B Funding en liquiditeitsrisico Marktrisico 66 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Het beheer en de sturing van de renterisicopositie van de Rabobank Groep vindt centraal plaats. Voor het meten en beheren van het renterisico worden verschillende methoden gebruikt, waaronder gap- analyse, scenario-analyse en marktwaardelimieten. Voor simulatie- en analysedoeleinden worden klantgedrag en rentebewegingen gemodel leerd. Het renterisico op korte termijn wordt gemonitord aan de hand van de Income at Risk. Dat is het bedrag aan rentewinst dat met een betrouwbaarheidsgraad van 97,5% op jaarbasis maximaal 'in de waag schaal' wordt gesteld. In het verslagjaar bedroeg het maximale risico ongeveer EUR 200 miljoen. Het langetermijnrenterisico wordt gemeten en beheerst aan de hand van de Equity at Risk. De Equity at Risk is de gevoeligheid van de marktwaarde van het vermogen voor veranderin gen in de rente. De maximale Equity at Risk bedroeg In het verslagjaar 7,5%. Zowel Income at Risk als Equity at Risk wordt maandelijks bere kend en gerapporteerd aan de BRMC. Jaarlijks worden limieten vastge steld voor beide risico-indicatoren. Onder liquiditeitsrisico wordt verstaan het risico dat de groei van de activa op enig moment niet, of niet tegen een redelijke prijs, kan wor den gefinancierd of dat niet aan alle (terug)-betalingsverplichtingen kan worden voldaan. Dit kan doordat klanten of andere professionele tegenpartijen plotseling meer geld opvragen dan verwacht, terwijl de bank niet genoeg geld in kas heeft en ook het verkopen van activa of het lenen van geld bij derden geen uitkomst biedt. Om het liquiditeitsrisico te meten, wordt onder andere gebruik gemaakt van de CA/CL- methode (Core Asset Core Liabilities). Het startpunt van deze analyse is de liquiditeitstypische vervalkalender van activa en passi va. Vervolgens wordt becijferd welke activa (en niet-benutte faciliteiten) en passiva waarschijnlijk nog op de balans staan of komen te staan na veronderstelde en nauwkeurig gedefinieerde stress-scenario's. De alsdan resterende activa en passiva worden gedefinieerd als respectievelijk de kernactiva (core assets; CA) en de kernpassiva (core liabilities; CL). De verhouding CA/CL is de liquiditeitsratio. Gegeven de gekozen uiterst conservatieve wegingen wordt het afdoende geacht als de ratio onder 1,2 blijft. In het verslagjaar was dat voor de gehanteerde scenario's inderdaad het geval. Ook de groepsbrede liquiditeitspositie gemeten aan de hand van de richtlijnen van de toezichthouder bleek alleszins ruim; de aanwezige liquiditeiten overschreden de eis gemiddeld met 8%. De ruime liquiditeitspositie van de Rabobank Groep wordt op de balans weerspiegeld in de omvangrijke actiefpost rentedragende waardepapie ren ad EUR 92 miljard. Deze gelden zijn in situaties van liquiditeitscrises in beginsel direct opvraagbaar. Het fundingbeleid van de Rabobank Groep is erop gericht tegen aan vaardbare kosten in de financieringsbehoefte van de groepsonderdelen te voorzien. Het beleid kenmerkt zich door diversificatie van financie ringsbronnen, flexibiliteit van de gebruikte fundinginstrumenten en actieve investor relations. De Rabobank Groep heeft de hoogste rating van vooraanstaande ratinginstituten. Deze toprating stelt de Rabobank Groep in staat om relatief goedkoop funding aan te trekken. In 2004 werd voor bijna EUR 20 miljard langetermijnfunding opgehaald in de internationale financiële markten. Langetermijnfunding in 2004 naar valuta Euro Amerikaanse dollar 47% 28% Canadese dollar 7% Britse pond 6% Australische dollar 4% Zwitserse franc 3% Overig 5% Een separate eenheid Investor Relations staat opgesteld om de beleg gers in Rabobank optimaal te informeren over het risicoprofiel en de financiële en strategische ontwikkelingen van het bedrijf. www.rabobank.com Organisatiebesturing en risicomanagement 67 Risico op niet-OESO-landen In Latijns In Azië/ In van het in Europa In Afrika Amerika Pacific Totaal balanstotaal Fronomisch landenrisico (exclusief derivaten)11 1.385 262 3.742 4.492 9.881 2,1 Rkiroverlaaende componenten: 13 0 798 868 1.679 - door derden gedragen landenrisico 378 135 1.630 569 2.712 - aftrek voor verlaagde weging van transacties 787 37 432 569 1.825 Nettolandenrisico vóór voorzieningen 207 90 882 2.486 3.665 0,8 In van de totale voorzieningen Totaal voorzieningen voor economisch landenrisico 2 2 121 61 186 8,9 1 totaal activa, vermeerderd met gestelde garanties, borgtochten en onbenutte kredietfaciliteiten Het marktrisico betreft de waardeveranderingen van de handelsporte feuille als gevolq van prijswijzigingen in de markt. De prijsveranderingen hebben onder andere betrekking op de prijzen van renteproducten (rente), aandelen, valuta, sommige goederen en derivaten. De Rabobank Groep berekent en consolideert het risico dagelijks en limiteert dit via een verfijnd stelsel van limieten. Op geconsolideerd niveau wordt het risico weergegeven door de zogenaamde Value at Risk. Deze maatstaf geeft, op basis van historische marktontwikkelingen aan wat het maxi maal mogelijke verlies is bij een gegeven betrouwbaarheidsniveau onder 'normale' marktomstandigheden. De hoogte van de Value at Risk is het gevolg van marktontwikkelingen en van de zelf Ingenomen posities. Om ook gevoel te krijgen voor het maximale potentiële risico wordt ook het effect berekend van bepaalde extreme gebeurtenissen ('event risk') op de waardeontwikkeling van de portefeuilles. Hierbij worden zowel historische als hypothetische scenario's geanalyseerd. Ook wordt er gebruik gemaakt van gevoeligheidsanalyses. In de bijgaande grafiek is het verloop van de Value at Risk gedurende het verslagjaar weergegeven. De Value at Risk bewoog in 2004 tussen EUR 11 (11miljoen en EUR 22 (18) miljoen, met een gemiddelde van EUR 17 (14) miljoen. Dit betekent dat met een betrouwbaarheid van 97,5% onder normale omstandigheden het verlies op één dag maximaal EUR 22 miljoen bedroeg in 2004. Value at risk in miljoenen euro's De samenstelling van de Value at Risk van de handelsportefeuilles wordt onderverdeeld in een aantal componenten. De waarde van de handels portefeuilles is voornamelijk gevoelig voor veranderingen in de rente, aandelenkoersen en credit spreads. Doordat tegengestelde posities van verschillende boeken elkaar in enige mate opheffen wordt er een diver sificatievoordeel behaald, dat het totale risico reduceert. Ultimo 2004 was de geconsolideerde Value at Risk EUR 14,6 miljoen.

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 36