Binnenlands retailbankbedrijf Strategie en doelstellingen "De vraag naar biologische bloemen neemt toe, het aanbod ook. In de biologische sierteelt brengen wij vraag en aanbod bij elkaar. Daarin zijn we uniek." n; -- 30 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Kor nactiviteiten Lokale Rabobanken en Obvion Gang van zaken Ondanks de beperkte groei van de economie kende het binnenlands retailbankbedrijf een goed jaar. De baten groeiden met 4%, maar door een stijging van de dotaties aan kredietvoorzieningen stond het resul taat onder druk. Het resultaat steeg met 3%. Op de belangrijke hypothe- kenmarkt hebben de lokale banken marktaandeel moeten inleveren. Obvion won wel terrein, maar dit kon niet voorkomen dat het totale marktaandeel van de groep daalde tot 25,2%. De afgelopen jaren zijn steeds meer klanten gaan bankieren via internet. De website www.rabo- bank.nl kreeg in 2004 niet alleen de meeste bezoekers, maar werd in december van het verslagjaar door de gebruikers ook uitgeroepen tot de beste financiële website van het jaar. De veranderende behoeften van de klant - meer gebruik van directe kanalen en persoonlijk contact als het de klant uitkomt - hebben geresulteerd in een strategische wijzi ging van het vestigingenbeleid. Het aantal vestigingen zal in de toe komst afnemen als gevolg van de veranderende vraag. Dit zal echter meer dan volledig worden gecompenseerd door een stijging van het aantal contactpunten, zoals geldautomaten. Markt en klanten De concurrentie op het gebied van financiële dienstverlening in Nederland bleef onverminderd hevig. Dit heeft tot gevolg dat de winst marges op financiële producten klein zijn en dat de marktaandelen onder druk staan. De economie groeide in 2004 licht, vooral dankzij de gestegen export. Het consumentenvertrouwen dat nodig is voor het doorzetten van de groei was echter onvoldoende. De onzekere consu ment hield de hand op de knip. Hierdoor namen de besparingen fors toe Ondanks de kwakkelende economie ontwikkelde de hypotheekmarkt zich positief. De totale kredietverlening van het binnenlands retailbank bedrijf steeg het afgelopen jaar met 10% tot EUR 184,1 (167,7) miljard. Van de kredietverlening is 69% afkomstig van particulieren, 20% van handel, industrie en dienstverlening en 11 van de agrarische sector. Kredietverlening naar sector •-» Hans Mulder, directeur Florganic, Nederland, biologische bloemenhandelaar en mede-initiatiefnemer van Bio Flora Kernactiviteiten 31 Streven naar marktleiderschap Rapportcijfer klanttevredenheid in alle sectoren van de financiële minimaal 7,5 dienstverlening in Nederland. Uitbreiden fysieke contactpunten De 'dichtbij-bank' van Nederland naar circa 3.200 zijn en blijven, zowel fysiek als Efficiencyratio van 67% virtueel. Particuliere klanten De lokale Rabobanken bieden de particuliere klant een compleet pakket financiële diensten. De klant kan een hypotheek afsluiten, betalen en sparen, maar ook beleggen en verzekeringen afsluiten. Op het gebied van beleggen wordt nauw samengewerkt met Robeco. Schretlen Co verzorgt het vermogensbeheer voor vermogende klanten van de lokale banken. Interpolis draagt zorg voor de verzekeringsproducten, zowel levensverzekeringen als schadeverzekeringen, zoals de Alles in één Polis. De particuliere kredietverlening steeg het afgelopen jaar met 12% tot EUR 126,3 (113,2) miljard. Marktaandeel hypotheken onder druk Dankzij de lage kapitaalmarktrente en ondanks de zwakke conjunctuur groeide de totale hypothekenmarkt in Nederland, met name door over- sluitingen. De hypothecaire kredietverlening van het binnenlands retail bankbedrijf nam in het verslagjaar met 12% toe tot EUR 124,9 (111,2) miljard. De lokale Rabobanken konden de groei van de markt niet bijbenen: het marktaandeel hypotheken daalde van 21,6% in 2003 naar 20,6% in 2004. Obvion, een joint venture van de Rabobank en het ABP die hypotheken via het intermediair verkoopt, zag het marktaandeel wel stijgen, van 4,1% naar 4,6%. Obvion is de afgelopen jaren sterk gegroeid. Opgeteld kwam het marktaandeel van de lokale Rabobanken en Obvion in 2004 uit op 25,2% (25,7%). Daarmee blijft de Rabobank Groep veruit marktleider op de hypothekenmarkt. Marktaandeel sparen vergroot De spaarmarkt in Nederland groeide het afgelopen jaar met 8% tot EUR 199,7 miljard. Marktleider Rabobank breidde haar marktaandeel in 2004 uit tot 39%. Een uitstekend resultaat, gezien de sterke concurrentie op de spaarmarkt en het dalende marktaandeel van de afgelopen jaren. Dit is mede te danken aan de introductie van Rabo InternetBonusSparen. Dit product biedt een hogere rente, mits het saldo een heel kwartaal op de rekening blijft staan. Het marktaandeel van de lokale banken bedroeg 36,1% en van Roparco 2,5%. Het totale bedrag aan spaargelden bij de Rabobank Groep bedroeg ultimo 2004 EUR 77,7 (71,6) miljard. Dit is een stijging van 9%. Hiervan is EUR 72,0 (65,8) miljard afkomstig van de lokale Rabobanken. Internetsparen heeft de afgelopen jaren een grote vlucht genomen. Bediening van beleggingsklanten verbeterd Om beleggende klanten beter van dienst te kunnen zijn heeft de Rabobank eind 2003 een reorganisatie van de effectendienstverlening in gang gezet. Er zijn zes serviceconcepten ontwikkeld, die variëren van compleet vermogensbeheer en regelmatig advies tot het geheel zelfstandig beleggen zonder advies. Klanten kiezen het concept dat het best bij hen past. In de loop van het verslagjaar hebben de meeste beleggingsklanten hun keuze gemaakt. Ongeveer de helft koos voor zelfstandig beleggen zonder advies. Klanten gaven aan dat zij bij de Rabobank naast Robecofondsen ook andere beleggingsfondsen willen -r«.i uitwin .li»'.. - -

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 18