Code Tabaksblat Een verrijking 66 Rabobank Groep Jaarverslag 2003 commissarissen, die bestaat uit gekozen leden en toezicht houdt op het beleid van het bestuur. Bij beide modellen is het belangrijk de leden invloed te verankeren, vindt de werkgroep. Want dat is en blijft het onderscheidende element van de Rabobank. Het ligt in de bedoeling in de loop van 2004 een definitief besluit te nemen over het toekomstige lokale bestuursmodel. Ook in 2004 komt er een programma Lokaal Bestuur Toezicht om de besluitvorming over het lokale bestuursmodel uit te voeren en te borgen in de organisatie. Meer opleidingen Fusies, de verbreding van het dienstenpakket en de toenemende complexiteit van het bankbedrijf en de omgeving stellen hoge eisen aan de kwaliteit van bestuurders en toezichthouders. Daarom is het aanbod van opleidingen voor lokale bestuurders en toezichthouders in 2003 sterk uitgebreid. Zij maakten gretig gebruik van de professionalise ringsprogramma's. In totaal zijn er zo'n 100 workshops gehouden, het totale aantal deelnemers bedroeg 1.100. Met name voor de programma's over de Regeling Organisatie en Beheersing Lokale Banken, resultaat gericht sturen en zelfevaluatie was veel belangstelling. Ook maakten veel nieuwe bestuurders en toezichthouders gebruik van de introductie cursus 'De eerste 100 dagen bij de Rabobank'. Behalve op dit programma aanbod kunnen lokale Rabobanken een beroep doen op maatwerk advies voor het functioneren van de colleges of het te voeren lokale ledenbeleid. In 2003 hebben vijftig banken daarvan gebruikgemaakt. Daarnaast heeft Rabobank Nederland voor de professionalisering van de colleges een leidraad voor bestuur en raad van toezicht, een magazine en een digitale nieuwsbrief beschikbaar. Ook is in dit verband een aantal specifieke handleidingen, best practices en draaiboeken ontwikkeld. Nagenoeg alle banken maken hiervan gebruik. 'Ik ben nu bijna twee jaar lid van de raad van toezicht van Rabobank Giessenlanden. Vorig jaar heb ik de cursus 'De eerste 100 dagen bij de Rabobank' gevolgd. Een echte aanrader! Je praat met bestuurders en toe zichthouders uit het hele land. Alleen dat al is een verrijking. Verder leer je welke infor matie er beschikbaar is om goed te kunnen functioneren. Maar het allerbelangrijkste: je leert wat je kerntaken en toegevoegde Henk Voormolen, directeur Albron Catering en lid raad van toezicht Rabobank Giessenlanden. landen. I Code Tabaksblat 67 De raad van bestuur heeft met veel waardering kennisgenomen van de Corporate Governance Code die op 9 december 2003 door de Commissie Tabaksblat is gepresenteerd. In de definitieve Code is tegemoetgekomen aan een aantal belangrijke bezwaren die eerder door verschillende belang hebbenden zijn geuit. De raad van bestuur onderschrijft de doelstellingen van de Commissie Tabaksblat en ziet de Code als een goede stap in het proces van herstel van vertrouwen in het Nederlandse bedrijfsleven. De Code bevat veel bepalingen die kunnen worden gezien als breed gedragen opvattingen over goede corporate governance. Formeel geldt de Code niet voor een coöperatie als de Rabobank. Maar ondanks onze afwijkende rechtsvorm en corporate governancestructuur zal de Rabobank, als bank midden in de samenleving, er terdege rekening mee houden. Wel kan de bijzondere structuur, zeker als het gaat om de lokale Rabobanken, leiden tot een aantal afwijkingen van de in de Code neergelegde bepalingen. De raad van bestuur vertrouwt erop dat hiervoor in voorkomende gevallen een bevredigende uitleg kan worden verstrekt. De raad van bestuur beraadt zich, samen met de raad van commissaris sen, op de interpretatie van de verschillende bepalingen en de wijze waarop deze binnen de Rabobankstructuur kunnen worden geïmple menteerd. Op veel punten voldoet de Rabobank aan de Code, hetzij door haar rechtsvorm, waarbij het belang van de leden centraal staat, hetzij door de aandacht die de Rabobank ook in het verleden al heeft besteed aan de bevoegdheden van de leden, alsmede aan een transpa rante rolverdeling tussen bestuur en toezicht. Voor Rabobank Nederland kan worden gewezen op de wijziging van het bestuursmodel in 2002; Bij de lokale banken wordt momenteel een discussie over het bestuurs model gevoerd. De Rabobank zal volgend jaar in het jaarverslag over 2004 en op de algemene vergadering in 2005 nader ingaan op de wijze waarop de Rabobank de Code zal toepassen. waarde zijn ais toezichthouder. De rolver deling tussen directeur, bestuur en raad van toezicht wordt helder neergezet. Ook ik heb af en toe stiekem de neiging om naar voren te kruipen, terwijl je als toezichthou der juist niet achter het stuur moet gaan zitten. Binnen de raad van toezicht kijken we regelmatig kritisch naar onze eigen taken en verantwoordelijkheden met betrekking tot de verschillende onderwer pen die voorbij komen. Dat leidt tot een steeds beter inzicht en functioneren. De kwaliteit van een bestuursmodel wordt immers sterk bepaald door de zuiverheid van de verschillende rollen.'

Jaarverslagen Rabobank | 2003 | | pagina 36