Medewerkers 24 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Medewerkers 25 uit de nettowinst van de lokale banken werden ondersteund, is niet te tellen. In het kader van de stimulering van de ledenbetrokkenheid wordt dit 'coöperatieve dividend' in toenemende mate ook besteed aan lokale communities, projecten, onderzoek en andere initiatieven die bedoeld zijn voor hulp aan en/of (economische) ontwikkeling van groepen leden/klanten. Het 'coöperatieve dividend' kan worden gezien als het maatschappelijk voordeel dat de coöperatie de gemeenschap biedt. De meerwaarde voor de individuele leden bestaat uit de moge lijkheid om binnen hun lokale bank maximale invloed en zeggenschap uit te oefenen op de bestemming van deze collectieve voordelen. De afgelopen jaren is uitvoerig onderzocht, of de leden van de lokale banken daarnaast via een ledenvoordeelsysteem ook individueel materieel voordeel zou moeten worden geboden. De impact van de eventuele introductie van zo'n systeem is groot, niet alleen in termen van organisatie, maar ook in financiële zin. Besloten is met de lokale Rabobanken nader van gedachten te wisselen over de commerciële mogelijkheden hiervan ter versterking van de loyaliteit van klanten en leden. De verwachting is dat hieruit in de loop van 2005 definitieve conclusies kunnen worden getrokken. Ratio s maken betrokkenheid zichtbaar Nog met alle Rabobanken liggen op koers met het verankeren van ledeninvloed en ledenzeggenschap. Wel is men het erover eens dat op dit punt van alle banken een serieuze inspanning verwacht mag worden en dat ze zich blijvend zullen inzetten om aan ledeninvloed en leden zeggenschap een stevige invulling te geven. Met name onderwerpen die voor de leden van direct belang zijn, zoals de aard en de kwaliteit van de dienstverlening, de invulling van het lokale ledenbeleid en de maatschappelijke betrokkenheid van de bank, zullen in het overleg met de leden ter sprake komen. Banken gaan ook ratio's hanteren voor het vaststellen van de mate van ledenbetrokkenheid en ledenparticipatie. De streefwaarden voor deze ratio's worden door de banken zelf bepaald. De ratio's zijn een middel om de toenemende betrokkenheid van leden zichtbaarder te maken. Hulpmiddelen voor banken Op centraal niveau is in 2004 een aantal hulpmiddelen ontwikkeld om lokale banken te helpen bij het behalen van hun ledendoelstellingen In december 2004 hebben de lokale Rabobanken de eerste Thema rapportage Leden ontvangen. Deze rapportage informeert de banken over de ontwikkeling van een aantal indicatoren inzake het ledenbele, Hiermee kunnen de banken: objectief meten of hun doelstellingen uit het jaarplan worden gerealiseerd; concrete verbeteracties formuleren aan de hand van de historische ontwikkeling; benchmarken met andere lokale banken; het belang en de ontwikkeling van het ledenbeleid bij medewerkers onder de aandacht brengen. Ledenbank van het jaar In 2004 is ook de competitie 'Ledenbank van het jaar' gehouden. Maandelijks is de ledenbank gekozen met het beste initiatief op het gebied van ledeninvloed. Uit die winnaars is de beste ledenbank van I het jaar gekozen: Rabobank Land van Cuijk Noord. Deze bank zocht de leden op en organiseerde 15 bijeenkomsten in 15 verschillende kernen Ruim 500 leden lieten horen wat ze vonden van de bank en dit werd vertaald in een actielijst, waar de leden de bank aan konden houden. Alle lokale initiatieven die ingestuurd zijn voor de ledenbankcompetitiel zijn gebundeld in het boek 'Leren van leden', dat op de algemene vergadering in juni 2004 aan de banken is overhandigd. www.rabobankgroep.nl/leden De Rabobank Groep is volop in beweging. De lokale Rabobanken en Rabobank Nederland maken een ingrijpende transformatieperiode door. Als gevolg van de veranderende klanten wensen en markten passen de banken hun dis tributie- en kantoorformules aan. Daar komen de vele onderlinge fusies nog bij. Op haar beurt heeft Rabobank Nederland via Operatie Service een reorganisatie in gang gezet om beter te kunnen inspelen op de servicebehoefte van een kleiner aantal grote, geprofessionaliseerde banken. Dit alles heeft onlosmakelijke consequenties voor de medewerkers. Met het oog op de vele veranderingen heeft de Rabobank in 2004 haar personeelsbeleid herijkt. Het beleid is verwoord in het document 'Mensen maken de bank'. Daarin staan de belangrijkste eisen die we aan onze medewerkers stellen: klantfocus, bereidheid tot samenwerken en resultaatgerichtheid. Vakkennis is daarbij essentieel. Werken bij de Rabobank betekent je vak verstaan en ook zelf in je vakkennis inves teren door het volgen van opleidingen en door kennisuitwisseling en pnderlinge coaching. Managers moeten worden ervaren als gedreven ondernemers. Ze hebben elan, weten anderen op natuurlijke wijze te Inspireren en enthousiasmeren en stellen hun medewerkers in staat om te scoren. Om dat alles te bereiken stoelt het personeelsbeleid van de Rabobank op drie pijlers: prestatie, ontwikkeling en plezier. Presteren is nodig om samen de ambities van de bank en haar klanten te realiseren. Persoonlijke ontwikkeling in gedrag en kennis is vereist om te kunnen blijven presteren. En wie zijn werk leuk vindt, met plezier met klanten bezig is en een goede relatie met zijn collega's en manager heeft, boekt betere resultaten en blijft langer mentaal en fysiek gezond. Operatie Service Het groter en professioneler worden van de lokale Rabobanken heeft grote consequenties voor de ondersteu ning door Rabobank Nederland en voor de daarbij betrokken medewerkers. Onder de naam Operatie Service is in het ver slagjaar in kaart gebracht hoe de organisatie van het centrale apparaat beter op de lokale banken kan worden afgestemd. Dit heeft per 1 januari 2005 geleid tot een nieuwe organisato rische inrichting, die nauw aansluit op de structuur bij lokale banken. Operatie Service levert een kostenbesparing op van EUR 200 miljoen, die resulteert uit een efficiencyslag binnen Rabobank Nederland en een verwachte vermindering van de personeelsbezetting met 1.200 fte's. In het kader van de operatie zijn in totaal zestig verbeterpunten vastgesteld, zoals vermindering van overlap in activiteiten, terugdringing van de administratieve lastendruk, beperking van projecten, cen tralisatie van activiteiten en uitbesteding van diensten, zoals catering en postverspreiding. "De wereldwijde wijnindustrie heeft te kampen met een overschot. Hierdoor zijn de prijzen gedaald en de marges onder heden toch groeien. Dit geldt zeker voor Australische wijnen, waarvan de makkelijk toegankelijke wijnen goed ontvangen druk komen te staan. Als je onderscheidend worden. De wijnen uit West-Australië, bent, kun je in dergelijke marktomstandig- waar Vasse Felix een van de oudste producenten is, zijn door het koelere klimaat lichter en droger in vergelijking met andere Australische wijnen." Arend Heijbroek, global industry specialist Wine Spirits, Rabobank International, Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 15