m "De concurrentie in de vlees verwerkende industrie is hier fel. Om te overleven hebben we onze fabrieken en processen gemoderniseerd zodat we voldeden aan de 'best practice' binnen onze industrie. Met succes: vorig jaar hebben we een recordwinst geboekt." Wereldwijd nummer één in food agrimarkt Internationale ambities Rabobank Groep jaarverslag 2004 Strategie 15 afhandeling van effectentransacties voor de Friesland Bank - een voor beeld van 'white labelling' - draagt bij aan de gewenste kostendaling. Een voorbeeld van 'cost sharing' op effectengebied is het in 2004 samen met het Belgische KBC opgerichte grensoverschrijdende platform voor de afwikkeling van effectentransacties. Het doel van deze joint venture is een aanzienlijke verlaging van de kostprijs van effectentrans acties, die uiteindelijk ten goede komt aan klanten. Toegevoegde waarde van de dochters De dochters van Rabobank Nederland moeten een belangrijke bijdrage leveren aan de realisatie van de marktleiderschapsambitie van de Rabobank Groep. Naast het behalen van een aantrekkelijk rendement uit de eigen autonome activiteiten hebben ze tot doel de strategische positie en het imago van de Rabobank in binnen- en buitenland te versterken en het algehele risicoprofiel te verbeteren. De dochters vervullen de rol van competentiecentrum voor de lokale banken. Bovendien bedienen ze vrijwel allemaal een eigen klantenkring buiten die van de aangesloten lokale Rabobanken. Identiteit als kracht De Rabobank maakt bewust gebruik van haar coöperatieve karakter bij het realiseren van marktleiderschap in Nederland. De leden van de lokale Rabobanken zijn het tastbare bewijs dat de Rabobank 'een andere bank' is. Dankzij het lidmaatschap ontstaat een unieke gelegenheid voor de bank om de binding met de markt te versterken. Als klanten dj bank daadwerkelijk als betrokken, dichtbij en toonaangevend ervaren, biedt dit tal van mogelijkheden. Het is aan de lokale banken om hier nader invulling aan te geven. Bijvoorbeeld door optimaal gebruik te maken van de mogelijkheid om vertegenwoordigers van het leden- er klantenbestand in ledenraden, klankbordgroepen en panels te raad plegen. Ook kunnen lokaal zogeheten communities worden opgezet, discussiegroepen rond bepaalde thema's. 'De nieuwe Rabobank' De lokale Rabobanken ontwikkelen zich versneld tot grotere en meer zelfbewuste entiteiten die ook de bovenkant van de markt kunnen bestrijken. In het verslagjaar werd samen met de lokale banken con sensus bereikt over de contouren van 'de nieuwe Rabobank'. Het is de uitkomst van de discussie met de lokale banken over de najaar 2003 gezamenlijk vastgestelde uitgangspunten in het kader van de toekomsj verkenning 'Visie Rabobank 2005+'. 'De nieuwe Rabobank' is een lokale bank die voldoende omvang en kwaliteit heeft om klanten zelfstandig complexe financiële diensten te kunnen verlenen en die tegelijkertijd klein genoeg is om de klantbelof ten dichtbij en betrokken' te kunnen blijven waarmaken. Opschaling via onderlinge fusies gericht op kwaliteitsverhoging en efficiency verbetering is daarbij een voorwaarde. Getuige de vele lopende fusies van lokale Rabobanken wordt dit model breed onderschreven. Deze beweging zal zich voltrekken in lijn met de in het verslagjaar door de lokale Rabobanken geaccordeerde nieuwe 'Rabokaart' van Nederland, bestaande uit 150 werkgebieden en evenzoveel grotere lokale banken. De beweging naar een kleiner aantal lokale banken met een grotere omvang zal echter niet ten koste gaan van de 'dichtbij'-belofte, maar dankzij gebruikmaking van innovatieve distributieformules juist gepaard gaan met een uitbreiding van het aantal klantencontactpunten. Verwacht wordt dat het aantal contactpunten in de komende jaren met 10% zal toenemen tot 3.200. Schaalvergroting en professionalisering betekenen ook dat de lokale Rabobanken in de toekomst meer manoeuvreerruimte krijgen. Zij krijgen maximale ruimte om lokaal ondernemerschap te tonen. Zelfstandige bediening van steeds grotere zakelijke klanten met een complexere financiële behoefte vormt hiervan een voorbeeld. Internationaal bouwt de Rabobank Groep voort op haar intrinsieke kracht. Die ligt in belangrijke mate opgesloten in de uitgebreide kennis van en ervaring met retail ban kieren en de food agribusiness. De inter nationale strategie van de Rabobank Groep is daarom primair gericht op het bereiken van een wereldwijd leidende positie als internationale food agribank, waar mogelijk in samenhang met retailactiviteiten in de niet-stedelijke gebieden van veelbelovende landen. Mondiale food agristrategie Deze internationale nichestrategie is gericht op aanwezigheid in de belangrijkste food agrilanden van de wereld en het verwerven van een belangrijke financiële schakelfunctie binnen de internationale agrarische handelsstromen. De strategie wordt uitgevoerd door Rabobank International, de internationale corporate en investmentbank van de Rabobank Groep. Rabobank International streeft in dit kader naar een wereldwijd leidende positie in de bediening van de agri- en voedingsmiddelenindustrie, alsmede van de internationale agrarische handelshuizen. Om voor deze klanten concurrerend te kunnen zijn, heeft Rabobank International ook grote multinationals buiten de food agrisector en financiële instellingen als klant. Leidend voor de verdere ontwikkeling van het internationale bedrijf is echter het zeker stellen van het vermo gen om op continue basis in de financiële behoeften van kernklanten in de food agribusiness te kunnen voorzien en om te kunnen voldoen aan de groepsbehoeften op het gebied van funding en van solvabili- teits- en liquiditeitsmanagement. Dankzij haar mondiale nichestrategie heeft Rabobank International inmiddels goede posities verworven in met name Australië/Nieuw- Zeeland en de VS, waar via selectieve acquisities ook aan food agri gerelateerde retailactiviteiten zijn ontwikkeld. In opkomende food agrilanden eerst focussen op retailactiviteiten Ook in opkomende landen met een groot food agri potentieel wil de Rabobank een positie opbouwen. Kenmerkend voor deze landen is dat de agrarische sector aan de vooravond van een aantal consolidatie slagen staat. Dit betekent dat het merendeel van de daarin opererende food agribedrijven aanvankelijk nog klein van omvang zal zijn. Daarom is Rabobank International in opkomende landen in eerste instantie geïn teresseerd in het verwerven van, of deelnemen in banken die een sterke retailpositie hebben buiten de grote steden bij particulieren, het MKB en in de primaire agrarische sector. Som Lewis, voorzitter AFFCO, Nieuw-Zeeland, een leidend lam- en vleesverwerkingsbedrijf

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 10