Leasing Strategie en doelstellingen Kernactiviteiten Gang van zaken Markt en klanten Rabobank Groep jaarverslag 2004 Het wereldwijd aanbieden van financieringsoplossingen Jaarlijkse verbetering gericht op de afzetbevordering van vendoren (fabrikant van het bedrijfsresul of distributeur) via gestructureerde internationale taat vóór belastingen samenwerking op basis van partnership. van 10-15% Mgiuropa iS Noord- en Zuid-Amerika lij Azië, Australië en Nieuw-Zeeland S Office equipment QjÉood agri S Bank outsourcing L Materials handling construction B Healthcare ^®ranslease r Overig De Lage Landen De Lage Landen kon in 2004 opnieuw een fraaie stijging van zowel het resultaat als van de leaseportefeuille noteren. In Scandinavië versterkte het bedrijf zijn positie met de acquisitie van Telia Finans. De vastgoedfi nancieringsactiviteiten werden overgenomen door FGH Bank. Om haar internationale klanten mondiaal een uniforme dienstverlening te kun nen aanbieden en om te voldoen aan verzwaarde internationale regel geving heeft De Lage Landen in 2004 besloten haar bedrijfsprocessen wereldwijd te gaan standaardiseren. Na vele jaren van groei werd de lease-industrie in 2004 wereldwijd geconfronteerd met negatieve groeicijfers. Desondanks wist De Lage Landen de sterke groei van de afgelopen jaren (10-15 te handhaven. De leaseportefeuille nam met EUR 0,7 miljard toe tot EUR 13,0 (12,3) miljard. Deze groei werd neerwaarts beïnvloed door de daling van de dollarkoers. Gecorrigeerd hiervoor zou de groei 15% zijn geweest. Van de totale leaseportefeuille is 54% afkomstig uit Europa 45% uit Noord- en Zuid-Amerika en 1% uit Azië, Australië en Nieuw-Zeeland. Door de expansie van de afgelopen jaren behoort De Lage Landen inmiddels tot de grootste internationale leasebedrijven van Europa. In de Verenigde Staten is zij zelfs de grootste buitenlandse leasemaat schappij en staat ze op basis van verkoopvolume in de toptien van alle leasemaatschappijen. Leaseportefeuille regio Leaseportefeuille naar sector Overname Telia Finans AB Begin 2004 heeft De Lage Landen Telia Finans overgenomen van het Zweedse Telia Sonera. Met deze overname heeft het bedrijf een stevige voet aan de grond gekregen in Scandinavië. Telia Finans AB is in Scandinavië marktleider op het gebied van leasing van ITen office equipment. De leaseportefeuille bedraagt bijna EUR 500 miljoen. Telia Finans opereert nu onder de naam De Lage Landen Finans. De vastgoedfinancieringsactiviteiten (portefeuille EUR 1,1 miljard) van De Lage Landen zijn in het afgelopen jaar verkocht aan FGH Bank. Groei in alle sectoren De Lage Landen concentreert zich internationaal op de bedrijfstakken food agriculture, healthcare, office equipment, IT, telecommunications, materials handling construction equipment en bank outspurcing. In het verslagjaar is het activiteitenniveau in alle sectoren uitgebouwd, vooral in food agri, office equipment en healthcare. In Nederland biedt het bedrijf een breed pakket leasing- en handelsfinancieringsproducten aan. Tot haar productenpakket behoren equipmentlease, auto- en bedrijfs wagenlease, ICT-lease, consumer finance en handelsfinanciering. Standaardisering bedrijfsprocessen De Lage Landen heeft in 2004 besloten wereldwijd haar bedrijfsprocessen te standaardiseren. Klanten stellen steeds hogere eisen aan de dienstver lening en verwachten wereldwijd op uniforme wijze te worden bediend. Bovendien is de internationale regelgeving de afgelopen jaren aanzien lijk verzwaard. Ook dit vraagt om aanpassing van de bedrijfsprocessen. De implementatie zal naar verwachting enkele jaren in beslag nemen. Europese leaseportefeuille blijft stabiel In Europa bleef de leaseportefeuille het afgelopen jaar stabiel op EUR 7,0 miljard. Rekening houdend met de acquisitie van Telia Finans en de overdracht van de vastgoedfinancieringsactiviteiten aan FGH Bank bedroeg de groei 11%. In 2004 is De Lage Landen ook in Europa gestart met leaseactiviteiten op het gebied van healthcare, een sector waar binnen het bedrijf in Amerika al een prominente positie inneemt. Het aantal internationale vendorprogramma's is verder toegenomen. Zo werden in Europa nieuwe programma's uitgerold voor McCormick en Cisco. Daarnaast is het aantal 'global programmes' ook toegenomen met onder meer Bteelcase, IBM en Microsoft. In Nederland is samenwerking met andere onderdelen van de Rabobank Groep zeer belangrijk. In 2004 introduceerde De Lage Landen samen met de lokale Rabobanken het product Consumer Finance. Daarbij gaat het om een via de lokale Rabobanken te betrekken leasevorm die bedrijven aan consumenten kunnen aanbieden bij de afzet van gebruiksgoederen, zoals trapliften, beveiligingsinstallaties en rolstoelen. Verder zijn de eerste stappen gezet op het gebied van remarketing. Bij deze nieuwe vorm van dienstverlening aan de lokale Rabobanken worden objecten die uit financieringen vrijkomen, getaxeerd en even tueel doorverkocht. De Lage Landen treedt hierbij op als intermediair. De samenwerking met de lokale banken verliep in 2004 uitstekend. In totaal werd voor een recordbedrag van EUR 600 miljoen aan nieuwe contracten afgesloten via de lokale Rabobanken. Activiteiten in Amerika uitgebreid De activiteiten in Amerika zijn het afgelopen jaar sterk uitgebreid. De leaseportefeuille groeide daar, ondanks de koersdaling van de US dollar met ruim 13% tot EUR 5,9 miljard. De business units Healthcare en Office Equipment mochten aansprekende klanten als Bayer Healthcare en Carl Zeiss verwelkomen. In Brazilië waar De Lage Landen actief is in de food agrisector groeide de leaseproductie sterker dan verwacht. In Canada bewoog de leaseproductie zich min of meer op hetzelfde niveau als het voorgaande jaar.

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 28