V l> 1 Vi o 38 Rabobank Groep jaarverslag 2004 IS hoofdzakelijk te danken aan de groei van de internationale retail- activiteiten. De kredietverlening van Structured Finance en van Global Financial Markets daalde. De kredietverlening aan de agrarische sector bleef met EUR 15,2 miljard gelijk aan 2003. Deze sector neemt hiermee 32% van de totale kredietverlening voor haar rekening. De krediet verlening aan handel, industrie en dienstverlening daalde met 4% tot EUR 29,2 (30,5) miljard. Van de kredietverlening is 33% afkomstig uit Nederland. De rest van Europa is verantwoordelijk voor 25% tegenover 20% eind 2003. De stijging in Europa is grotendeels toe te schrijven aan de toegenomen kredietverlening bij ACCBank. Kredietverlening naar sector Het (internationale) wholesalebedrijf Organisatie gewijzigd De organisatie van het wholesalebedrijf is in 2004 gewijzigd met als doel de klantenfocus te vergroten en de marktpositie te verbeteren. De voorheen afzonderlijk opererende Group Treasury is grotendeels opgegaan in Rabobank International, die op haar beurt de samen werking met Rabobank Nederland Corporate Clients (RNCC) heeft geïntensiveerd. Waar bij Rabobank International de focus voornamelijk is gericht op het buitenland, ligt de focus bij RNCC op de Nederlandse markt en op het ondersteunen van de lokale Rabobanken op de groot- zakelijke markt. RNCC richt zich op ondernemingen met meer dan 20 werknemers en een omzet van meer dan EUR 10 miljoen in Nederland en maakt daarbij gebruik van de financiële producten die Rabobank International in huis heeft. Rabobank International De wholesaleactiviteiten van Rabobank International in het buitenland zijn geografisch verdeeld in verschillende regio's. Qua producten wordt een aantal 'global' productgroepen onderscheiden, zoals Corporate Finance, Global Financial Markets en Equities. Elke regio is daarnaast zelf verantwoordelijk voor de producten kredietverlening en handelsfinan ciering. De portefeuille van Rabobank International bestaat voorts uit participaties in de fondsen van Gilde, de venture-capitaldochter van de Rabobank Groep. Corporate Finance De kredietverlening van de Rabobank wordt aangevuld met een breed scala aan corporate finance producten zoals structured finance, leveraged finance en project finance. Hierbij wordt nauw samenge werkt met andere dochterondernemingen en de lokale Rabobanken. Structured Finance levert op maat gestructureerde transancties gericht op zowel de actief- als passiefzijde van de balans. Leveraged finance Kredietverlening naar regio Kernactiviteiten 39 is internationaal gezien een grote speler op de agrarische markt, maar ook in andere sectoren is de Rabobank actief. In 2004 is de portefeuille gegroeid in het bijzonder door transacties voor Advanta en Milk Link. De Rabobank hecht veel waarde aan duurzaam en verantwoord onder nemen. In 2004 is vanuit project finance een aantal transacties afgesloten voor klanten van de lokale Rabobanken, gericht op duurzame energie (windmolenparken) en groen gelabelde glastuinbouw, waarbij de finan ciering door Rabobank Groenbank is verstrekt. Global Financial Markets Global Financial Markets (GFM), waarin alle activiteiten van het voormalige Group Treasury zijn opgegaan, met uitzondering van de langetermijn- fundingactiviteiten, opereert zoals de naam al zegt op de internationale financiële markten. GFM is verantwoordelijk voor het uitvoeren van het liquiditeitsbeleid van de Rabobank Groep en adviseert bedrijven bij de uitgifte van obligaties, schuldbewijzen en andere financierings constructies zoals kredietderivaten. Verder dekt GFM de krediet-rente- en valutarisico's af voor klanten en voor de Rabobank Groep. Speciaal voor de klanten van de lokale Rabobanken heeft GFM in 2004 een Asset Backed Inflatie Obligatie geplaatst. De totale omvang bedroeg EUR 535 miljoen. Dit product biedt beleggers compensatie voor het inflatierisico, doordat zowel de rentebetalingen, als de hoofdsom zijn gekoppeld aan een Europese infiatiemaatstaf. GFM ontwikkelt ook regelmatig producten voor dochterondernemingen van de Rabobank Groep, zoals Obvion en Stroeve. Zo heeft GFM een deel van Obvions hypothekenportefeuille gesecuritiseerd. Equities Equities is het competentiecentrum van de Rabobank Groep voor aan- delenproducten en -diensten, die zowel voor de klanten van de lokale Rabobanken worden ontwikkeld als voor internationale retailklanten en vermogensbeheerders. Voorbeelden van deze producten en diensten zijn aandelenemissies, mergers acquisitions, aandelensales aande- lentrading, aandelenderivaten en aandelenresearch. De vraag naar aandelenproducten nam in het verslagjaar weer toe. Met name de vraag naar garantieproducten stond sterk in de belangstelling. Zo werd speciaal voor retailklanten van ACCBank in Ierland het beleggingspro duct SolidWorld Bonds geplaatst voor een totaalbedrag van EUR 334 miljoen. Dit product heeft een gegarandeerde hoofdsom en het rende ment is gekoppeld aan de waardeontwikkeling van een twaalftal grote aandelenfondsen. Rabobank Nederland Corporate Clients Naast de bediening van de eigen klantengroep, bestaande uit de grote Nederlandse corporates, heeft Rabobank Nederland Corporate Clients (RNCC) ook tot taak de lokale Rabobanken te ondersteunen bij de bediening van de grootzakelijke markt. Daartoe werkt RNCC ook nauw samen met 'productleverancier' Rabobank International, die zowel in Nederland als internationaal actief is op de financiële markten en op het gebied van corporate finance, alsmede met haar dochter Rabo Securities die zich richt op de Nederlandse aandelenmarkt. Mede dankzij de inspanningen van RNCC Is het marktaandeel van de Rabobank Groep in het grootzakelijke segment de afgelopen vijf jaar sterk gestegen. RNCC richt zich in lijn met de wereldwijde nichestrategie van de Rabobank op de grote Nederlandse food- agribedrijven en is tevens belast met de regie van de marktbewerking van het gehele food agridomein in Nederland. De Rabobank heeft vanouds een bijzondere focus op instellingen in de gezondheidszorg, onderwijsinstellingen en overheidsorganisaties en is daarnaast zeer actief in de voor Nederland traditionele sectoren binnen handel, industrie dienstverlening. RNCC is actief op alle hiervoor genoemde 'speelvelden' van de Rabobank en vervult hierbij een sterk ondersteunende rol voor de lokale Rabobanken met behulp van regioteams die gespecialiseerd zijn in de diverse klantengroepen. RNCC heeft in 2004 een sterke verdere ontwikkeling laten zien als innovatief bankier op terreinen als acquisitiefinanciering, financiële logistiek, weerderivaten en CO;-ernissierechten "De markt voor maïsmeel is een goed voorbeeld van strategie ontwikkeld die niet beperkt blijft tot Noord- en de veranderingen die plaatsvinden in de wereld van de Zuid-Amerika, maar ook voorziet in de bediening van agribusiness. Eerst kende deze markt een binnenlandse Europa en Azië. Zij kunnen daarbij het best ondersteund of zelfs regionale focus, nu is er sprake van een wereld- worden door een agribusiness-bank met een wereldwijde markt. Bedrijven als ORUMA hebben daarom een focus en aanwezigheid." Kenneth Shwedel, senior industry analyst, F&A Research and Advisory, Rabobank International, Mexico City, Mexico

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 22