Risicomanagement Organisatiebesturing en risicomanagement Organisatie risicobeheer Economisch kapitaal De nieuwe BIS II regelgeving 60 Rabobank Groep jaarverslag 2004 bevoegdheden, zoals het vaststellen van de jaarrekening, het wijzigen van de statuten, het benoemen van commissarissen en het verlenen van decharge. Bovendien wordt aan de leden verantwoording afgelegd over het gevoerde bestuur en het gehouden toezicht. Partnershipmodel In het partnershipmodel hebben de lokale Rabobanken een bestuur, bestaande uit door en uit de leden gekozen personen én een algemeen directeur die door de raad van commissarissen (voorheen raad van toezicht) wordt benoemd. De algemeen directeur houdt zich primair bezig met de dagelijkse leiding van het bankbedrijf. De raad van com missarissen oefent toezicht uit op het bestuur. Dit model is in 2004 aan gescherpt. Rollen en taken van de benoemde en gekozen bestuurders zijn opnieuw beschreven, de informatievoorziening is verbeterd en de toezichthoudende rol van de raad van commissarissen is steviger ver ankerd. Ook banken met een partnershipmodel kunnen een ledenraad instellen. Directiemodel In het directiemodel hebben de lokale Rabobanken een door de raad van commissarissen benoemde meerhoofdige directie, die functioneert onder toezicht van de raad van commissarissen. Er zijn geen door en uit de leden gekozen bestuurders meer, zoals in het partnershipmodel. Om de ledenzeggenschap en -invloed stevig en structureel te veran keren, stellen banken met het directiemodel een ledenraad in. Dit is een afvaardiging van het totale ledenbestand die door en uit de leden wordt gekozen. De ledenraad neemt de bevoegdheden van de alge mene vergadering van leden grotendeels over en zorgt daarnaast voor het bevorderen en structureren van de ledeninvloed en ledenbetrok kenheid. De algemene vergadering blijft bestaan, maar beslist alleen nog over majeure kwesties. Transparantie Een belangrijke voorwaarde voor een goede corporate governance van de Rabobank Groep is de aanwezigheid van een open cultuur met een duidelijk kenbare verantwoording over het gevoerde bestuur en het gehouden toezicht. Zonder transparantie is verantwoording door Rabobank Nederland aan de lokale Rabobanken over het gevoerde bestuur en toezicht en een beoordeling daarvan niet mogelijk. Investor relations Rabobank Nederland hecht behalve aan goede communicatie met haar leden ook aan goede communicatie met haar overige stakeholders. Zo worden institutionele beleggers uitgenodigd voor telefonische conferenties op de dag van publicatie van de (halfjaarcijfers. De een heid investor relations informeert beleggers via een speciaal voor hen ingerichte website en via een elektronische nieuwsbrief over de ont wikkelingen bij de Rabobank Groep en staat tevens opgesteld om alle door beleggers gevraagde relevante informatie te verstrekken en toe te lichten. Communicatie met de lokale Rabobanken Voor de lokale Rabobanken is een gesloten internetverbinding gecre- eerd, die voor snelle en goede informatievoorziening zorgt voor de lokale Rabobanken en tot een grote betrokkenheid bij Rabobank Nederland leidt. Informatie corporate governance op internet Op haar voor iedereen toegankelijke internetsite geeft de Rabobank Groep informatie over haar corporate governance en haar activiteiten. Daar is ook een volledige toelichting op de afwijkingen van de Code- Tabaksblat te vinden. Hoewel de Rabobank Groep de uitgangpunten van de code onder schrijft en er, waar mogelijk, ook uitvoering aan geeft, kan een aantal principes en 'best practice'-bepalingen geen toepassing vinden op de Rabobank Groep, vanwege haar coöperatieve structuur. Risicobeheersing De besturing van de Rabobank Groep is gebaseerd op haar strategische uitgangspunten en in het verlengde daarvan op de samenhang tus sen risico, rendement en kapitaal. Over de organisatie en beheersing van de Rabobank zijn eisen geformuleerd door zowel de bank als De Nederlandsche Bank. De eisen van De Nederlandsche Bank zijn onder meer vastgelegd in de Regeling Organisatie en Beheersing (ROB), die het kader vormt voor de organisatie en beheersing van de activiteiten van de Rabobank Groep. Voor een verdere toelichting zij verwezen naar de desbetreffende passages in dit jaarverslag, waaronder in het bijzon der het hoofdstuk Risicomanagement. In het licht van het voorgaande is de raad van bestuur van mening dat de interne risicobeheersings- en controlesystemen van de Rabobank Groep voldoen aan de daaraan gestelde eisen en adequaat en effectief zijn. Voor meer informatie over dit hoofdstuk verwijzen wij u naar www.rabobankgroep.nl Organisatiebesturing en risicomanagement 61 Bankieren is het bewust aangaan van verant woorde risico's. De Rabobank Groep voert een prudent risicobeleid waaruit een bescheiden risicoprofiel voortvloeit. De eerste becijferingen op basis van de nieuwe kapitaalvereisten, zoals geformuleerd in het zogenoemde BIS ll-akkoord, tonen dit ook aan. Naast de externe vermogens- vereisten is voor het risicobeheer en kapitaalallo catie de interne vermogenseis, het zogenaamde economisch kapitaal, leidend. In 2004 zijn grote stappen voorwaarts gezet om een volledig eco nomischkapitaalframework binnen de Rabobank Groep te implementeren. Risicobeheer vindt plaats op diverse niveaus binnen de organisatie. De raad van bestuur stelt, onder toezicht van de raad van commissarissen en op advies van de Balans en Risico Management Commissie (BRMC), de te volgen risicostrategie, beleidsuitgangspunten en limieten vast. De raad van commissarissen evalueert regelmatig de risico's die verbonden zijn aan de activiteiten en de portefeuille van de Rabobank Groep. De CFO, lid van de raad van bestuur, is verantwoordelijk voor de imple mentatie van het risicobeleid binnen de Rabobank Groep; tevens is hij voorzitter van de BRMC. Risicobeheer binnen de Rabobank Groep vindt met name plaats binnen Groep Risico Management en Krediet Risico Management. Groep Risico Management is verantwoordelijk voor het beleid met betrekking tot rente-, liquiditeits-, markt-, valutarisico en operationeel risico, alsmede voor de kredietrisico's op portefeuilleni- veau. Krediet Risico Management is verantwoordelijk voor het beheer van kredietrisico's op postniveau. Daarnaast worden binnen de groeps- onderdelen door onafhankelijke risicocontrol afdelingen de risico's gemonitord die voor het betreffende onderdeel relevant zijn. Risicobeheer principes De primaire doelstelling van risicomanagement is het beschermen van de financiële soliditeit van de Rabobank Groep. De bank streeft een beperkt risicoprofiel na, zodat de invloed van onverwachte gebeur tenissen op zowel het kapitaal als het resultaat beperkt blijft. Binnen de Rabobank Groep is een uitgebreid stelsel van limieten en controls geïmplementeerd om de onderscheiden risico's te beheersen. Daarmee wordt ook de reputatie van de bank beschermd. Het in kaart brengen van alle risico's is van groot belang om goed inzicht te hebben in de posities van de bank. Om de juiste commerciële afwegingen te kunnen maken moeten de risico's volledig worden meegewogen. De bedrijfs onderdelen van de Rabobank Groep zijn ieder voor zich verantwoor delijk voor zowel de commerciële resultaten als de risico's die daarmee samenhangen. Risico en rendement dienen in evenwicht te zijn, uiter aard binnen de daarvoor vanuit de groep opgestelde risicolimieten. Het nieuwe Bazelse kapitaalakkoord ('Bazel II') vormt een integraal raam werk voor het toezicht op banken en bestaat uit drie pijlers. Er gelden minimumvermogenseisen voor kredietrisico, marktrisico en operatio neel risico. De regels uit pijler 1 gelden voor elke bank. Binnen elke risico-categorie kunnen banken kiezen uit een menu van benaderingen, variërend van eenvoudig tot geavanceerd. Daarnaast kunnen regelgevers aanvullende vermogenseisen en kwalitatieve eisen stellen voor andere risicocategorieën. In pijler 2 verzekert de toezichthouder zich ervan dat de bank alle relevante risico's identificeert, kwantificeert en beheerst. De derde pijler is gericht op marktdiscipline. Banken dienen risico-informatie openbaar te maken aan investeerders om marktwerking te stimuleren. Het BIS-II akkoord wordt door de Europese Commissie gebruikt als basis

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 33