Maatschappelijk verantwoord ondernemen 'MVO steeds belangrijker' 62 Rabobank Groep Jaarverslag 2003 Met een actief beleid op het gebied van maat schappelijk verantwoord ondernemen draagt de Rabobank Groep in brede zin bij aan een duur zame ontwikkeling van de samenleving. De Rabobank Groep is er dan ook trots op dat ze in 2003 beoordeeld is als beste duurzame bank in Europa en de op één na beste wereldwijd:Triple P (People, Planet, Profit) naastTriple A. Maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO) sluit naadloos aan op de coöperatieve identiteit van de Rabobank Groep. Leden van lokale Rabobanken hebben via hun lokale besturen zeggenschap in de besluit vorming van de landelijke organisatie. Hierdoor beschikt de Rabobank Groep over een uitgebreid netwerk van voelhoorns in de samenleving. Transparantie via dialoog De Rabobank Groep heeft in 2003 een brede stakeholdersraadpleging gehouden met vijftien maatschappelijke organisaties, waaronder de vakbonden en belangenorganisaties op het gebied van milieu, ontwik kelingssamenwerking en mensenrechten. Zij hebben hun mening gegeven over het maatschappelijk jaarverslag en het daarin vermelde MVO-beleid van de groep. Dit commentaar is medebepalend geweest voor de prioriteiten op MVO-gebied voor 2004: innovatie en volume groei van duurzame producten en diensten en MVO als toetsings criterium in de kredietverlening. De stakeholdersdialoog krijgt een vervolg in 2004. Equator Principles Rabobank Nederland heeft in 2003 samen met vijftien andere banken de Equator Principles onderschreven. Dit zijn sociale en milieurichtlijnen voor projectfinancieringen boven de USD 50 miljoen, gebaseerd op de richtlijnen van de Wereldbank en haar dochter International Finance Corporation. Duurzame bedrijfsvoering In het verslagjaar werd het aandeel groene stroom in de elektriciteits afname opgevoerd van 17% naar 31%. Op 300 locaties kan de Rabobank haar energieverbruik online monitoren. Hiermee zijn afwijkingen van het gebruik op te sporen, zodat er snel bijgestuurd kan worden om het verbruik terug te dringen. Rabobank versterkt leiderschap groene markt In 2003 wist de Rabo Groen Bank haar positie als marktleider in groen- financieringen te versterken, onder meer omdat de Rabobank door wij zigingen in de fiscale wetgeving de Agaath-obligaties noodgedwongen vervroegd moest aflossen. Agaath-beleggers werden in staat gesteld 'Het was een aangename verrassing dat het Zwitserse slagen, zoals de groenobligaties en duurzaam vermo- SAM ons beoordeelde als de duurzaamste Europese gensbeheer. Ook gaan we sociale en milieucriteria bank: triple P - people, planet, profit - naast triple A. inbrengen in de kredietverlening, zodat we risico's die Maar er zijn nog genoeg verbeterpunten. Zo kijken daaruit voortkomen steeds beter kunnen beheersen, we extra naar het leveren van producten en diensten Daarnaast kopen we dit jaar meer groene energie in op basis van zowel financiële als duurzame grond- en komt er een programma om het papierverbruik Maatschappelijk verantwoord ondernt over te stappen op groenobligaties. Daarvan werd voor ruim EUR 170 miljoen gebruikgemaakt. In de tweede helft van 2003 werd nog eens voor EUR 540 miljoen aan middelen uit de markt gehaald, mede ter herfinanciering van vervallende groenobligaties. De Rabo Groen Bank verstrekte in het verslagjaar voor ruim EUR 400 miljoen aan nieuwe groenfinancieringen. Daarmee kwam de groei in 2003 op eenzelfde niveau als in 2002, vooral door de financiering van Groen Label Kassen en windenergie. Het bedrag aan uitstaande groenfinancieringen was eind 2003 ruim EUR 1,4 miljard. Eerste publiek-private financiering watersector Delfluent heeft in 2003 met het Hoogheemraadschap Delfland de eerste publiek-private financiering in de watersector gesloten. Delfluent verzorgt ontwerp, bouw, beheer en financiering van de rioolwaterzuiverings installatie Harnaschpolder. De Rabobank Groep participeert in Delfluent Met de rol van leading arranger en underwriter voor deze transactie van EUR 400 min staat de Rabobank Groep als publiek-private financier in Nederland op de kaart. Rabobank start handel in emissierechten Rabobank Nederland ondertekende in 2003 een raamcontract met VROM voor het contracteren van 10 miljoen ton emissiereducties van broeikasgas uit duurzame energieprojecten in ontwikkelingslanden waarbij de Rabobank als financier betrokken is. De Nederlandse overheid gebruikt de emissiereducties om te voldoen aan haar verplichtingen in het kader van het Kyoto Protocol. Eind 2003 ging in datzelfde kader het elektronische handelsplatform New Values van start met handel in NOx- rechten. New Values is een joint venture van Rabobank en hoogspan ningsnetbeheerder Tennet en richt zich op handel in NOx,C02 en groencertificaten. Door te participeren in New Values helpt de Rabobank het bedrijfsleven om op een kosteneffectieve manier aan zijn emissie verplichtingen te voldoen, 30 jaar Rabobank Foundation Eind 2003 bestond de Rabobank Foundation 30 jaar. Van de middelen gaat maximaal 25% naar Nederlandse en minimaal 75% naar buiten landse projecten. In Nederland is de Rabobank Foundation jaarlijks betrokken bij ongeveer vijftig projecten gericht op de zwakkere groepen in de samenleving. In het buitenland richt de Foundation in nauwe samenwerking met de lokale bevolking spaar- en kredietcoöperaties op. Deze coöperatieve aanpak van microfinanciering heeft een duidelijke link met de kernactiviteiten van de Rabobank. Het Projectenfonds Het Projectenfonds van Rabobank Nederland steunt projecten die in het belang zijn van grote groepen leden in Nederland en die, indien zij op basis van rendementseisen worden getoetst, (vooralsnog) niet kunnen worden gerealiseerd. De activiteiten moeten economische, innovatieve terug te dringen. Duurzaamheid wordt steeds belang rijker voor bedrijven. Voor imago, reputatie, risico beheersing, innovatie en kostenbesparingen. Er is in toenemende mate bewijs dat bedrijven met een goede duurzaamheidprestatie het ook op financieel terrein beter doen. Extra aandacht voor bijvoorbeeld een goede besturing, transparantie en betrokkenheid bij de omgeving motiveert medewerkers en leidt tot waardering van klanten. Dat is automatisch beter voor de business. Natuurlijk moet dit hand in hand gaan met een dienstverlenende en commerciële instelling van medewerkers.' Jean-Pierre Sweerts, hoofd duurzame ontwikkelingen Rabobank Nederland.

Jaarverslagen Rabobank | 2003 | | pagina 34