Financieel 34 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Meer dan 100 jaar onbetwist marktleider in de agrarische sector De wortels van de Rabobank liggen in de Nederlandse agrarische sector Met een marktaandeel van 84% is de bank hierin al meer dan 100 jaar de onbetwiste marktleider. Ook is de Rabobank marktleider als financier van de internationalisering van de Nederlandse food agribusiness. Deze door haar afkomst bepaalde positie brengt met zich mee dat de Rabobank de Nederlandse boeren en tuinders en het hele food agri- complex daaromheen beschouwt als een belangrijke strategische doelgroep, die recht heeft op een zeer toegespitste benadering. Verdere clustering van food agri-expertise Met het oog daarop heeft in 2004 een verdere clustering van de food agri-expertise plaatsgevonden binnen Rabobank Nederland. Eerder al werden de regie van de agrarische marktondersteuning van de lokale Rabobanken en de marktbewerking van het food agricomplex vanuit Rabobank Nederland Corporate Clients in één hand gebracht. In het verslagjaar is daar nog aan toegevoegd de eenheid food agri- research van Rabobank International. Door alle binnen de Rabobank Groep beschikbare food agri-expertise te bundelen, is een optimaal werkend kenniscentrum ontstaan, waarvan zowel de klanten van de lokale Rabobanken als die van het wereldwijde netwerk van Rabobank International kunnen profiteren. Versterkte aandacht voor boer en tuinder Om aan de toegespitste benadering van de Nederlandse boer en tuinder verder invulling te geven, heeft de Rabobank het afgelopen jaar veel energie gestoken in de ondersteuning van agrarische ondernemers bij het vormen van een visie op de toekomstmogelijkheden van hun bedrijf. Met inzet van een heel scala aan eigen mensen, van sectorspecialisten en -onderzoekers tot en met leden van de raad van bestuur, heeft de Rabobank in een groot aantal bijeenkomsten, vaak gevolgd door lande lijke publiciteit, agrarische ondernemers gestimuleerd zich te oriënteren op hun toekomst. De onderwerpen daarbij varieerden van agrarisch ondernemerschap in een veranderend Europees perspectief, via voor lichting over de mogelijkheden van de vernieuwde aardappeltermijn- markt tot bedrijfsovername en bedrijfsbeëindiging. In het oog sprong daarbij de in 2004 gepubliceerde, zowel landelijk als lokaal ingezette, studie over de economisch voor Nederland en de Rabobank zeer belangrijke melkveehouderij. In deze studie met als titel Tussen passie en pressie concludeert de Rabobank dat vooral de factor arbeid een knellend punt zal zijn in het overigens positieve perspectief voor de melkveehouderij in Nederland. De Rabobank heeft zich in 2004 ook ingezet voor een positieve beeld vorming rond de agrarische sector. Daartoe werden landelijke initiatiever ondersteund, zoals Vrienden van het Platteland en Kom in de Kas, maar ook bedrijfsmatige vernieuwingsprojecten als Agro Co en het Gesloten Kas Project. In het najaar van 2004 heeft de Rabobank - zowel financieel als inhoudelijk - intensief meegewerkt aan het verrassend goed bekeken tv-programma Nederland in Bedrijf, waarin de verworven heden van de agrarische sector bij een groot publiek onder de aandacht werden gebracht. In goede en slechte tijden De versterkte aandacht voor de agrarische sector werd mede ingegeven door de slechte prijsvorming over de hele breedte van de land- en tuin bouw. De Rabobank wil een bank van en voor de agrarische onderne mers zijn in goede tijden, maar ook in slechte tijden. Als zich financiële problemen voordoen, wordt samen met de klant voortdurend gezocht naar de beste oplossingen. Vanwege haar uitzonderlijke positie als agrarische kennisbank kan de Rabobank daarbij maatwerkoplossingen bieden, die specifiek zijn toegesneden op de ondernemer en zijn bedrijf Deze benadering oogst met name waardering in de context van de daling van het aantal agrarische bedrijven. De daling bedroeg 2% in 2004, waarbij gemengde bedrijven en tuinbouwbedrijven de negatieve uitschieters waren. De klanttevredenheid in de agrarische sector is dan ook uitzonderlijk hoog. Meer dan driekwart van de agrarische klanten is tevreden over de door de Rabobank aangeboden dienstverlening. De klantloyaliteit is in deze economisch onzekere tijd zelfs toegenomen tot 66%. Kredietverlening steeg opnieuw De kredietverlening aan de land- en tuinbouw is in het verslagjaar opnieuw gegroeid. Opvallend was dat de vraag naar 'groene' financiering voor duurzame investeringen verder is toegenomen. Het betrof vooral investeringen in de zogenaamde Groen Label Kassen, windenergie en agrarisch natuurbeheer. De vraag naar groenfinanciering voor de biolo- gische sector bleef stabiel. Nieuw vestigingenbeleid De klantbehoeften zijn de afgelopen jaren sterk veranderd. Klanten stel len persoonlijk contact en maatwerkadvies nog steeds op prijs, maar maken voor de dagelijkse bankzaken grotendeels gebruik van de directe kanalen, zoals internet, telefoon en automaat. Het aantal persoonlijke contactmomenten is de afgelopen 25 jaar drastisch verminderd: van 260 miljoen in 1980 tot naar verwachting 10 miljoen in 2005. Met het Kernactiviteiten 35 oog daarop heeft de Rabobank in 2004 een nieuw vestigingenbeleid geformuleerd. De lokale Rabobanken zullen, naast een beperkter aantal kantoren waar klanten terechtkunnen voor specialistisch advies en voor meer gestandaardiseerde adviesproducten zoals hypotheken en levens verzekeringen, in toenemende mate gaan beschikken over servicepun ten voor eenvoudige geldhandelingen en standaardproducten. Als gevolg van de verder toenemende populariteit van elektronische bankcontacten zal het aantal kantoren de komende jaren verder afnemen. Dit zal echter worden gecompenseerd door een stijging van het aantal geldautomaten op openbare locaties, Rabobank GeldPunten in winkels en het aantal plaatsen waar de Rabobank aanwezig is in ServiceWinkels. Dat zijn multifunctionele loketten voor gemeentelijke diensten en diensten op het gebied van financiën, post, wonen, werken en gezond heidszorg. Het totale aantal contactpunten waaronder vestigingen, ServiceWinkels en geldautomaten op openbare locaties nam toe met 165 tot 2.965. Dit aantal zal de komende jaren verder stijgen, naar ver wachting met 10% tot circa 3.200. Op deze manier blijft de Rabobank ook in de toekomst de 'dichtbijbank'. Contactmomenten Rabobank in miljoenen Klanttevredenheid blijft op hoog niveau In een onderzoek naar de klanttevredenheid kregen de de lokale Rabobanken van particuliere klanten wederom het mooie rapport cijfer van 7,7 (7,7). Met name de betrouwbaarheid, de kennis en het persoonlijke advies werden door de klant gewaardeerd. De zakelijke klanten waardeerden de dienstverlening het afgelopen jaar met een rapportcijfer van 7,5 (7,4). Deze cijfers zijn niet onverdienstelijk tegen de achtergrond van geluiden in de samenleving als zou de dienstver lening van banken steeds verder verschralen. Met betrekking tot de lokale Rabobanken is dit zeker niet het geval. Klanten van de Rabobank kunnen pinnen binnen een straal van gemiddeld 1,5 kilometer. Voor basisdiensten kunnen klanten terecht binnen een straal van gemiddeld 3 kilometer en voor meer complexe financiële diensten binnen een straal van gemiddeld 10 kilometer. Daarnaast voorziet de Rabobank structureel in een aantal diensten die haar klanten in staat stellen om zo lang en zo goed mogelijk, zelfstandig aan het betalingsverkeer deel te blijven nemen. Dichtbij ook via de directe kanalen De Rabobank wil niet alleen fysiek dichtbij zijn, maar ook via de directe distributiekanalen van de virtuele Rabobank. De gebruikers daarvan blijken die virtuele bereikbaarheid zeer te waarderen. Het Nederlandse publiek verkoos www.rabobank.nl in december 2004 tot de financiële website van het jaar. Met maandelijks bijna twee miljoen unieke bezoe kers is de Rabobanksite veruit de meest bezochte financiële internetsite van Nederland. Stijging van het resultaat Het binnenlands retailbankbedrijf realiseerde in 2004 een bedrijfsresul taat voor belastingen van EUR 1.524 (1.479) miljoen. Dit is een stijging met 3%. De baten stegen met 4% tot EUR 5.398 (5.173). De batenstijging blijft daarmee achter in vergelijking met voorgaande jaren en in vergelij king met de groei van de kredietverlening. De belangrijkste verklaring hiervoor is een duidelijk krappere rentemarge. Als gevolg van de lage kapitaalmarktrente hebben klanten de afgelopen jaren veel hypotheken vervroegd afgelost of opnieuw gefinancierd tegen een lagere rente. Op korte termijn betekent dit extra baten maar op langere termijn vertaalt dit zich in lagere rentebaten. De stijging van de rentewinst bleef mede hierdoor beperkt tot 3% tot EUR 4.309 (4.193) miljoen. De provisies stegen met 9% tot EUR 1.022 (935) miljoen door hogere effecten- en assurantieprovisies en provisies uit hoofde van het betalingsverkeer. De bedrijfslasten namen met EUR 95 miljoen toe tot EUR 3.575 (3.480) miljoen. Dit is een stijging van 3%. De personeelskosten daalden met 1% tot EUR 1.666 (1.680) miljoen. De loonsverhogingen en een eenmalige uitkering konden meer dan volledig worden gecompenseerd door een daling van het aantal fte's met 904. De andere bedrijfslasten stegen met 6% tot EUR 1.909 (1.800) miljoen. Deze stijging wordt grotendeels veroorzaakt door investeringen in een nieuw marketingsysteem. De efficiencyratio bedroeg in het verslagjaar 66,2% (67,3%). Hiermee vol doet het binnenlands bankbedrijf aan de meerjarige doelstelling.

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 20