lokale Rabobanken De aangesloten Rabobanken vervullen een sleutelrol bij het realiseren van het doel om marktleider in Nederland te zijn. Om die rol met succes te kunnen spelen, is het noodzakelijk de kwaliteit en de professionaliteit bij de lokale banken te versterken. In 2004 is een omvangrijk 'opschalings-

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 4