Ledenbeleid 22 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Ledenbeleid 23 Merkwaarden De Rabobank wil gezien worden als een bank die dichtbij, betrokken en toonaangevend is. In 2003 zijn deze drie waarden geformuleerd als de merkwaarden van de Rabobank. Deze waarden worden via een merkwaardemonitor gemeten. In de merkwaardemonitor wordt aan particulieren en ondernemers (beide zowel klanten als niet klanten) gevraagd bij welke van de vijfgrote banken zij deze merkwaarden het beste vinden passen. De Rabobank scoorde daarbij in 2004 het hoogst op alle drie aspecten. Bovendien zijn de scores aanzienlijk toegenomen, waardoor de Rabobank nu ook bij de typering toonaangevend als eerste uit de bus komt. De Rabobank kan dan ook met recht een betrokken en toonaangevende dichtbijbank worden genoemd. De tabel geeft aan hoeveel ondervraagden de drie typeringen het meest op de Rabobank van toepassing vinden. Vraagstelling: bij welke van de 5 grote banken passen de volgende typeringen het best? Merkwaarden 2004 2003 positie Rabobank positie Rabobank Particulieren Dichtbij 56 1 48 1 Betrokken 44 1 41 1 Toonaangevend 42 1 36 2 Ondernemers Dichtbij 60 Betrokken 47 Toonaangevend 44 Bron: onderzoeksbureau Millward Brown Centrum Klachtenmanagement Goed klachtenmanagement past bij een organisatie die dichtbij en betrokken wil zijn. De klant die bereid is moeite te doen om zijn onge noegen kenbaar te maken, geeft daarmee de bank een kans om te zoeken naar een oplossing. Uit onderzoek in het verslagjaar is gebleker dat de klant er het grootste belang aan hecht serieus te worden geno men en erkenning te krijgen voor zijn klacht. Een klacht is altijd 'terecht het is immers de uiting van het ongenoegen of de teleurstelling die ds klant werkelijk voelt. Het is belangrijk daar aandacht aan te schenken, en vervolgens in te gaj op de zakelijke inhoud van de klacht. In lang niet alle gevallen zullen ds klant en de bank het eens zijn. Toch kan het met respect uitwisselen J eikaars standpunten en argumenten bijdragen aan begrip en herstel van de relatie. De klant die niet tevreden is over de afhandeling van zijn klacht door d lokale Rabobank kan terecht bij Klachtenservice Rabobank Nederland.lt 2004 zijn bij Klachtenservice 3.246 (2.730) klachten ingediend. Klachten-S service heeft waar mogelijk de lokale bank in de afhandeling betrokken Hierdoor is circa eenderde deel van de klachten alsnog in de eerste lijn behandeld, waar nodig voorzien van advies. De stijging van het aantal klachten valt niet terug te voeren op bepaalde oorzaken. Wel vielen enkele zaken op. Zo waren klanten niet te spreken over de manier waar op zij werden geconfronteerd met de nieuwe voorwaarden voor elek tronische dienstverlening. Dat was aanleiding om de acceptatieprocedur aan te passen. Ook de onregelmatige en late ontvangst van rekening afschriften was vaak aanleiding tot het indienen van een klacht. Door recente capaciteitsuitbreiding zal dat laatste probleem worden opgelos. Klachtenservice heeft in het verslagjaar een nieuw registratiesysteem in gebruik genomen waarin de klant- en klachtgegevens worden vast gelegd. Bij het rubriceren van klachten is aansluiting gezocht bij de onderwerpentabel die door lokale banken wordt gebruikt. Dat levert de volgende top-5 van onderwerpen op: 1 Rabobank Internetbankieren /-Telebankieren (314) 2. Betwiste opnamen in Nederland met gestolen of zoekgeraakte bankpas (292) 3. Te late ontvangst rekeningafschriften (118) 4. Bediening en service (102) 5. Opname in het incidentenregister (95) Het ledenbeleid is gericht op versterking van de ledenbetrokkenheid bij de lokale Rabobanken en op het verankeren van ledeninvloed en leden zeggenschap. Tijdens de algemene vergadering van Rabobank Nederland in 2004 werd onder schreven dat alle Rabobanken een steviger invulling zullen geven aan ledeninvloed en -zeggenschap. De lokale Rabobanken zijn stuk voor stuk coöperaties van en met leden. Samenwerken met elkaar zit van oudsher in de genen. Leden zijn dan ook op tal van manieren bij de lokale Rabobank betrokken. Ze zijn - voor tover verkozen - bestuurslid, lid van de ledenraad of lid van de raad van commissarissen. Ze nemen deel aan discussiegroepen rond bancaire of maatschappelijke thema's, aan kennisgerichte seminars of wonen de bijeenkomsten bij die de mogelijkheid geven invloed uit te oefenen op het beleid van de bank. Het distributiebeleid, steun aan maatschappe lijke projecten, de ontwikkeling van de bancaire dienstverlening, klant segmentering of de invulling van het lidmaatschap zijn thema's die de jevue kunnen passeren. Hogere waardering voor het lidmaatschap Tal van lokale Rabobanken hebben zich ook in 2004 weer ingezet om leden op basis van doelgroepen of gezamenlijke interesses aan elkaar ieri aan de bank te binden. Zo werden jongerenraden, businessclubs voor jonge ondernemers en seniorenplatforms gefaciliteerd. Ook zijn bij veel lokale banken discussiebijeenkomsten met de leden gehouden over de sociaal-economische ontwikkelingen in de regio en de conse quenties voor de dienstverlening, en over de spreiding van kantoren in relatie tot de vele onderlinge fusies. Dat het lidmaatschap door de jaren heen aan betekenis en inhoud gewonnen heeft, blijkt uit een ledentevredenheidsonderzoek dat in 2004 gehouden is. Gaven de leden in 1999 nog een waardering van 6,8 voor het lidmaatschap, in 2004 is dit cijfer gestegen tot 7,2. Aantal leden flink gestegen Het aantal leden van de Rabobank is in 2004 opnieuw flink gestegen: van 1,36 miljoen ultimo 2003 tot 1,46 miljoen eind 2004. Leden zijn belangrijk voor de bank. Zij helpen met hun adviezen de dienstverlening te verbeteren, ze blijken loyaler en nemen dus meer producten en diensten af dan 'gewone' klanten. Particuliere leden namen in 2004 gemiddeld 3,63 diensten af, terwijl dit cijfer bij niet-leden op 2,31 lag. Ook bedrijfsleden nemen gemiddeld meer diensten af dan bedrijfs- klanten, die geen lid zijn: 3,98, tegenover 1,97. 'Coöperatief dividend' De lokale Rabobanken danken hun ontstaan aan de lokale gemeen schappen waarin ze door ondernemende mensen zijn opgericht. Die afkomst brengt met zich mee dat ze ook iets willen teruggeven aan de gemeenschap waarin ze actief zijn. Dat gebeurt al sinds de eerste lokale banken meer dan honderd jaar geleden zijn opgericht. Het aantal lokale sociaal-culturele initiatieven, die in de loop der jaren met een bijdrage

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 14