"De wereld van de food agribusiness wordt steeds complexer. In die dynamische omgeving biedt Rabobank maatwerkoplossingen aan bedrijven, zoals Tereos. Oplossingen die specifiek passen bij de uitdagingen waar een industrietak mee te maken heeft." Frans van Bijsterveld, F&A business manager Europe, Rabobank International, Nederland Organisatiebesturing en risicomanagement niet directe) vertegenwoordiging in een tweetal organen, de centrale kringvergadering en de algemene vergadering. De lokale Rabobanken zijn geografisch georganiseerd in 20 kringen. De kringbesturen vormen de 120 leden tellende centrale kringvergadering. De leden/klanten van de lokale Rabobanken zijn, via de vertegenwoor diging van de lokale bestuurs- en toezichtorganen in de kringbesturen, eveneens vertegenwoordigd in de centrale kringvergadering. De centrale kringvergadering is onder andere bevoegd regels vast te stellen die alle aangesloten banken moeten naleven. Tevens keurt de centrale kringvergadering het jaarplan en de begroting van het aange sloten bankenbedrijf goed. De uitkomst daarvan bepaalt mede de koers van Rabobank Nederland. In de centrale kringvergadering vinden voorts inhoudelijke discussies plaats, die met name het bedrijf van de lokale Rabobanken betreffen. Deze discussies zijn niet alleen ingegeven door de specifieke taken en bevoegdheden van de centrale kringvergade ring, maar ook door het streven naar commitment en consensus tussen de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland. De verantwoording die Rabobank Nederland aan haar leden aflegt over het beleid gaat daarmee verder dan gebruikelijk is bij een beursge noteerde naamloze vennootschap jegens haar aandeelhouders. Door de bijzondere relatie tussen Rabobank Nederland en haar leden is de opkomst bij de centrale kringvergadering nagenoeg honderd procent. Om slagvaardig te kunnen optreden heeft de centrale kringvergadering uit haar midden commissies benoemd die belast zijn met bijzondere taken. Algemene vergadering De algemene vergadering is het orgaan waarin alle lokale Rabobanken, als lid van Rabobank Nederland, directe zeggenschap kunnen uitoefe nen. In de algemene vergadering komen majeure kwesties aan de orde, zoals de vaststelling van de jaarrekening, de wijziging van statuten en reglementen en de benoeming van de leden van de raad van commissarissen. De centrale kringvergadering brengt voorafgaand advies uit over alle onderwerpen die in de algemene vergadering zijn geagendeerd. Een inhoudelijke discussie over deze onderwerpen tussen de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland heeft dan al plaats gevonden. De lokale Rabobanken hebben stemrecht in de algemene vergadering naar rato van hun balanstotaal. Door de bijzondere relatie tussen Rabobank Nederland en haar leden is de opkomst ook hier nagenoeg honderd procent. Corporate governance lokale Rabobanken Alleen banken die een coöperatieve structuur hebben en waarvan de statuten door Rabobank Nederland zijn goedgekeurd, kunnen lid van Rabobank Nederland zijn. Op hun beurt hebben ook de lokale Rabobanken leden. De leden van de lokale Rabobanken komen voort uit hun lokale klantenkring. De lokale Rabobanken hebben jegens Rabobank Nederland en ook onderling nauwkeurig gedefinieerde rechten en plichten. Bestuur en toezicht De algemene vergadering van Rabobank Nederland heeft in juni 2004 de weg vrijgemaakt voor een aanpassing van het bestuursmodel van de aangesloten Rabobanken. Directe aanleiding hiervoor was de wens tegemoet te komen aan veranderingen, zoals de volop in gang zijnde lokale schaalvergroting, een veranderende markt en toenemende wet- en regelgeving. Besloten werd het bestaande bestuursmodel, het partnershipmodel, aan te scherpen en daarnaast een tweede bestuursmodel te introduceren: het zogenoemde directiemodel (zie kaderteksten). Beide bestuursmodellen zijn erop gericht een slagvaardig bestuur en een professioneel en onafhankelijk toezicht te verzekeren. Ze blijven de komende jaren volwaardig naast elkaar bestaan. In dit kader is het tevens van groot belang dat effectieve ledeninvloed en -zeggenschap voldoende zijn geborgd, zodat de besturing van de lokale Rabobanken ook in de toekomst niet alleen op een adequate en professionele, maar ook op een bij de coöperatie passende wijze wordt ingevuld. Bij alle lokale Rabobanken hebben de leden bepaalde majeure Rabobank Groep jaarverslag 2004 verantwoordelijkheid voor de realisatie van de doelstellingen van de Rabobank Groep als geheel, het strategisch beleid, de resultatenont- wikkeling, de synergie binnen de groep, de naleving van alle relevante wet- en regelgeving, de beheersing van de ondernemingsrisico's en de financiering van de Rabobank Groep. De raad van bestuur legt over dit alles verantwoording af aan de raad van commissarissen, de centrale kringvergadering (het 'parlement' van de organisatie met beslissings bevoegdheid voor de daarin vertegenwoordigde lokale Rabobanken) en de algemene vergadering van Rabobank Nederland, gevormd door de leden, zijnde de lokale Rabobanken. De besturing van de Rabobank Groep is mede gebaseerd op de samen hang tussen risico, rendement en kapitaal. Door toezichthouders, De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Markten, zijn eisen geformuleerd ten aanzien van financiële instellingen. De eisen van De Nederlandsche Bank zijn onder meer vastgelegd in de Regeling Organisatie en Beheersing (ROB) die het kader vormt voor de organisatie en beheersing van de activiteiten van de Rabobank Groep. Daarnaast is het gedragstoezicht van de Autoriteit Financiële Markten op de Rabobank Groep van toepassing. De leden van de raad van bestuur worden voor onbepaalde tijd benoemd door de raad van commissarissen. De raad van commissarissen kan tevens bestuurders ontslaan en schorsen. De raad van commissarissen bepaalt ook de bezoldiging van de leden van de raad van bestuur en legt daarover verantwoording af aan de vertrouwenscommissie van de centrale kringvergadering. De raad van commissarissen beoordeelt periodiek het functioneren van de raad van bestuur, aan welke beoor- deling conclusies worden verbonden. Raad van commissarissen De toezichthoudende taak wordt binnen Rabobank Nederland uitge oefend door de raad van commissarissen. Dit betekent dat de raad van commissarissen toezicht houdt op het beleid van het bestuur en de algemene gang van zaken van Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Dit houdt onder meer in dat de realisatie van de groepsdoelstellingen, de strategie, de ondernemingsrisico's, de opzet en de werking van de interne risicobeheersings- en controle systemen, het financiële verslaggevingsproces en de naleving van de wet- en regelgeving uitgebreid worden besproken en geregeld worden getoetst. Voorts staat de raad van commissarissen de raad van bestuur met raad ter zijde. Bij de vervulling van hun taak richten de commis sarissen zich naar het belang van Rabobank Nederland en de daarmee verbonden ondernemingen. Bepaalde belangrijke besluiten van de raad van bestuur zijn onderworpen aan verplichte goedkeuring van de raad van commissarissen, zoals bijvoorbeeld besluiten inzake strategische samenwerking met derden, belangrijke investeringen en acquisities als mede de jaarlijkse vaststelling van de beleidsplannen en de begroting. De leden van de raad van commissarissen worden benoemd door de algemene vergadering, op voordracht van de raad van commissarissen. Daarbij staat de zorg voor de onafhankelijkheid van de individuele leden voorop. De vertrouwenscommissie uit de centrale kringvergadering bepaalt de bezoldiging van de commissarissen en heeft bovendien in spraak in de profielschets van de leden van de raad van commissarissen. De raad van commissarissen evalueert jaarlijks het eigen collectieve functioneren en dat van de individuele commissarissen. Er is een pro gramma ontworpen om de kennis van de commissarissen met betrek king tot de ontwikkelingen in de institutionele en juridische omgeving van de bank en op het terrein van risicobeheersingssytemen up-to-date te houden. De raad van commissarissen telt vier commissies: de com missie voor coöperatieve aangelegenheden, de audit committee, de benoemings- en honoreringscommissie en de beroepscommissie. Centrale kringvergadering Invloed en zeggenschap van de lokale Rabobanken, zijnde de leden (en aandeelhouders) van Rabobank Nederland, voltrekken zich via (al dan

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 32