Ik. Ambities en vooruitzichten voor 2005 Financieel - 44 Rabobank Groep jaarverslag 2004 sprake van een outflow van EUR 2 miljard ondermeer door beëindiging van activiteiten. De totale netto cashflow van Robeco bedroeg in 2004 ruim EUR 1 miljard. Opvallend is de opmars van de alternatieve produc ten, waaronder private equity, hedgefondsen en gestructureerde pro ducten, zoals Collateral Debt Obligation (CDO). Het beheerd vermogen in deze producten nam met 15% toe tot EUR 14 miljard. Gemengde resultaten bij performance van beleggingsfondsen De vastrentende fondsen van Robeco kunnen terugkijken op een goede periode. Over een driejaarsperiode genomen waren de resultaten uitste kend in vergelijking met de benchmark en met de concurrentie. Het gerenommeerde ratingbureau Morningstar. dat de rendementen van fondsen vergelijkt over een periode van driejaar, rekent de vastrentende ondsen van Robeco tot de best presterende fondsen in Europa. Dat geldt met voor de aandelenfondsen. Rolinco noteerde weliswaar een outper- formance van de benchmark, maar het fonds Robeco slaagde hier niet •n. In vergelijking met andere wereldwijd beleggende fondsen scoorden o co en Rolinco het afgelopen jaar gemiddeld. Inmiddels wordt alles m het werk gesteld om de beleggingsresultaten te verbeteren In samen werking met de Rabobank heeft Robeco het afgelopen jaar een nieuw groen beleggingsproduct geïntroduceerd: de Robeco CDO Groen Obligatie. Deze innovatieve obligatie die recht geeft op fiscaal voordeel belegt ,n bedrijfsobligaties en -leningen van duurzame ondernemingen'. Robeco maakt gebruik van stemrecht Met ingang van het boekjaar 2004 is Robeco actief gebruik gaan maken van haar stemrecht op de aandeelhoudersvergaderingen van bedrijven Het ,s de eerste Nederlandse aanbieder van beleggingsfondsen die dit doet. Robeco is van mening dat een goede corporale governance van bedrijven op termijn zal resulteren in een hogere beurswaarde. Door actief van haar stemrecht gebruik te maken wil Robeco onder meer transparantie van de informatievoorziening en gelijke zeggenschap van aandeelhouders bij ondernemingen bevorderen. Alex Alex beste onlinebelegger Alex kan terugkijken op een uitstekend jaar. Het aantal klanten steeg >n het verslagjaar met 10% tot 82.000 en het bewaarde vermogen met 15 /o tot EUR 2,3 (2,0) miljard. De klanttevredenheid van 7,8 (8 0) was in 2004 onverminderd hoog. Volgens een onde^oek van Belegger nl in 2004 biedt Alex de beste dienstverlening aan op het gebied van online beleggen. Alex onderscheidde zich met name door uitstekende pres taties op het gebied van advies en ondersteuning, portefeuillebeheer, orderapplicatie en handelsmogelijkheden. Alex won in 2004 de Business Engineering Award, een prijs die eens in de twee tot drie jaar wordt uitgereikt door de Associate Business Engineers aan bedrijven en orga nisaties d,e op een aansprekende wijze een veranderingsproces hebben afgerond. Daarnaast werd de directeur uitgeroepen tot Marketeer of the Year door het Platform Informatie in Marketing. Schretlen Co Na enkele moeilijke jaren heeft Schretlen Co de weg omhoog weer gevonden. Mede dankzij een fraaie cashflow van meer dan EUR 900 mil joen steeg het beheerd vermogen tot EUR 5,9 (4,7) miljard. De instroom van vermogen werd zowel gerealiseerd bij institutionele klanten als bij vermogende particuliere klanten. Nieuwe programma's met specifieke aandacht voor kinderen en kleinkinderen van vermogenden en voor vermogenszorg waren succesvol en werden door klanten zeer gewaar deerd. Dit resulteerde ondanks de sterke concurrentie ook in een toe- name van het aantal klanten. Effecten bank Stroeve Het beheerd en bewaard vermogen van Effectenbank Stroeve steeg -n 2004 met 22% tot EUR 3,0 (2,4) miljard. De bank profiteerde van haar sterke klant- en marktfocus en van de constante outperformance van SV Aandelen 39% (Vastrentend 33% 1 Ejjr'ternatives 12% E Money market 9% |fffj| Gemengd 7% Kernactiviteiten 45 haar vermogensbeheerportefeuille. De groei werd met name gerea liseerd bij het remisierbedrijf (tussenpersonen). Deze dienstverlening aan professionele klanten, zoals onafhankelijke vermogensbeheerders, steeg met meer dan EUR 500 miljoen tot EUR 2,2 miljard. Van het totale vermogen is circa 75% afkomstig uit het remisierbedrijf. Effectenbank Stroeve is in Nederland marktleider in deze dienstverlening. Beheerd en bewaard vermogen Effectenbank Stroeve Remisierbedrijf 75% Vermogensadvies 15% Vermogensmanagement 5% Overig 5% De Rabobank Groep verwacht dat de opmars van alternatieve produc ten zoals garantiefondsen zal doorzetten. De groep zal dan ook nieuwe innovatieve producten op de markt brengen. Iris, het onafhankelijke researchbureau van de Rabobank en van Robeco, verwacht dat de wereldwijde economie in 2005 verder zal groeien. Indien het beleg gingsklimaat in 2005 verder verbetert, zijn de vooruitzichten voor het bedrijfsonderdeel Vermogensbeheer en beleggen goed. In 2005 zal opnieuw sterk op kosten worden gestuurd. De doelstelling is het bedrijfsresultaat vóór belastingen met minimaal 15% te verbeteren. www.robeco.nl,www.alex.nl,www.schretlen.com en www.stroeve.nl Het bedrijfsresultaat vóór belastingen uit vermogensbeheer en beleggen steeg het afgelopen jaar met 15% tot EUR 197 (172) miljoen. De baten namen met 3% toe tot EUR 673 (654) miljoen. De stijging is te danken aan hogere provisies. Dit werd deels teniet gedaan door lagere resulta ten uit financiële transacties en opbrengsten uit effecten en deelnemin gen. De bedrijfslasten daalden met 2% tot EUR 476 (484) miljoen. De personeelskosten stegen met 4% tot EUR 285 (274) miljoen. Het kostenbeheersingsbeleid wierp zijn vruchten af. Zo kwamen de andere bedrijfslasten 9% lager uit op EUR 191 (210) miljoen, onder andere door lagere automatiseringskosten. In de cijfers is een incidentele last van EUR 10 miljoen genomen die betrekking heeft op behaalde spreadresultaten van Robeco Groep in 2003. Met de AFM is afgesproken dat spreadresultaten ten gunste van de beleggingsfondsen komen. IFRS De toepassing van de IFRS-richtlijnen zal een beperkte invloed hebben op het resultaat van de vermogensbeheeractiviteiten. Resultaten (in miljoenen euro's) 2004 2003 Mutatie Rente 87 89 -2% Provisie 512 445 15% Overige baten 74 120 -38% Totale baten 673 654 3% Personeelskosten 285 274 4% Andere bedrijfslasten 191 210 -9% Totale lasten 476 484 -2% Brutoresultaat 197 170 16% Waardeveranderingen van vorderingen 1 1 Waardeveranderingen van financiële vaste activa 2- Bedrijfsresultaat vóór belastingen 196 171 15% Beheerd en bewaard vermogen 195 184 6% (in miljarden euro's) Voor derden 140 132 6% Beleggingsportefeuille 55 52 6% Aantal orders in Nederland (in miljoenen) 5,6 5,7 -2% Lokale Rabobanken 2,7 2,8 -4% Alex 1,9 2,0 -5% Robeco Groep 0,9 0,8 14% Overig 0,1 0,1 Aantal fte's 1.886 1.988 -5% "River Ranch en de Rabobank hebben al jarenlang een goede relatie. Toen het bedrijf een aantal strategische alternatieven wilde bekijken, wist ik zeker dat we ze daarbij kon den helpen. Mede door onze branchekennis begrepen we de strategische doelstellingen die River Ranch wilde realiseren. Door nauw samen te werken met andere onderdelen binnen onze organisatie hebben we daadwerkelijk klantwaarde kunnen leveren. Brad Scott, senior relatiebeheerder Rabobank International, San Francisco, Verenigde Staten

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 25