Organisatiebesturing en risicomanagement Corporate governance 1 In een financiële instelling is vertrouwen de spil waar alles om draait. Vertrouwen is het fundament onder de relatie met klanten en andere stakeholders, een randvoorwaarde in het contact met toezichthouders en de basis onder de interne verhoudingen tussen de marktgeoriënteerde, de contro lerende en de bestuurlijke onderdelen van het bedrijf. Vertrouwen vereist niet alleen goed onder- nemingsbestuur, maar ook daarvan afgeleid een adequate beheersing van de verschil lende risico's die financiële instellingen lopen. Een open cultuur met een duidelijk kenbare verantwoording over het gevoerde bestuur en het gehouden toezicht ken merkt de corporate governance van de Rabobank Groep. Een prudent risicobeleid waaruit een bescheiden risicoprofiel voort vloeit is de inzet van het risicomanagement. "De Europese Unie heeft onlangs richtlijnen aangenomen om de productie van biobrandstof te promoten. Dit geeft ons kansen in de markt voor bio-ethanol. Daarin hebben we fors geïnvesteerd." Organisatiebesturing en risicomanagement Rabobank Groep jaarverslag 2004 Organisatiebesturing en risicomanagement 57 Een aantal beursschandalen in de afgelopen jaren was de aanleiding voor een mondiale maatschap pelijke discussie over corporate governance. Deze discussie leidde tot de ontwikkeling van algemene principes waarop goed ondernemings- bestuur dient te rusten. In diverse landen werd wet- en regelgeving ontwikkeld die nieuwe financiële schandalen moet voorkomen, zoals de Sarbanes-Oxley Act in de Verenigde Staten en de Corporate Governance Code in Nederland. In dit hoofdstuk wordt ingegaan op de corporate gover nance bij de Rabobank. Dit thema zal de komende tijd onderwerp van nader intern overleg zijn. Rabobank Groep De Rabobank Groep heeft zich gedurende het afgelopen decennium bij voortduring beraden op haar eigen corporate governance. Dit heeft in 2002 geleid tot een ingrijpende herziening van de bestuursstructuur van Rabobank Nederland. De permanente aandacht binnen de Rabobank Groep voor corporate governance impliceert dat zij zich vanzelfsprekend ook rekenschap geeft van het mondiale debat over dit onderwerp. Financiële instellingen, zoals de Rabobank Groep, zijn al jaren vertrouwd met veel van de moderne governanceprincipes. Dit komt doordat de financiële sector vanwege zijn maatschappelijke en economische functie altijd al strak gereguleerd is geweest. Gegeven haar diepe worteling in de Nederlandse samenleving en haar prominente aanwezigheid op de internationale kapitaalmarkten onderschrijft de Rabobank Groep de uitgangspunten van de door de commissie-Tabaksblat ontwikkelde Nederlandse Corporate Governance Code. Deze code is echter niet van toepassing op de besturing van de Rabobank Groep. De Rabobank Groep heeft immers een coöperatieve grondslag en is niet beursgenoteerd. Dit neemt niet weg dat, waar mogelijk, uitvoering aan de code zal worden gegeven. Kruislingse garantieregeling De Rabobank Groep bestaat uit de lokale Rabobanken, hun centrale organisatie Rabobank Nederland en de met haar verbonden (dochter)- ondernemingen. Het is van belang te weten dat diverse onderdelen van de Rabobank Groep door hun onderlinge financiële verbondenheid één geheel vormen. Er bestaat tussen deze rechtspersonen een interne verhouding van aansprakelijkstelling als bedoeld in artikel 12 van de Wet toezicht kredietwezen 1992 (Wtk). Deze verhouding ligt opgesloten in een interne zogeheten kruislingse garantieregeling. Deze regeling houdt in dat, als een aan de regeling deelnemende instelling een tekort aan middelen heeft om haar verplichtingen tegenover haar crediteuren na te komen, de overige deelnemers de middelen van die instelling moeten aanvullen, om haar in staat te stellen haar verplichtingen jegens crediteuren wel na te komen. Corporate governance Rabobank Nederland Raad van bestuur De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het besturen van Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Dit omvat de Philippe Duval, voorzitter Tereos, Frankrijk, een van Europa's leidende firma's in de suiker- -sas'a^L üBl en aicohoiproducerende industrie

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 31