Vermogensbeheer en beleggen Strategie en doelstellingen Gang van zaken Markt en klanten "De concurrentie in de Noord- Amerikaanse groentesector is fors toegenomen. River Ranch heeft haar aanbod van een complexe mix van producten en diensten met succes gedifferentieerd." 42 Rabobank Groep jaarverslag 2004 emactl VIteiten Robeco Groep, Schretlen Co, Effectenbank Stroeve, Alex, International Private Banking Trust De vermogensbeheeractiviteiten van de Rabobank Groep hadden aan 2004 een goed jaar, ondanks de matige koersstijgingen op de effecten beurzen. Het beheerd en bewaard vermogen steeg met 6% tot EUR 195 miljard en het bedrijfsresultaat vóór belastingen met 15% tot EUR 197 miljoen. Alex stond het afgelopen jaar volop in de belangstel ling. Het bedrijf werd uitgeroepen tot de beste dienstverlener op het gebied van online beleggen en wist daarnaast nog twee aansprekende prijzen te winnen. De performance van de beleggingsfondsen van Robeco liet een gemengd beeld zien. De vastrentende fondsen deden het uitstekend in vergelijking met concurrerende fondsen. Het belang rijkste aandelenfonds, Robeco, wist de benchmark niet te verslaan. Met het Belgische KBC werd medio 2004 een samenwerking gestart op het gebied van de verwerking van effectentransacties. Van spectaculaire koersstijgingen was in 2004 geen sprake. De koersen op de aandelenbeurzen stegen licht. Het beursklimaat werd in negatieve zin beïnvloed door een daling van de koers van de Amerikaanse dollar en een stijging van de olieprijs. Aangezien het Nederlandse bedrijfsleven in hoge mate gevoelig is voor koersdalingen van de dollar, bleef de Nederlandse beursindex achter bij andere internationale indices. Voor beleggers in obligaties en vastgoed was 2004 een goed jaar. De dalende kapitaalmarktrente had een positieve invloed op de koersen van obligatie- en vastgoedproducten. De belangstelling voor beleggen is het afgelopen jaar weer licht toegenomen. Niettemin zijn particuliere beleggers nog voorzichtig, gezien de forse koersdalingen in het recente verleden. Speciaal voor deze klanten werden garantieproducten ontwikkeld. Deze producten stellen klanten in staat positieve rende menten te behalen, terwijl het neerwaartse risico wordt beperkt of uitgesloten. Veel particuliere klanten hebben deze producten in het verslagjaar afgenomen. Beheerd en bewaard vermogen toegenomen Het beheerd en bewaard vermogen van de Rabobank Groep nam in 2004 met EUR 11 miljard toe tot EUR 195 (184) miljard. Het bestaat voor EUR 55 (52) miljard uit de eigen beleggingsportefeuille. Het klanten vermogen heeft voor ruim EUR 20 (19) miljard betrekking op het door Interpolis beheerd vermogen van pensioenfondsen van derden en voor EUR 120 (113) miljard op klantenvermogen dat beheerd en bewaard wordt door de lokale Rabobanken en de overige dochterondernemingen van Rabobank Nederland, zoals de Robeco Groep. De toename van het klantenvermogen is het saldo van EUR 8 miljard aan beleggingsresultaten plus EUR 3 miljard aan instroom van nieuw vermogen, verminderd met EUR 3 miljard als gevolg van de daling van de dollarkoers en het restant betreft overige mutaties, waaronder dividend- en rentebetalingen. Jim Lucas, president chiefexecutive officer River Ranch Fresh Foods, groenteverwerker in de Verenigde Staten Ctrcunn naar een hoge kwaliteit van dienstverlening 60% van de beleggingsfondsen voor alle typen beleggingsklanten.verslaat de benchmark x/prsterken van de positie van^delabobank Groep Jaarlijkse stijging van het bedrijfs- op de markt voor welgestelden via de dochters.resultaat vóór belastingen van 15% In het buitenland de positie consolideren en hetVerbreden aanbod van innovatieve distributienetwerk op selectieve wijze uitbreiden.producten en diensten Kernactiviteiten 43 Ontwikkeling beheerd en bewaard vermogen van klanten in miljarden euro's Bruto Valuta- Interest, cashflow resultaten dividend en overig 31 Beleggings- december resultaten 2003 31 december 2004 Lichte daling aantal orders Het aantal uitgevoerde orders van de Rabobank Groep daalde in het verslagjaar met 2% tot 5,6 (5,7) miljoen. In 2004 was een duidelijke ver schuiving zichtbaar van effecten naar huisfondsen. Bij de lokale banken nam het aantal effectenorders af met 16%, wat gecompenseerd werd door een stijging van het aantal huisfondsenorders met 18%. Alex liet een daling van het aantal orders zien met 5%, met name door minder futurestransacties. Robeco Groep zag het aantal transacties in Nederland met 14% groeien door toenemende belangstelling voor de huisfondsen. Joint venture met KBC Bank De Rabobank Groep en de Belgische KBC Bank hebben in juni 2004 bekend gemaakt dat zij hun krachten gaan bundelen bij de verwerking van effectentransacties van particulieren. De samenwerking, in de vorm van een joint venture, beoogt meer kwaliteit en flexibiliteit te bieden en kosten te besparen. De joint venture zal medio 2005 operationeel worden. In de loop van 2005 zal ook de verwerking van effectenorders binnen de Rabobank Groep worden gecentraliseerd. Nu gebeurt dit apart bij Robeco Groep, Alex, Effectenbank Stroeve en Schretlen Co. Bediening van de markt De Rabobank Groep richt zich zowel op particuliere als op institutio- nele beleggers. De kleinere institutionele klanten kunnen terecht bij Schretlen Co. Grotere institutionele klanten worden bediend door Robeco. De klanten van de lokale banken kunnen via serviceconcepten aangeven op welke manier ze willen beleggen. De actieve particuliere onlinebelegger kan terecht bij Alex. Bij Robeco kan in fondsen belegd worden, maar ook in individuele aandelen. Effectenbank Stroeve richt zich op de actieve belegger die minimaal over een vrij belegbaar ver mogen beschikt van EUR 150.000. Het topsegment (vanaf EUR 500.000) wordt bediend door Schretlen Co. In het buitenland worden interna tionale private-bankingklanten bediend via de Zwitserse Bank Sarasin Cie, waarin de Rabobank Groep een 28%-beiang heeft en via derdendis- tributie van de producten van Robeco en haar Amerikaanse dochters. Robeco Groep Gemengde resultaten Het beheerd vermogen van Robeco Groep steeg in 2004 met 5% tot EUR 113 (108) miljard. Meer dan de helft van het beheerd vermogen van Robeco is van institutionele klanten, waaronder ook Interpolis. Ongeveer 33% is afkomstig van de Amerikaanse dochters Robeco USA en Harbor Capital Advisors. Met name Harbor Capital Advisors was het afgelopen jaar zeer succesvol. Dankzij de goede performance van zijn fondsen realiseerde Harbor Capital Advisors een cashflow van 7% en nam het beheerd vermogen met 12% toe. Daarentegen waren de ontwikkelingen bij Robeco USA teleurstellend. In het verslagjaar was

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 24