Bestuur en toezicht lokale banken 64 Rabobank Groep Jaarverslag 2003 en maatschappelijke ontwikkelingen stimuleren en passen bij het imago van de Rabobank. In 2003 steunde het fonds 58 initiatieven. Herman Wijffels Innovatieprijs 2003 De Rabobank Groep reikte in november 2003 voor de tweede keer de Herman Wijffels Innovatieprijs uit. De prijs is voor ondernemers tot 36 jaar die innovatieve producten, diensten of processen ontwikkelen of een verfrissende kijk hebben op ondernemerschap. Ook vaardigheden in maatschappelijk verantwoord ondernemen spelen een rol in de beoordeling. Ruim vijftig ondernemers deden aan de wedstrijd mee. MVO-beleid Rabobank Groep internationaal toonaangevend Het beleid van de Rabobank Groep op het gebied van maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO) wordt internationaal als toonaange vend erkend. Dat blijkt uit de tweejaarlijkse duurzaamheidsbeoordeling van het Zwitserse SAM, het internationaal leidende beoordelingsbureau op duurzaamheidsgebied. De sustainability rating van SAM bedroeg in 2003 74% van het maximum, 10% meer dan de beoordeling in 2001 Volgens SAM is de Rabobank Groep met name sterk in het inpassen van duurzaamheid in de strategie.de kennis op dat gebied.de maatschap pelijke betrokkenheid.de actieve benadering van stakeholders en risicomanagement. Verder is de hogere score te danken aan een beter milieubeleid en aan de transparanter geworden corporate governance- structuur. Met de beoordeling is de Rabobank Groep de beste duurzame financiële dienstverlener in Europa en de op één na beste wereldwijd. De hoge duurzaamheidsscore van de Rabobank Groep is ook in finan cieel opzicht belangrijk. Beleggers laten zich in toenemende mate leiden door de duurzaamheidsbeoordelingen van de toonaangevende bureaus op dit gebied. Zij krijgen zo een beter inzicht in het risicoprofiel van de bedrijven waarin zij beleggen. Rabobankobligaties zijn vanuit dit perspectief uniek. Zij hebben de combinatie vanTriple A op het gebied van kredietwaardigheid en scoren op het gebied van Triple P met de hoogste duurzaamheidsbeoordeling. www.rabobankgroep.nl/maatschappij Het dodental van de aardbeving in Iran loopt op tot 50.000. Bestuur en toezicht lokale banken Het streven naar marktleiderschap vereist een slagvaardig bestuur en goed toezicht. In 2003 is het aantal professionaliseringsactiviteiten voor lokale bestuurders en toezichthouders flink toe genomen. Ook is het lokale bestuursmodel onder de loep genomen. In het rapport'Leden maken het verschil' presenteerde de Werkgroep Lokaal Bestuur een tweemodellenoplossing. Nieuwe wetgeving en richtlijnen, waaronder de code Tabaksblat (behoorlijk bestuur), de Sarbanes Oxley Act (interne beheersing), het Global Reporting Initiative en de Raad voor de Jaarverslaggeving (maat schappelijke verslaggeving) moeten leiden tot een transparanter bestuur van ondernemingen. Binnen de Rabobank Groep heeft de in 2002 doorgevoerde wijziging in de topstructuur van Rabobank Nederland het bestuursmodel doorzichtiger en slagvaardiger gemaakt. Ook is het toezicht door de nieuwe raad van commissarissen geprofes sionaliseerd en kregen de lokale banken in de centrale kringvergadering meer invloed op het beleid. Lokale Rabobanken Elke lokale Rabobank heeft zijn éigen, lokale bestuur. Eind 2003 waren er bij de 328 zelfstandige Rabobanken 1.552 bestuurders actief. Daarvan zijn er 1.224 direct uit en door de leden gekozen. De algemeen directeur van iedere Rabobank completeert het lokale bestuur (directeur-bestuur der). De lokale raden van toezicht toetsen het beleid van de besturen en zien toe op de uitvoering daarvan. Ultimo 2003 zaten er in deze raden 1.576 toezichthouders. In het verslagjaar zijn 485 bestuurders en toezicht houders teruggetreden, mede door fusies en verkleining van colleges. Daarnaast zijn er 170 nieuwe bestuurders en toezichthouders gekozen, waaronder 23 vrouwen. Eind 2003 was het percentage vrouwen in de lokale colleges 13,2%. Evaluatie lokaal bestuursmodel In navolging van het in 2002 gewijzigde centrale bestuursmodel is in 2003 het lokale bestuursmodel onder de loep genomen. De Werkgroep Lokaal Bestuur heeft bestuurders, toezichthouders en directeuren van lokale banken in een enquête bevraagd over de wijze van functioneren en de toekomstvastheid van het huidige model.dat dateert uit 1998. Op basis van de enquêteresultaten en aanvullend onderzoek stelt de werkgroep in het eindrapport'Leden maken het verschil'een twee modellenoplossing voor: het partnership- en het directiemodel. Het partnershipmodel is het huidige model, een bestuur bestaande uit de directeurbestuurder en minimaal drie gekozen leden en een raad van toezicht die op afstand het beleid toetst. Volgens de werkgroep is het nodig dit model op een aantal punten aan te scherpen en te verduide lijken. In het directiemodel wordt het bestuur gevormd door meerdere benoemde professionele bestuurders. Daarnaast is er een raad van Rabobankeconomen zien herstel zonder glans.

Jaarverslagen Rabobank | 2003 | | pagina 35