£1 FHS 1 V Chileens varkensvlees is zeer populair in Zuid-Korea. Dankzij onze samenwerking met de Rabobank hebben we uitstekende relaties met Chileense exporteurs en we zijn blij dat we die producten via onze distributiekanalen kunnen aanbieden." Kredietrisico 62 Rabobank Groep jaarverslag 2004 voor de opstelling van de derde Richtlijn inzake Kapitaaltoereikendheid (Capital Adequacy Directive/CAD3). Het zal leiden tot een verfijnder systeem van risicogewichten en daarmee tot meer risicogevoelige kapi- taalseisen. Bovendien moet niet alleen vermogen worden aangehouden voor het kredietrisico en het marktrisico, zoals onder Basel I al het geval is, maar ook voor het operationele risico. Banken mogen onder voor waarden hun interne ratingmodellen gaan gebruiken ter bepaling van de hoeveelheid kapitaal die zij moeten aanhouden. De Rabobank Groep kiest voor deze optie. Zowel voor het kredietrisico als voor het operatio nele risico heeft de bank geavanceerde interne modellen ontwikkeld, volgens de richtlijnen van de toezichthouder. Het ziet ernaaruit dat in Europese landen het toezicht langs de lijnen van de interne ratingbena dering per 1 januari 2008 van start zal gaan. Het relatief lage risicoprofiel van de Rabobank Groep wordt binnen de Bazel II regelgeving gehonoreerd met duidelijk lagere kapitaalseisen en daardoor een significant hogere solvabiliteit. Economisch kapitaal Naast de minimum vermogenseisen van de toezichthouder, hanteert de Rabobank ook een interne vermogenseis, economisch kapitaal. Economisch kapitaal wordt gedefinieerd als de hoeveelheid kapitaal die de bank moet aanhouden om eventuele onverwachte verliezen te kunnen opvangen zonder insolvabel te worden, binnen de periode van één jaar met een door Rabobank gewenste betrouwbaarheids graad. Omdat de Rabobank Groep de huidige hoogste rating (AAA) wil behouden, wordt voor de betrouwbaarheidsgraad 99,99% gehanteerd. De Rabobank Groep bepaalt de omvang van dit aan te houden eco nomisch kapitaal aan de hand van de meest geavanceerde statistische methoden. Om onverwachte verliezen op te vangen blijkt de Rabobank Groep meer dan voldoende gekapitaliseerd. De Rabobank Groep legt de lat zo hoog omdat ze er buitengewoon veel waarde aan hecht de hoogste rating (AAA) te behouden. Deze rating impliceert immers dat ratinginstituten de kans dat de bank failleert vrijwel uitgesloten achten. Bij de berekening van het economisch kapitaal speelt ook de spreiding van de risico's een belangrijke rol. Bij een betere spreiding is minder economisch kapitaal nodig. De kans dat de onderscheiden verliezen zich tegelijkertijd voordoen is dan immers geringer. Het totale economisch kapitaal voor de Rabobank Groep is voor 2004 becijferd op EUR 13 miljard, licht lager dan in 2003. Dit is ruim onder het aanwezige tier 1 -kapitaal (kernvermogen) van EUR 22,6 miljard. De omvangrijke kapitaalbuffer onderstreept des te meer de soliditeit van de Rabobank Groep. Allocatie van economisch kapitaal Het concept van economisch kapitaal stelt de bank in staat om de verschillende risico's binnen de bank te kwantificeren en in kaart te brengen en vervolgens te beheren. Het kredietrisico blijft de relatief omvangrijkste risicocategorie. Een kwart van het economisch kapitaal is bestemd voor het operationele risico en het bedrijfsrisico. Het rente risico ontstaat door de verschillende looptijden van activa en passiva in de balans en de mate waarin dit risico wordt afgedekt. Marktrisico vloeit voort uit de handelsportefeuille-effecten en de aandelenpositie van Interpolis. Het feitelijke assurantierisico van de verzekeraar wordt Cha Sang-Hyup, voorzitter en chief executive officer Hannaeng, Korea, een van de leidende spelers in de vleesverwerkende industrie Organisatiebesturing en risicomanagement 63 apart onderscheiden. Het kapitaal voor operationeel risico is vooralsnog becijferd op basis van de standaardbenadering (opgeschaald tot AAA- niveau) uit het Bazels akkoord. Het bedrijfsrisico omvat de effecten van veranderde marktomstandigheden en weerspiegelt de spanning tussen de grote marktdynamiek en de mate van flexibiliteit waarmee hierop kan worden gereageerd. Verdeling economisch kapitaal naar bedrijfsonderdelen Retailbankbedrijf 50% Wholesalebankbedrijf 27% Naar bedrijfsonderdelen bezien is het retailbankbedrijf verantwoordelijk voor de helft van het benodigde economisch kapitaal op groepsniveau. Daarbij moet worden bedacht dat het renterisico van de groep centraal wordt beheerd door de Treasury dat deel uitmaakt van het retailbank bedrijf. RAROC: 13% Door de winst van een bepaalde activiteit te relateren aan het daarvoor benodigde kapitaal resulteert de RAROC: risk adjusted return on capital. De in 2004 gerealiseerde RAROC (na belastingen) van de Rabobank Groep bedroeg 13%. Hiermee heeft de bank in belangrijke mate voldaan aan een van haar kerndoelstellingen: het creëren van econo mische waarde. Ook blijkt dat de behaalde RAROC voor het retailbedrijf en die voor het wholesalebankbedrijf en het totaal van de deelnemingen elkaar weinig ontlopen, wat duidt op een evenwichtige inzet van het economisch kapitaal. De Rabobank voert een prudent acceptatiebeleid, dat wordt geken merkt door een zorgvuldige beoordeling van de klant en van zijn terug betalingscapaciteit. De Rabobank gaat alleen over tot het verstrekken van een krediet wanneer zij verwacht dat de klant volledig aan zijn betalingsverplichtingen zal kunnen voldoen. De portefeuille van de Rabobank is verdeeld over een groot aantal bedrijfstakken. Hierdoor is sprake van een grote en evenwichtige spreiding van het risico waar door de kwaliteit van de financieringsportefeuille niet sterk verslechtert [verdeling economisch kapitaal naar risico I r Renterisico B Bedrijfsrisico r Operationeel risico Ui Marktrisico n^ssurantierisico 1 Landenrisico

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 34