Voorwoord r 2 Rabobank Groep Jaarverslag 2003 Een jaar van tegenstellingen, zo kan 2003 het beste worden gekarakteri seerd. Eerst was er de invasie in Irak. Maar de daarna beoogde Pax Americana kwam en komt maar moeilijk van de grond. In grote delen van Europa heerste een recessie.Tegelijkertijd was er sprake van een opleving in de Verenigde Staten en China. De internationale beurzen deden het na driejaar weer relatief goed. Maar de dollar ging scherp onderuit. En dat had weer zijn invloed op de zeer dollargevoelige Amsterdamse beurs. De AEX liet slechts een bescheiden stijging zien. Intussen zakte de temperatuur van de Nederlandse economie tot onder het nulpunt, was er sprake van dalend ondernemersvertrouwen en van een recordaantal faillissementen. Te midden van alle negatieve sentimenten in 2003 heeft de Rabobank Groep goede resultaten weten te behalen. De nettowinst van de groep steeg met 12% en kwam daarmee op het niveau van onze langetermijn- doelstelling. Het retailbankbedrijf leverde - ondanks de tegenzittende Nederlandse economie - een prima prestatie, zowel wat volumegroei als wat resultaatgroei betreft. Het wholesalebankbedrijf, inclusief Rabobank International, realiseerde eveneens een duidelijke resultaatverbetering. Het verzekeringsbedrijf heeft zich sterk hersteld na een moeilijk 2002, zowel qua resultaat.dat meer dan verdubbelde, als qua gestegen premieomzetten. Ook het resultaat uit vermogensbeheer en beleggings activiteiten liet een sterke verbetering zien. Het leasebedrijf continueerde de successtory van de afgelopen jaren, ondanks de weerslag van de dalende dollar op de internationale activiteiten. De mooie prestaties van 2003 werden positief beïnvloed door het effect van de diverse efficiencyprogramma's, zoals Fast,die de afgelopen jaren zijn gestart. Daarbij gaat het om een combinatie van inspanningen gericht op vergroting van de verkoopkracht (lees: opbrengsten) en een strak volgehouden kostenmanagement. Dit resulteert in meer doen met minder mensen. Bij de aangesloten banken leidde dit in het verslagjaar tot een reductie van de personeelsbezetting met bijna 2.000 arbeids plaatsen, tegen ruim 1.600 in het jaar daarvoor. Als deze reductie zich in het lopende boekjaar in soortgelijk tempo voortzet - en dat is de bedoeling - zal over een periode van drie jaar een grootscheepse efficiencybijdrage zijn geleverd. Maar dan wel op een wijze die bij de Rabobank past: met oog voor individuele medewerkers en in goed overleg met medezeggenschapsorganen en vakbonden. Marktleiderschap over de hele linie van de financiële dienstverlening in Nederland, dat is onze langjarige ambitie. Op tal van terreinen zijn we al de grootste, en waar we het nog niet zijn willen we het op korte termijn worden. Hoog op de prioriteitenlijst voor 2004 staat uitbreiding van ons marktaandeel in de grote steden, inclusief de marktpositie onder allochtonen. Ook willen we onze positie in vastgoed en in verzekeringen versterken. Met het oog op het laatste hebben we vorig jaar samen met onze partners van verzekeraar Eureko/Achmea onderzoek verricht naar vormen van samenwerking. Medio januari van het lopende boekjaar kon de eerste belangrijke overeenkomst in dit verband worden getekend. Ik zie de gezamenlijke inspanning die nodig is om onze samenwerking verder uit te bouwen met vertrouwen tegemoet. Maar alleen de grootste zijn is niet zaligmakend. Minstens zo belangrijk is, dat we door onze omgeving ook als marktleider worden gepercipieerd. Zeker op terreinen waar we nog een lange weg te gaan hebben. Een mooi succes in dit verband is het predikaat'Zakenbank van het jaar'dat Het Financieele Dagblad en Bureau Vallstein ons in het verslagjaar toe kenden. Zij kwamen tot deze uitverkiezing op basis van een gezamenlijk onderzoek naar de waardering van de bancaire dienstverlening door Nederlandse corporates. Hoge ogen gooien we ook, als het gaat om de waardering als werkgever. In het jaarlijkse onderzoek van Intermediair naar de beste werkgever in Nederland kwamen we in december 2003 als nummer twee uit de bus. Voorwoord 3 In het verslagjaar hebben we ook andere belangrijke mijlpalen bereikt. Zo kwamen we in nauwe samenspraak met de medezeggenschaps organen en de vakbonden als eerste financiële instelling in Nederland tot een akkoord over de gefaseerd invoering van de eigen bijdrage van medewerkers aan hun pensioen. Ook werden we voor het eerst markt leider in alle sectoren van het MKB, breidden we onze positie in vastgoed uit door de overname van'FGH Bank, versterkten we met twee overnames onze leidende positie als food- en agribank in de Verenigde Staten, kregen we de hoogste sustainability rating van financiële dienstverleners in Europa en deden we een zeer succesvolle emissie van tier 1-papier in de Amerikaanse markt. Rabobank Groep en haar bedrijfsonderdelen stellen. Dat stemt tot grote dankbaarheid. Onze leden verdienen dank voor hun betrokkenheid. Onze 3.000 bestuurders en toezichthouders en onze 57.000 medewerkers verdienen dank voor de vele inspanningen die zij zich in het verslagjaar voor de Rabobank Groep hebben getroost. Samenvattend zou ik willen zeggen dat het wispelturige jaar 2003 voor ons bedrijf een mooi jaar is geworden. De geleverde prestaties weer spiegelen in belangrijke mate het vertrouwen dat onze klanten in de Bert Heemskerk, voorzitter van de raad van bestuur van Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2003 | | pagina 4