:rirwd K,anten kunnen nu °°k f°nds- van e", r8Tr7ekt Aan de a9rariSChe sect0r werd voor in 32 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Kernactiviteiten 33 kunnen afnemen. Daarom is in 2004 het aanbod van fondsbeleggen N AMRO, ING, Delta Lloyd, Fortis, Fidelity en Merrill Lynch. De helft van de Nederlandse huishoudens bankiert bij lokale Rabobanken de lok!fi ThhUiSh°UdenS.in Nederland bankdiensten af van ae a anken. Dat blijkt uit onderzoek onder 4.000 huishou dens dat het bureau GfK op het gebied van financiële diensten heeft gehouden. D,t is nagenoeg gelijk aan de uitkomsten van het vorige onderzoek ,n 2002. Gemiddeld bezien hebben huishoudens een relatie me meer an twee banken. In de jongerenmarkt (0 t/m 17 jaar) onder- oudt meer dan 31 een relatie met de Rabobank. Dit betekent een lichte daling ten opzichte van 2 jaar geleden. Daar staat een stijging tegenover van het percentage welgestelden die de lokale banken als hun primaire bank zien. Dit percentage steeg tot ruim 28% tegenover 26% twee jaar geleden. Daarmee komen de lokale Rabobanken in de markt van welgestelden op de tweede plaats. Zakelijke klanten De lokale Rabobanken werken bij de bediening van hun zakelijke anten nauw samen met de relatiemanagers en productspecialisten (RNfn nTtf bedrijf Rab0bank Nederland Co" Clients (RNCO en Rabobank International en met Interpolis en De Lage Landen or de grotere zakelijke klanten is. in samenwerking met RNCC een op maat gesneden allfinanzpakket beschikbaar. Samen met Interpolis zijn lokale banken leverancier van schade- en inkomensverzekeringen voor het MKB en de agrarische sector. Voor handelsfinanciering kunnen anten profiteren van de samenwerking tussen de lokale Rabobanken en De Lage Landen. Voor treasuryactiviteiten en dienstverlening in het tenland, v,a de zogeheten Dutch Desks, werken de lokale banken men met Rabobank ,nternationa| De zake|jjke kredietver|enjng 2004 toe met 6% tot EUR 57,8 (54,5) miljard. Ultimo 2004 was voor EUR 37,7 (35,8) miljard aan kredieten verstrekt aan de sector handel industrie en dienstverlening. Dit betekent een stijging van 5%. De sterk- e groei vond plaats bij de kredietverlening aan non-profitorganisaties de bouwnijverheid. Aan bedrijven in de gezondheidszorg werden EUR 20 j (18 7) miljard aan krediet verstrekt. Dit is een groei van 8% Me, name de kredietverlening aan de tuinbouwsector steeg in 2004. Rabobank, dé bank in het midden- en kleinbedrijf Het midden- en kleinbedrijf (MKB) is niet alleen cruciaal voorde Nederlandse economie, maar ook voor het bankbedrijf van de lokale Rabobanken. Zij slaagden er in het verslagjaar niet alleen om in de onbetwiste marktleider in het Nederlandse MKB te blijven, maar zelfs om hun marktaandeel nog uit te breiden tot gemiddeld 40% (39%) ie stijging deed zich met name voor bij de eenmansbedrijven, waar marktaandeel met 2 procentpunt steeg tot 36%. In het midden segment van het MKB (2-9 werkzame personen, steeg het marktaandeel tot ruim 43%. In het grootzakelijke MKB (10-99 werkzame perso nen) bleef het marktaandeel stabiel op 37% De Rabobank handhaafde ook haar positie als marktleider in alle deel sectoren van het Nederlandse MKB. In de bouw bijvoorbeeld, waar de lokale Rabobanken in 2004 de sterkste kredietgroei boekten is het marktaandeel meer dan 53%. Deze voor de Rabobank belangrijke edrijfstak was de afgelopen jaren de sterkst groeiende sector van het MKB. De bouw bestaat uit ruim 73.000 MKB-bedrijven. Dat is 12% van het totale MKB. Het beleid om de marktaandelen van de Rabobank in de grote steden te versterken werpt vruchten af. De lokale banken daar hebben hun MKB-marktaandeel in 2004 vergroot tot ruim 26%. Extra focus op starters De Rabobank heeft door haar jarenlange samenwerking met starters een goed inzicht in de vraagstukken en de problematiek waarmee startende ondernemingen te maken krijgen. Om starters op weg te helpen heeft de Rabobank in 2004 een informatieve website ontwikkeld en de Rabo Opstart Lening in het leven geroepen. Het gaat om een lening van maximaal EUR 100.000, waarop een speciale rentekorting wordt gegeven. De Rabo Opstart Lening wordt gesubsidieerd door de Stichting Garantiefonds Rabobanken, die in het leven is geroepen om bedrijfsactiviteiten van de leden van de aangesloten lokale Rabobanken te stimuleren. Daarnaast is er de Rabo Stimuleringslening. Dit is een achtergestelde lening voor doorstartende ondernemingen die wordt verstrekt, als er geen mogelijkheden zijn om op normale bancaire voor waarden een passende financiering te krijgen. Een ander initiatief voor starters dat de Rabobank in 2004 lanceerde, is Money Meets Ideas. Dit initiatief brengt innovatieve starters en jonge bedrijven die op zoek zijn naar risicodragend kapitaal samen met poten tiële investeerders. Samenwerking met koepel- en brancheorganisaties Om te onderstrepen dat het MKB een belangrijke partner is, werkt de Rabobank op diverse terreinen nauw samen met de koepel- en brancheorganisaties. "De Rabobank is mede-ondertekenaar van het Convenant Marktontwikkeling Biologische Landbouw. Wij stimuleren de biologische sierteelt omdat die bijdraagt aan een verdere verduurzaming van de land- en tuinbouw. Het toepassen van biolo gische teeltmethodes in de sierteelt staat nog in de kinderschoenen; daarom ondersteunen wij het initiatief van Bio Flora van harte." Een mooi voorbeeld is het in het verslagjaar uitgewerkte initiatief tot oprichting van de Stichting Bodemcentrum, waarin de Rabobank samenwerkt met de meest betrokken organisaties in het MKB om de bodemverontreiniging van bedrijventerreinen aan te pakken. Het initiatief wordt beleidsmatig en financieel ondersteund vanuit de overheid, die het probleem van de bodemverontreiniging graag uit de wereld wil helpen. Bedrijven die saneren komen in aanmerking voor overheidssubsidie. De Rabobank heeft veel van deze bedrijven als klant en heeft ook al de nodige ervaring opgedaan met de financiering van bodemsaneringen. Een ander voorbeeld is het MKB-stedenprogramma dat de Rabobank samen met MKB Nederland heeft opgezet. Doel is de komende vier jaar het ondernemersklimaat in veertig steden te verbe teren via concrete aanbevelingen aan de lokale overheden. Ook bracht de Rabobank in samenwerking met MKB Nederland en de Metaalunie de Rabobank Industriemonitor uit. Om de verschillende sectoren bin nen het MKB te ondersteunen werden in 2004 diverse marktstudies uitgegeven. Tevens zijn op vele plaatsen in het land tal van bijeenkom sten georganiseerd voor MKB-relaties over onderwerpen als vergrijzing, bedrijfsoverdracht, innovatie en internationalisering. Uitgebreid aandacht voor internationalisering in het MKB Toenemende internationalisering was ook het centrale thema van de jaarlijkse publicatie Cijfers Trends waarin de Rabobank 75 branches uit het MKB onder de loep neemt. Daarin stelt de bank dat ook het MKB over de grenzen heen moet kijken. Uit onderzoek blijkt dat bedrijven die hiervoor openstaan hun concurrentiepositie verbeteren en doorgaans ook sneller groeien dan bedrijven die alleen op de binnenlandse markt actief zijn. De lokale Rabobanken zetten regionaal International Business Consultants in om bedrijven te voorzien van algemene buitenlandinfor matie en om te adviseren over internationaal betalingsverkeer en cash- management, internationaal risicobeheer en investeringsplanning. In de voor het Nederlandse MKB belangrijkste landen van Europa bedient de Rabobank klanten vanuit speciale Dutch Desks met Nederlandstalige medewerkers die de lokale gewoonten en regelgeving kennen. Bart Jan Krouwel, directeur Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen, Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 19