Klantwaarde i "De wijnmarkt is een echte wereldmarkt geworden. Vraag en aanbod passeren landsgrenzen naadloos. Daardoor is de concurrentie toegenomen. Kwaliteit is dan ook uitermate belangrijk. Daaraan werken we continu." - Rabobank Groep jaarverslag 2004 Klantwaarde 21 Beleggingsportefeuille obligaties Tot 2005 werden de resultaten bij de verkoop van obligaties en andere rentedragende waardepapieren verantwoord onder het eigen vermo gen, rekening houdend met latente belasting. Deze resultaten worden, op basis van de resterende looptijd van de betreffende stukken, in de winst-en-verliesrekening volgtijdelijk als rentebaten verantwoord. Onder IFRS worden de resultaten verantwoord op het moment van verkoop van de stukken. Personeelsbeloningen In 2002 is de Rabobank Groep voor de verwerking van pensioenen overgegaan op een stelsel dat gebaseerd was op de uitgangspunten van IFRS. In 2005 gaat de Rabobank Groep de pensioenen volledig in overeenstemming met IAS 19 verwerken. De nog niet in aanmerking genomen winsten/verliezen (corridor) worden bij de overgang op nihil gesteld. Onder IFRS wordt een voorziening gevormd voor toekomstige jubileum- en afscheidsuitkeringen en voor de bijdrage die oud-werkne mers krijgen voor ziektekostenverzekeringen. Voorziening voor kredietverliezen De noodzakelijk geachte dotatie aan de waardeveranderingen van vorderingen werd tot en met 2004 op een dynamische wijze bepaald. IFRS staat een dergelijk stelsel niet meer toe. Onder IFRS worden de verstrekte kredieten beoordeeld op impairment en wordt ten laste van het resultaat een voorziening getroffen. Dit gebeurt als regel op indivi duele basis; de vordering wordt daarbij afgewaardeerd tot de contante waarde van de verwachte toekomstige kasstromen. Voor bepaalde deelportefeuilles van kleinere vorderingen, zoals woninghypotheken, consumptieve kredieten en kleinzakelijke kredieten, geschiedt deze bijzondere waardevermindering op collectieve basis. Daarnaast word' een algemene voorziening getroffen voor kredieten die nog niet als impaired zijn aangemerkt, maar waarvan op basis van ervaringen uit het verleden wel vastgesteld kan worden dat een deel ervan per bak datum de facto wel impaired is. De jaarlijkse dotaties zullen als gevolg hiervan naar verwachting wel wat grotere schommelingen te zien geven dan onder het huidige stelsel. Paul Holmes a Court, chiefexecutive officer Vasse Felix, Australië, wijnproducent Derivaten en hedgeaccounting pe Rabobank Groep laat zich primair leiden door Onder IFRS moeten alle derivaten worden gewaardeerd tegen actuel-u .ui u i i ii.. l. het belang van haar klanten. Kerndoelste ling is waarde. Ook de derivaten die gebruikt worden voor hedgingdoeleino- Zonder passende maatregelen zou een en ander de resultaten veel het realiseren van een 20 hoo9 mogelijke klant- volatieler maken. Hedgeaccounting is de door IFRS toegestane methc Waarde. Dat is een Samenspel Van handelen uit om deze volatiliteit te verminderen en een juist beeld te geven vanc-klantbelang, de tevredenheid van klanten met hedgingactiviteiten van de Rabobank de dienstverlening en de mate waarin klanten de Dit gebeurt door relaties te leggen tussen activa/passiva enerzijds en derivaten anderzijds. Indien de relaties aan diverse criteria voldoen m merkwaarden van de Rabobank onderschrijven. g accounting worden toegepast. Dit houdt de facto in dat waardsjnds 2001 wordt klantwaarde gemeten met behulp van de klant- e anderingen van activa/passiva en derivaten beide door de winst-erwaardemonitor. Jaarlijks worden per onderscheiden klantengroep van 'esrekening lopen. Hierdoor ontstaat een juist beeld van de risico's je: lokale Rabobanken, Interpolis en Robeco duizenden Nederlanders afdekking ervan in de balans en de resultatenrekening. ondervraagd over de prestaties van deze bedrijfsonderdelen. Sinds 2002 zijn ook de prestaties van Alex toegevoegd. Tegelijkertijd worden Verwacht wordt dat het balanstotaal, het eigen vermogen en de resultanten van concurrerende instellingen bevraagd, zodat een onderlinge taten door de overgang naar IFRS in beperkte mate beïnvloed zullen vergelijking (benchmarking) mogelijk is. worden. De rubricering van de actiefzijde van de balans wordt primair 1 gericht op de aard van de portefeuilles (voorheen tegenpartijen). De (Xlantloyaliteit en klantbelang verstrekken additionele informatie in de toelichting op de jaarrekeningjit de klantwaardemonitor blijkt dat klanten van de Rabobank zich zal 3terk worden uitgebreid. /an klanten van de concurrentbanken onderscheiden door een hoge oyaliteit en een sterke identificatie met hun bank. De loyaliteit van par- iculiere klanten steeg van 73% naar 76%. Het percentage ondervraagde oarticuliere klanten, dat vindt dat de Rabobank primair in hun belang landelt en niet vanuit het financiële belang van de bank (gemeten <lantwaarde) kwam in 2004 uit op 38 (43)%. Dit percentage ligt bij de :oncurrenten lager, de benchmark zit op 33 (35)%. De daling bij particu- ieren laat zien, dat er op dit punt extra inspanningen moeten worden 'erricht. Ook bij ondernemers scoort de Rabobank op de gemeten klantwaarde boven de benchmark: 40 (38)% voor de Rabobank tegen 30 (35)% voor de concurrenten. De loyaliteitsscore van de Rabobank bij ondernemers steeg in het verslagjaar met 1%-punt tot 70%. Klanttevredenheid Uit de klantwaardemonitor blijkt ook steevast dat de Rabobank hoog scoort qua klanttevredenheid met de dienstverlening. In 2004 bleef de klanttevredenheid bij particulieren stabiel (op 7,7) en steeg de tevreden heid bij ondernemers licht (van 7,4 naar 7,5). De gespecialiseerde dochters binnen de Rabobank Groep doen het tra ditioneel beter dan de naaste concurrenten. Deze voorsprong is in 2004 iets teruggelopen, richting het gemiddelde van ieder marktsegment. Alex, Interpolis en Robeco Direct scoren respectievelijk een 7,8, een 7,7 en een 7,5 qua klanttevredenheid. Tevredenheid 2004 2003 2002 2001 Rabobank particulieren 7,7 7,7 7,4* 7,5 benchmark 7,7 7,6 7,4* 7,4 Rabobank ondernemers 7,5 7,4 7,1* 7,4 benchmark 7,3 7,2 7,0* 7,3 Interpolis 7,7 7,8 7,6 7,6 benchmark 7,6 7,6 7,6 7,5 Robeco Direct 7,5 7,6 7,7 8,1 benchmark 7,5 7,4 7,4 7,6 Alex 7,8 8,0 7,7 benchmark 7,5 7,4 7,4 meting voor 2003 geschiedde telefonisch, daarna via internet. - vi." T - 45': iK

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 13