Inhoudsopgave Profiel Rabobank Groep De Rabobank Groep is een brede financiële dienstverlener op coöperatieve grondslag. Ze bestaat uit 328 zelfstandige lokale coöpe ratieve Rabobanken in Nederland, de centrale organisatie Rabobank Nederland en een groot aantal gespecialiseerde dochterondernemin gen. De kerndoelstelling van de groep is het genereren van klantwaarde. De lokale Rabobanken en hun klanten vormen het coöperatieve kernbedrijf van de Rabobank Groep. De banken zijn lid en aandeel houder van de overkoepelende coöperatie Rabobank Nederland, die ze bij hun lokale dienstverlening adviseert en ondersteunt. Ook oefent Rabobank Nederland namens De Nederlandsche Bank toezicht uit op de lokale banken. Daarnaast opereert Rabobank Nederland als (internationale) wholesalebank en als bankers'bank van de groep en is zij de houdstermaatschappij van een groot aantal dochterondernemingen. De Rabobank Groep wil haar 9 miljoen klanten - particulieren en bedrijven - bedienen met alle mogelijke financiële producten en diensten. Ze beschikt daartoe over een reeks van dochteronder nemingen en business units, die gespecialiseerd zijn op het gebied van vermogensbeheer en beleggen (Robeco, Schretlen, Effectenbank Stroeve, Alex), verzekeringen, pensioenen en bedrijfs- zorg (Interpolis), leasing (De Lage Landen), durfkapitaal (Gilde), vastgoed en hypotheken (FGH Bank, Rabo Vastgoed, Obvion), en corporate en investment banking (Rabobank International en haar dochter Rabobank Securities, Rabobank Nederland Corporate Clients, Group Treasury). Deze ondernemingen leveren financiële diensten en producten aan de lokale Rabobanken en hun klanten en bedienen hun eigen klanten in binnen- en buitenland rechtstreeks. Competentiecentra De Rabobank Groep is een netwerk van competentiecentra, die nauw met elkaar samenwerken. Door deze gebundelde deskun digheid kan de Rabobank Groep actief inspelen op de toenemende vraag van ondernemers en particuliere klanten naar een samen hangend pakket van financiële diensten en producten. De groep combineert zo het beste van twee werelden: de lokale betrokken heid en persoonlijke bediening van de lokale Rabobanken en de deskundigheid en schaalvoordelen van een grote onderneming. Krachtige marktpositie De Rabobank Groep bedient meer dan de helft van de Nederlanders en de Nederlandse bedrijven. Op de Nederlandse markt is zij dan ook marktleider op vrijwel alle gebieden van finan ciële dienstverlening: woninghypotheken 26%, spaarmiddelen 38%, midden- en kleinbedrijf (39%) en agrarische sector 85%. In de grootzakelijke markt is de positie inmiddels aanzienlijk versterkt. Triple A De Rabobank Groep heeft de hoogste kwalificatie voor krediet waardigheid (Triple A) die is toegekend door de bekende interna tionale ratinginstituten Moody's en Standard Poor's. Internationaal netwerk Om klanten internationaal van dienst te zijn, is de Rabobank Groep buiten Nederland met 222 vestigingsplaatsen vertegenwoordigd in 33 landen. Voorwoord voorzitter 2 Bestuurders en toezichthouders Rabobank Nederland 4 Verslag van de raad van commissarissen van Rabobank Nederland 6 Organigram Rabobank Groep 10 Belangrijke ontwikkelingen 11 Verslag raad van bestuur De financiële gang van zaken - financiële verwachtingen 2004 12 Strategie en beleid - lijnen uit 2003 naar de toekomst 20 Klantwaarde 25 Ledenbeleid 27 Retailbankbedrijf 29 Wholesalebankbedrijf 35 Vermogensbeheer en beleggen 42 Verzekeren 45 Leasing 47 Vastgoed 49 Risico, rendement en vermogen Funding en investor relations Medewerkers 58 Maatschappelijk verantwoord ondernemen 62 Bestuur en toezicht lokale banken 65 Code Tabaksblat 67 Jaarcijfers 2003 Geconsolideerde balans Geconsolideerde winst-en-verliesrekening Kasstroomoverzicht Mutaties eigen vermogen Accountantsverklaring Aanvullende gegevens Lokale Rabobanken Vestigingen buitenland Personalia Rabobank Groep Verklarende woordenlijst Colofon 70 71 72 73 74 75 78 79 81 83

Jaarverslagen Rabobank | 2003 | | pagina 2