Maatschappelijk verantwoord ondernemen 70 Rabobank Groep jaarverslag 2004 De Rabobank Groep heeft de ambitie haar voor aanstaande positie op het gebied van maatschap pelijk verantwoord ondernemen te behouden en uit te bouwen. Daarvoor is het nodig dat het MVO-denken een rol speelt bij beslissingen op alle niveaus en in alle bedrijfsprocessen. De moni- toring van MVO laat zien dat dit doel in 2004 weer dichterbij gekomen is. Meer onderdelen van de groep hebben in beleid en activiteiten meer aan dacht aan MVO besteed dan in de jaren daarvoor. Als klanten en stakeholders MVO als een zichtbaar onderdeel beschou wen van de identiteit van de Rabobank Groep, draagt dit ook bij aan haar reputatie. Reputatiemanagement in het kader van MVO gebeurt enerzijds door het beheersen van risico's en anderzijds door het toevoe gen van waarde aan de onderneming. Risicobeheer vindt plaats via transparante corporate governance, door conform externe MVO-richtlijnen en interne codes te opereren en door MVO-criteria een plaats te geven in de financiële dienstverlening en bedrijfsinterne milieuzorg. In 2004 zijn voorbereidingen getroffen om in de kredietbeoordeling expliciet de toetsing op MVO-gebied op te nemen. Het toevoegen van waarde gebeurt bijvoorbeeld door nieuwe markten aan te boren, of nieuwe, duurzamere producten en diensten aan te bieden. Een goede reputatie creëert uiteindelijk ook waarde. Zo wordt de Rabobank gezien als een aantrekkelijke werkgever. Opnieuw succesvol jaar voor Rabo Groen Bank Rabo Groen Bank heeft opnieuw een uitstekend jaar achter de rug. Net voor het jaareinde overschreed het balanstotaal de grens van twee miljard euro. De bruto verstrekkingen groeiden in 2004 met zo'n 534 miljoen euro. De bruto funding, via de uitgifte van Rabo Groen Obligaties, bedroeg EUR 482 miljoen. De uitgifte van Robeco CDO Groen Obligaties bedroeg EUR 30 miljoen. De Rabobank is met afstand marktleider op het gebied van groenfinancieringen, met een markt aandeel van zo'n 50%. In de biologische landbouw, het agrarisch natuurbeheer, de windenergie en de Groen Label Kassen laat de Rabobank de concurrentie ver achter zich. Deze positie heeft zij vooral te danken aan de ondersteuning door de lokale Rabobanken. Nagenoeg alle Rabobanken verkopen groenobliga- ties aan particuliere relaties. Bij de verstrekking van groenfinancieringen is ruim driekwart van de banken betrokken. Handelsplatform voor C02-emissierechten opgericht Begin 2004 heeft New Values, een initiatief van de Rabobank, een elektronisch platform gelanceerd voor de handel in CO,-emissierechten, groencertificaten en NO^emissierechten. Via dit platform kunnen bedrij ven wereldwijd en anoniem in deze rechten handelen. De Europese handel in C02-emissierechten is op 1 januari 2005 van start gegaan. Rabobank Nederland werkt binnen New Values samen met TenneT-dochter APX (de Amsterdamse stroombeurs). De Rabobank heeft het initiatief tot New Values genomen, omdat haar klanten in de zakelijke markt in toenemende mate te maken krijgen met wettelijke emissieplafonds. Bedrijven kunnen daaraan voldoen door hun eigen emissies te verminderen of door emissierechten in te kopen van bedrijven die hun emissies tegen lagere kosten kunnen beperken. Maatschappelijk verantwoord ondernemen Bodemverontreiniging van bedrijfsterreinen te lijf Samen met zes koepel- en brancheorganisaties, waaronder de werk geversorganisaties MKB Nederland en VNO-NCW, gaat de Rabobank de bodemverontreiniging van bedrijfsterreinen te lijf. Het ministerie van VROM steunt het initiatief beleidsmatig en financieel. Er komt één organisatie waar bedrijven met alle vragen en problemen betreffende bodemverontreiniging en bodemsanering kunnen aankloppen. Deze organisatie gaat werken onder de naam Bodemcentrum. In 2003 en 2004 vonden de voorbereidingen plaats voor de opzet van het centrum. In januari 2005 tekenden de betrokken partijen een intentieverklaring. Uit onderzoek is gebleken dat bij 12.000 tot 15.000 bedrijven de bodem moet worden gesaneerd. Voor 2030 moet dit zijn afgerond. Dat komt neer op circa 500 bodemsaneringen per jaar. Gemiddeld gaat het om een investering van EUR 100.000 tot EUR 150.000. Coöperatief bankieren in ontwikkelingslanden In 2004 is het label Rabobank Development Program gelanceerd waar mee de Rabobank als maatschappelijk verantwoordelijke en betrokken coöperatieve bank bijdraagt aan de stimulering van plattelandsecono mieën in ontwikkelingslanden. In het kader van het Rabobank Development Program zullen in 2005 Rabobankmedewerkers naar projecten worden uitgezonden. Onder het label vallen Rabo Financial Institutions Development BV en de Rabobank Foundation. Rabo Financial Institutions Development BV is opgericht voor de ondersteuning van en deelname in plattelandsbanken in 15 ontwikkelingslanden. Zij beschikte bij de start over een investeringskapitaal van 25 miljoen euro. Inmiddels zijn 10 van de 15 ontwikkelingslanden bekend. Het zijn Brazilië, Bolivia, China, Egypte, India, Indonesië, Mozambique, Peru, Tanzania en Vietnam. De consultancydienst RIAS vormt een onderdeel van deze nieuwe entiteit. De Rabobank Foundation, die op 12 mei 2004 haar 30-jarig bestaan vierde, helpt met advies en financiële middelen bij het opzetten van spaar- en kredietcoöperaties. Ook verstrekt zij handels financieringen aan agrarische coöperaties. Papierreductie blijft achter bij doelstelling Een gemiddelde kantoormedewerker verbruikt één boom per jaar aan papier, zo berekende het Wereld Natuur Fonds. Dat betekent voor de hele Rabobank Groep 55.000 bomen per jaar. De doelstelling van een papierreductie van 10% is in 2004 niet gehaald. In het verslagjaar bedroeg de reductie 7%. Inkoop groene energie In 2004 is een raamcontract afgesloten voor Nederlandse vestigingen van de Rabobank Groep, waardoor vanaf 2005 meer dan 1.300 locaties binnen de Rabobank Groep 100% groene stroom krijgen. De stroom opwekking vindt plaats bij windmolens in Nederland, die door de Rabobank gefinancierd zijn. Het afgesloten raamcontract betekent een minder grote belasting van het milieu. Bovendien zorgt de gemeen schappelijke inkoop voor een fikse kostenbesparing. Doelstellingen 2005 Voor 2005 staan onder meer de volgende doelstellingen op het programma: - De positionering verstevigen van een bank die MVO hoog in het vaandel heeft staan, door de inzet van duurzame producten en dien sten optimaal te benutten. - Verdere invoering van MVO-criteria in het kredietproces in de gehele organisatie. - Maatschappelijke betrokkenheid verder versterken in de vorm van vrijwilligerswerk, corporate citizenship en, waar relevant, een actieve stakeholdersdialoog. - Programma's invoeren gericht op duurzame bedrijfsvoering, zoals 100% groene stroom, opnieuw 10% papierreductie, verduurzaming van de mobiliteit en een duurzaam inkoopbeleid. - Herziening van het autoleasebeleid waarbij alleen auto's geleased kun nen worden indien ze voldoen aan criteria vooi energiezuinige auto's. Meer informatie over het MVO-beleid en MVO-activiteiten van de Rabobank Groep staat in het maatschappelijk jaarverslag 2004. Dit verslag is op internet beschikbaar. De internetversie volgt de richtlijnen van het Global Reporting Initiative. Op internet staan ook aansprekende voorbeeldprojecten van lokale banken en groepsonderdelen. Zie www.rabobankgroep.nl/duurzaamheid. "Suiker is een van de belangrijkste strategische producten van Indonesië. Door onze ondersteuning van PTPNXI, de grootste suikerproducent van het land, zijn we een prominente speler in deze industrietak geworden. Behalve suiker financieren we ook producenten en afnemers van andere belangrijke 'soft commodities' zoals cacao en koffie. Daardoor is de Rabobank een van de leidende financiers in de food agribusiness in Indonesië." Tony Costa, generaI manager en president van PT. Bank Rabobank International Indonesia

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 38