Valutarisico Operationeel risico "De Indonesische suiker producenten kunnen de vraag in eigen land lang niet aan. Door te moderniseren wil de sector weer aan die vraag kunnen voldoen. PTPN XI speelt daarin een belangrijke rol." Assurantierisico 68 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Risicotype in miljoenen euro's Ultimo 2004 Credit spread 10,1 Vreemde valuta 0,1 Aandelen gj Rente 2,2 Diversificatie -6,0 Totaal Value at Risk 14,6 Valutarisicoposities komen voor in de handelsboeken en de niet-han- delsboeken. Het valutarisico in de handelsboeken wordt evenals andere marktrisico s beheerst op basis van Value at Risk-limieten. In de niet-han- delsboeken heeft het valutarisico uitsluitend betrekking op translatie- risico op in buitenlandse activiteiten geïnvesteerd kapitaal en de niet in euro's genoteerde uitgiftes van Trust Preferred Securities. Voor het bewaken en beheersen van het translatierisico hanteert de Rabobank Groep een samenhangend tweesporenbeleid dat erop gericht is de vermogenspositie van de bank te beschermen tegen valutakoersschommelingen. Enerzijds voorziet de hedgestrategie in het afdekken van de reserves die in het buitenland belegd zijn, anderzijds in het immuniseren van de tier 1-ratio voor effecten van valutakoersbe wegingen. Dat laatste vindt plaats via de niet tot de reserves gerekende componenten van het toetsingsvermogen, met name de Trust Preferred Securities. Deze werden in 2003 en 2004 uitgegeven in zodanige vreemde valuta, dat de valutasamenstelling van het toetsingsvermogen overeenkomt met die van de naar risicograad gewogen activa. Deze 'natuurlijke hedge' is gerealiseerd door de tot het tier 1 -vermogen gere kende Trust Preferred Securities II (in 2003) en lil tot en met VI (in 2004) uit te geven in Amerikaanse dollars (USD 3.250 miljoen), Australische dollars (AUD 500 miljoen) en Britse ponden (GBP 350 miljoen). Operationeel risico is een risicotype dat binnen het bankwezen een duidelijke eigen plaats heeft verworven. Als definitie geldt 'het risico van verlies door falende interne processen, mensen of systemen of door externe gebeurtenissen'. In het moderne internationale bankwezen is in de recente decennia meerdere malen aangetoond dat het niet goed beheersen van de operationele risico's tot enorme verliezen kan leiden. Volgens het Bazel ll-akkoord worden banken verplicht om er vermogen voor aan te houden. De Rabobank onderkent operationeel risico van ouds als een risico waarop een passend beheer wordt toegepast. Voorbeelden van operationeel-risico-incidenten zijn zeer divers: fraude, claims in verband met ontoereikende producten, verliezen door slechte arbo-omstandigheden, fouten in transactieverwerking, overtreding van wetgeving en systeemuitval. mr. IR. Poerwanto, marketing director PTPN XI, Indonesië, de grootste suikerproducent van het land Organisatiebesturing en risicomanagement 69 Door Groep Risico Management wordt richting en inhoud gegeven aan het groepsbrede beleidsprogramma voor operationeel risicobeheer. Uiteindelijk is het lijnmanagement verantwoordelijk voor het daadwerke lijk sturen en beheren van operationele risico's binnen het eigen domein. De ambitie van de Rabobank Groep is gericht op een zodanig even wichtig beheersen van de operationele risico's dat daarbij voldaan wordt aan de hoogste eisen van de relevante regelgeving. Voor het identificeren van risico's hanteert de Rabobank twee benaderingsniveaus. In de eerste plaats worden op jaarbasis de belangrijkste risico's per bedrijfsonderdeel in beeld gebracht. Dit is de zogenaamde 'top-down risico-identificatie- methode'. Daarnaast worden voor specifieke processen, afdelingen of risico's Control Risk Self Assessments uitgevoerd. Hierbij worden de spe cifieke risico's in workshops met de direct betrokkenen geïdentificeerd en geanalyseerd. Binnen alle groepsonderdelen van de Rabobank worden de operatio nele verliezen van meer dan EUR 10.000 en incidenten geregistreerd en op kwartaalbasis gerapporteerd. De validatie en analyse van de verliezen vinden zo dicht mogelijk bij de bron plaats. Voorts wordt ieder kwartaal door de resultaatverantwoordelijke groepsonderdelen gerapporteerd over de status en kwaliteit van risico beheersing. Daarnaast worden de belangrijkste risico's en controls gemonitord, waarbij zo veel mogelijk gebruik zal gaan worden gemaakt van waarschuwingssignalen middels sleutelindicatoren voor risico's en controls. Het vermogensbeslag voor de Rabobank Groep wordt berekend aan de hand van een eigen model. Momenteel wordt getoetst of dit model voldoet aan de eisen van de Advanced Measurement Approach uit de BIS-regelgeving. Bij Interpolis is het risicobeheer met name gericht op het assurantie risico. Door middel van de daarvoor geëigende technieken worden de risico's van (nieuwe) producten en de ontwikkeling van risico s ingeschat. Daarmee bewaakt de verzekeraar ook dat met voldoende zekerheid aan toekomstige verplichtingen kan worden voldaan en dat calamiteiten financieel kunnen worden opgevangen. Ook binnen Interpolis wordt het principe van economisch kapitaal geïmplementeerd.

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 37