1 J Funding en investor relations 1 54 Rabobank Groep Jaarverslag 2003 spreiding is minder economisch kapitaal nodig. De kans dat de onder scheiden verliezen zich tegelijkertijd voordoen is dan immers kleiner. Het totale economische kapitaal voor de Rabobank Groep is voor 2003 becijferd op EUR 13,5 miljard. Aan verdere verfijningen van de desbe treffende berekeningen wordt gewerkt, maar het is nu al onmiskenbaar dat het niveau ruim onder dat van het aanwezige tier 1-kapitaal van EUR 19,7 miljard ligt. Deze omvangrijke buffer onderstreept des te meer de soliditeit van de Rabobank Groep. De allocatie Verdeeld naar risicocategorieën gaat de helft van het economische kapitaal naar het kredietrisico (inclusief landenrisico). Deze risicocategorie is in meerdere opzichten de belangrijkste. Niet alleen brengt een geavanceerde systematiek de vermogensbehoefte in kaart, maar ook is een betere en efficiëntere risicobeoordeling mogelijk, wordt de mate van risicodiversificatie in beeld gebracht en is een uitstekend instrument voorhanden voor de prijsbepaling van verleende kredieten. Een kwart van het economische kapitaal is bestemd voor het operationele risico en het bedrijfsrisico. Het kapitaal voor operationeel risico is becijferd op basis van de standaarden in de Bazelse voorstellen, maar de Rabobank Groep werkt aan een geavanceerd model gebaseerd op zowel interne als externe gegevens. Het bedrijfsrisico weerspiegelt de spanning tussen de grote marktdynamiek en de mate van flexibiliteit waarmee hierop kan worden gereageerd. Van het overblijvende deel hangt 20% onder meer samen met het renterisico dat ontstaat door de verschillende looptijden van activa en passiva in de balans en de mate waarin dit risico wordt afgedekt. Ook speelt het marktrisico van de handelsportefeuille een rol. Een klein deel (5%) van het economische kapitaal is nodig voor het assurantierisico. RAROC: 12% Als de winst van een bepaalde activiteit wordt gerelateerd aan het daar voor benodigde kapitaal, resulteert de RAROC: risk adjusted return on capital. Daarmee is het instrument voorhanden om een goede balans te vinden tussen risico, rendement en het vermogen voor zowel de Rabobank Groep als haar onderdelen. Deze benadering stimuleert de groepsonderdelen om het kapitaal zo efficiënt mogelijk in te zetten en om te zorgen voor een adequate vergoeding die in de juiste verhouding staat tot het feitelijke risico. Daarom is het ook een onmisbaar instrument om producten tegen de juiste prijs in de markt te zetten. De Rabobank Groep wil de gerealiseerde en verwachte RAROC van de onderscheiden activiteiten vanaf het budgetproces voor het jaar 2005 een rol van bete kenis laten spelen bij de allocatie van het economische kapitaal. RAROC is een betere maatstaf voor de prestaties van de groep en haar onder delen dan het rendement op vermogen. In 2003 kwam het rendement op het aanwezige vermogen uit op 9,4% en het becijferde rendement op het economisch kapitaal (RAROC) na belasting op 12%. Dat is duide lijk meer dan de kosten van het ingezette kapitaal, waarmee de bank in belangrijke mate heeft voldaan aan een van haar kerntaken: het creëren van economische waarde. Allocatie economisch kapitaal naar risiocategorieën Allocatie economisch kapitaal naar bedrijfsonderdelen Retailbankbedrijf 48% Wholesalebankbedrijf 28% Overige 24% Funding en inv In 2003 heeft de Rabobank Groep voor meer dan EUR 16 miljard aangetrokken op de internationale kapitaalmarkten. Om nieuw eigen vermogen aan te trekken werden Trust Preferred Securities uit gegeven. Het fundingbeleid van de Rabobank Groep is erop gericht tegen aan vaardbare kosten in de financieringsbehoefte van de groepsonderdelen te voorzien. Het beleid kenmerkt zich door diversificatie van financierings bronnen, flexibiliteit van de gebruikte fundinginstrumenten en actieve investor relations. Rating Banken met de hoogste rating van vooraanstaande ratinginstituten staan bekend als de meest kredietwaardige banken in de wereld. Haar toprating stelt de Rabobank Groep in staat om haar activiteiten relatief goedkoop te financieren. Rabobank Groep versterkt eigen vermogen met USD 1,75 miljard De Rabobank Groep heeft haar eigen vermogen in 2003 versterkt met USD 1,75 miljard door uitgifte van Trust Preferred Securities bij institutio nele beleggers. De stukken zijn onderhands geplaatst bij voornamelijk Amerikaanse pensioenfondsen en verzekeraars. De opbrengst geldt als tier 1 -vermogen of kernvermogen van de groep. De transactie was twee en een half keer overtekend. Het is de eerste tier 1-transactie van de Rabobank in de Amerikaanse markt. Rabobank wint prijs voor MTN-emissies De Rabobank Groep ontving in 2003 een belangrijke prijs voor haar fundingactiviteiten op de internationale markten voor middellange obligaties, de zogeheten Medium Term Notes (MTN's). Het magazine voor de professionele handel op de financiële markten, Euroweek, heeft de Rabobank Groep onderscheiden met het predikaat'best Euro Medium Term Note Borrower in 2002'. De onderscheiding is gebaseerd op een enquête onder toonaangevende handelaren in de MTN-markt. De door Euroweek ondervraagde marktprofessionals noemden de Rabobank Groep 'een voorbeeldige triple A-emittent'. De groep staat volgens de handelaren bekend om haar klantgerichtheid bij emissies, grote diversiteit in financieringsbronnen, alsmede om de consistentie en voorspelbaarheid van haar financieringstarieven. Investor relations Een actieve relatie met beleggers is van groot belang bij het verbreden van de toegang tot de internationale kapitaalmarkt.Via roadshows, analistenbijeenkomsten, nieuwsbrieven en online-informatie op www.rabobank.com worden de belangrijkste internationale investeerders geïnformeerd over de Rabobank Groep en haar funding. www.rabobank.com.Voor specifieke vragen of aanmelding voor de nieuwsbrief e-mail IR@rabobank.com. Rating Rating agency Procentuele verdeling funding naar valuta Standard Poor's Moody's Investors Service Fitch Ratings Dominion Bond Rating Service Rating Trend AAA Stable Aaa Stable AA+ Stable AAA Stable

Jaarverslagen Rabobank | 2003 | | pagina 30