Verzekeren Strategie en doelstellingen Kernactiviteiten interpolis Gang van zaken Markt en klanten 46 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Interpolis kan terugkijken op een uitstekend jaar. Het bedrijfsresultaat vóór belastingen steeg met 29% tot EUR 308 (238) miljoen. In 2004 zijn de eerste stappen gezet naar een intensieve samenwerking tussen Interpolis en Achmea op het gebied van zorgverzekeren. Samen met Zilveren Kruis Achmea ontwikkelde Interpolis het nieuwe product ZorgActief, Daarnaast zijn nog meer nieuwe producten op de markt gebracht, zoals de No-Claim garantie® bij autoverzekeringen. Bij de arbo- en reïntegratieactiviteiten was sprake van teleurstellende ontwikkelingen. miljoen tot EUR 80 miljoen. De totale omzet voor levensverzekeringen bestaande uit koopsompolissen, periodieke premies en pensioenen, daalde met 5% tot EUR 2.319 (2.436) miljoen. De premieomzet van koopsompolissen nam door de afnemende omzet in het buitenland met 13% af tot EUR 1.141 (1.315) miljoen. De periodieke premies stegen met 5% tot EUR 947 (898) miljoen. Het marktaandeel van levensverzeke ringen bleef gelijk op 15,5%. De klanten waardeerden de dienstverlening van Interpolis op het gebied van levensverzekeringen met een 7,3. Interpolis biedt bedrijven en pensioenfondsen collectieve toekomst voorzieningen. De premieomzet van collectieve pensioenverzekeringen steeg in 2004 met 4% tot EUR 231 (223) miljoen. Omzet van levensverzekeringen in miljoenen euro's 1.400 Koopsompolissen Periodieke premies Pensioen verzekeringen Interpolis is met name actief op het terrein van toekomstvoorzieningen (levensverzekeringen en pensioenverzekeringen), schadeverzekeringen en bedrijfszorg. In de strategie van Interpolis staan klantwaarde en marktleiderschap centraal. Door veranderingen in de sociale zekerheid, zoals toekomstvoorzieningen en door de toenemende vergrijzing ver anderen de wensen van klanten. Interpolis wil daarop zo goed mogelijk inspelen met een gevarieerder en meer op maat gesneden product. Dat het bedrijf hierin in 2004 goed geslaagd is, blijkt uit de gestegen omzet. Ook de klanttevredenheid blijft hoog, met een rapportcijfer van 7,7 (7,8). Het marktaandeel kwam in 2004 uit op 7%. Verzekeringsproducten Omzet levensverzekeringen in Nederland licht gestegen De afgelopen jaren heeft de overheid het sparen voor toekomstvoorzie ningen voor particulieren fiscaal minder aantrekkelijk gemaakt. Pensioen gaten vullen wordt steeds moeilijker, waardoor de animo afneemt om daarin eigen verantwoordelijkheid te nemen. Met de Toekomstplanner biedt Interpolis hiervoor een eenvoudige en glasheldere oplossing. De veranderingen hebben grote consequenties voor de markt van levens verzekeringen. Niettemin realiseerde Interpolis in deze veranderende marktomstandigheden een fraaie omzetstijging in Nederland van 11% tot EUR 2.008 (1.807) miljoen. Als gevolg van het besluit om de activiteiten in het buitenland te beperken daalde de omzet hiervan met EUR 326 Interpolis in topvijf van schadeverzekeraars Door het aanbieden van integrale oplossingen en nieuwe producten wil Interpolis blijven inspelen op de veranderende klantbehoeften. Een goed voorbeeld van productinnovatie is de No-Claim garantie® voor particulieren. Met dit product kan de klant zich verzekeren tegen de mogelijkheid zijn no-claim te verliezen bij schade aan zijn voertuig. Met een marktaandeel van circa 11% op het gebied van particuliere schadeverzekeringen behoort Interpolis tot de topvijf van Nederlandse schadeverzekeraars. De klanttevredenheid in het schadebedrijf bleef het afgelopen jaar stabiel op 7,5. De totale omzet van de schadeverzeke- Kernactiviteiten 47 Profilering in de markt door glasheldere oplossingen die door de klant als passend worden ervaren. Op termijn een markt Streven naar partnerschap in distributie: behalve via het aandeel van minimaal Rabobankkanaafook substantieel groeien via het intermediair, 20% voor verzekeren directe kanalen en samenwerkingsverbanden. Rendement op het Scherper sturen op risico en rendement. eigen vermogen van Profilering door 'operational excellence'. minimaal 10% ringsactiviteiten steeg met 17% tot EUR 1.498 (1.278) miljoen. Naast de verzekeringen tegen verlies van en/of schade aan producten, biedt Interpolis particulieren en bedrijven de mogelijkheid zich te ver zekeren tegen arbeidsongeschiktheid en ziekte. Interpolis biedt deze producten aan in combinatie met de daarbij behorende reïntegratie- dienstverlening, zodat de klant zoveel mogelijk zorg op dit gebied uit handen genomen wordt. Via de Alles in één Polis® kunnen particulieren zich verzekeren tegen schade. In 2004 steeg het aantal polissen met 7% tot 1,2 (1,1miljoen. De premieomzet nam met EUR 63 miljoen toe tot EUR 634 (571) miljoen. Voor bedrijven in het MKB en agrarische bedrijven is er de Bedrijven Compact Polis tegen schade. Ondanks de matige economische omstan digheden voor het MKB en het doorvoeren van noodzakelijke premie verhogingen steeg het aantal afgesloten polissen met 5% tot 215.000. De totale premieomzet bedroeg EUR 499 (432) miljoen. Dit is een stij ging van 16%. In de agrarische sector heeft Interpolis een marktaandeel van 50%. De premieomzet van Mens Werk (arbeidsongeschiktheids- en loon doorbetalingsverzekeringen) kwam het afgelopen jaar uit op EUR 365 (275) miljoen. Van de totale premieomzet van schadeverzekeringen is 78% afkomstig van de lokale Rabobanken. Samenwerking met Zilveren Kruis Achmea Na een afwezigheid van enkele jaren op het gebied van zorgverzekerin gen heeft Interpolis eind 2004 met het product ZorgActief deze markt opnieuw betreden. ZorgActief is het resultaat van de in 2004 gestarte samenwerking met Zilveren Kruis Achmea. De verzekering is speciaal ontwikkeld voor ondernemers en hun werknemers. Ondernemers krijgen de garantie dat werknemers bij ziekte snel een beroep kunnen doen op een specialist. ZorgActief kent zowel een ziekenfondsverzeke ring als een particuliere ziektekostenverzekering. Dienstverlening Omzetstijging bij pensioenservices Het pensioen is de afgelopen jaren veelvuldig in het nieuws geweest. Niet alleen door gewijzigde wetgeving, maar ook door de versobering van de pensioenregelingen als gevolg van de afgenomen dekkingsgraad van de beleggingen. Dit stelt steeds hogere eisen aan de informatie voorziening. Ook willen de klanten meer keuzemogelijkheden. Om aan de toegenomen wensen van klanten tegemoet te kunnen komen, heeft Interpolis in 2004 een begin gemaakt met het optimaliseren van haar bedrijfsprocessen (operational excellence). De omzet van pensioenservices steeg met 8% tot EUR 127 (118) miljoen. Met een marktaandeel van 20% op dit gebied behoort Interpolis tot de grootste partijen in Nederland. Moeilijk jaar voor arbo- en reïntegratieactiviteiten De arbo- en reïntegratieactiviteiten stonden in 2004 onder druk als gevolg van wijzigingen in de regelgeving, de moeilijke economische situatie en een lager ziekteverzuim. Dit resulteerde in een omzetdaling van 23% tot EUR 98 (128) miljoen. Ook de klanttevredenheid bij deze activiteiten scoorde met een 5,6 veel lager dan de interne norm. Uitbreiding distributienetwerk Voor Interpolis zijn de lokale Rabobanken het belangrijkste distributieka naal. In 2004 werd 76% van de premieomzet gerealiseerd door de lokale banken. Het onafhankelijke intermediair is echter ook een belangrijk distributiekanaal. Het directe kanaal (de internetsites en call-centers) is Premieomzet schadeverzekeringen in miljoenen euro's Schade particulieren Schade bedrijven Mens Werk

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 26