1inanciële doelstellingerinternational Financial en vooruitzichten Reporting Standards Rabobank Groep jaarverslag 2004 International Financial Reporting Standards 19 Met een winstgroei van 12% heeft de Rabobank Groep in 2004 een goed resultaat behaald. De tier 1-ratio steeg mede dankzij de uitgifte van Trust Preferred Securities tot 11,4 (10,8) en het rende ment op het eigen vermogen kwam uit op 10,1%. Hiermee heeft de Rabobank Groep voldaan aan haar financiële doelstellingen voor de lange termijn. Financiële hoofddoelstellingen De Rabobank Groep streeft naar het realiseren van een zo hoog moge lijke klantwaarde met handhaving van gezonde financiële ratio's alsmede van medewerkerswaarde. Daarbij wordt gestreefd naar een gelijkmatige ontwikkeling van een drietal financiële ratio's: de tier 1-ratio, het rende ment op het eigen vermogen en de nettowinstgroei. De Rabobank Groep heeft ten aanzien van deze ratio's de volgende langjarige doelstellingen geformuleerd: - jaarlijks een tier 1-ratio van 10,0; - een nettowinststijging van 12,0% per jaar; - ieder jaar een rendement op het eigen vermogen van 10,0%. Tier 1-ratio ruim boven de doelstelling De tier 1-ratio die inzicht geeft in de solvabiliteitspositie nam in het verslagjaar toe van 10,8 naar 11,4. Dit is ruim boven de langetermijn- doelstelling van 10,0. De tier 1-ratio geeft de verhouding weer tussen het kernvermogen en het totaal van de gewogen posten. Het kern vermogen nam in het verslagjaar toe met EUR 2,9 miljard tot EUR 22,6 miljard, met name door de uitgifte van Trust Preferred Securities (TPS) en door de toevoeging van de nettowinst aan de reserves. Hiermee kwam het gemiddelde kernvermogen uit op EUR 21,1 miljard. Het totaal van de gewogen posten groeide met 9% tot EUR 199 miljard. Nettowinst Stijgt met 12% pe Rg^obank Groep zal met ingang van het jaar 2005 rapporteren De nettowinst nam met EUR 166 miljoen toe tot EUR 1.536 (1.370) conform de door de Europese Commissie goedgekeurde International miljoen. Dit is een stijging van 12%. Daarmee is voldaan aan de doel- Financial Reporting Standards (IFRS). Deze standaarden komen stelling van een jaarlijkse stijging vande nettowinst met tenminste 12'voor beursgenoteerde ondernemingen in de plaats van de huidige De baten stegen met 11% en de bedrijfslasten met 8%. De waarde- Nederlandse Richtlijnen voor de Jaarverslaggeving (RJ), alsmede van veranderingen van vorderingen, die inzicht geven in de debiteuren- Titel 9 van van het Burgerlijk Wetboek (BW 2). De IFRS-standaarden verliezen, daalden met 9%. Per saldo resteerde een nettowinstgroei beogen grotere transparantie en betere internationale vergelijkbaarheid van 12 /o. De nettowinst over 2003 is neerwaarts bijgesteld met EUR 3;van ondernemingsresultaten. Ook aan de toezichthouder moet worden miljoen tot EUR 1.370 miljoen. Dit is het gevolg van het besluit om gerapporteerd met IFRS als uitgangspunt. uitgiftes van de TPS vóór 2004 conform de International Financial De veranderingen hebben niet alleen betrekking op de waarderings- Reporting Standards (IFRS) niet langer onder het eigen vermogen te grondslagen, maar ook op de te verstrekken additionele informatie in verantwoorden, maar als achtergestelde schulden. Op grond daarvan de toelichting op de jaarrekening. De Rabobank Groep heeft vanaf 2002 is de vergoeding aan beleggers niet als dividend maar als rentelast veel aandacht besteed aan de implementatie van IFRS en de daarbij- verantwoord, met als gevolg een daling van het resultaat. behorende training van de financiële staf. Rendement op eigen vermogen conform voor de Rabobank Groep waren de belangrijkste onderwerpen in het langetermijndoelstelling kader van lFRS: In 2004 bedroeg het rendement op het eigen vermogen 10,1%. Ook - software hiermee voldoet de Rabobank aan haar doelstelling van minimaal 10%- Onroerende zaken - eigen versus vreemd vermogen Vooruitzichten goodwi|| De Rabobank Groep verwacht een verdere, zij het zeer lichte groei van- Fonds voor algemene bankrisico's de economie, met een afvlakkende stijging van de export en een licht - -consolidatiekring verder aantrekken van de binnenlandse bestedingen. De Rabobank Groeibeleggingsportefeuille obligaties kan daarvan profiteren, mits het verschil tussen de lange en de korte reniJpersoneelsbeloningen niet veel verder zal afnemen. In 2005 zal er voor het eerst volgens de -«voorziening voor kredietverliezen International Financial Reporting Standards worden gerapporteerd, -j derivaten en hedgeaccounting waardoor de resultaten volatieler worden. Niettemin, verwacht de Rabobank Groep, onvoorziene omstandigheden daargelaten, dat de Software opgaande lijn van de structurele resultaatontwikkeling kan worden vas'Qnder IFRS worden investeringen in software verwerkt als 'immaterieel gehouden. va$t actjef en njet |anger a|s 'materieel vast actief. De omvang van de geactiveerde bedragen zal onder IFRS toenemen. Onroerende zaken Tot en met 2004 werden de gebouwen gewaardeerd tegen actuele waarde, afgeleid uit de vervangingswaarde op basis van continuïteit en functionaliteit. Onder IFRS zullen de onroerende zaken in eigen gebruik gewaardeerd worden tegen kostprijs. Eigen versus vreemd vermogen De in 1999 en 2003 uitgegeven Trust Preferred Securities I en II classifi ceren onder IFRS niet als eigen vermogen. Onder IFRS vindt rubricering plaats onder de (achtergestelde) schulden en de vergoeding op de Trust Preferred Securities I en II wordt verantwoord via de winst-en- verliesrekening. Bezien vanuit de toezichthouders blijven Trust Preferred Securities I en II deel uitmaken van het kernvermogen. Goodwill Goodwill wordt in de geconsolideerde jaarrekening niet langer direct ten laste van het vermogen gebracht. Vanaf 2004 betaalde goodwill wordt geactiveerd. Op geactiveerde goodwill wordt niet afgeschreven. Ten minste eenmaal per jaar wordt een goodwill-impairmenttest uitgevoerd. Fonds voor algemene bankrisico's Het Fonds voor algemene bankrisico's, dat diende ter dekking van de algemene risico's verbonden aan het bankbedrijf, voorzover dat geboden was om redenen van voorzichtigheid, is onder IFRS niet toegestaan. Consolidatiekring De overgang op IFRS heeft ertoe geleid dat met name enkele participa ties die voorheen niet meegeconsolideerd werden, onder IFRS wel wor den meegeconsolideerd. Het omgekeerde komt ook voor. Een beperkt aantal belangen die tot en met 2004 werden meegeconsolideerd, zal onder IFRS niet meer worden geconsolideerd.

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 12