Vermogensbeheer en beleggen 42 Rabobank Groep Jaarverslag 2003 Het beheerd vermogen van de Rabobank Groep steeg in 2003 met 10% tot EUR 184 miljard. De groei is zowel door de instroom van nieuw vermogen gerealiseerd als door positieve koers ontwikkelingen. Het operationeel resultaat uit vermogensbeheeractiviteiten steeg met 24% tot EUR 157 miljoen. Robeco is binnen de Rabobank Groep het kenniscentrum voor beleg gingen. Deze dochter heeft voor klanten een groot assortiment beleg gingsfondsen en -diensten in huis, zowel in Europa als in de Verenigde Staten. Schretlen Co, gespecialiseerd in vermogensbeheer, vermogens planning en vermogensadvies, richt zich met name op klanten van lokale Rabobanken. Effectenbank Stroeve legt zich toe op beleggings advies en vermogensbeheer en is hoofdzakelijk actief in de Randstad. Alex is een succesvolle internetbroker die zich specifiek richt op de actieve belegger. Toename beheerd vermogen Rabobank Groep Eind 2003 bedroeg het totaal beheerd vermogen van de Rabobank Groep EUR 184 miljard, een groei met EUR 16 miljard. Het beheerd vermogen bestaat uit vermogen van klanten en de eigen beleggings portefeuille van de groep. De eigen beleggingsportefeuille steeg in 20Q3 met 1% tot EUR 52 miljard. Het vermogen dat de groep voor klanten beheert, inclusief het vermogen dat Interpolis voor pensioenfondsen van derden beheert, nam met EUR 15 miljard toe tot EUR 132 miljard. Koersresultaten zorgden voor een toename van EUR 11 miljard. De instroom van nieuw vermogen bedroeg EUR 2 miljard. De depreciatie van de dollar ten opzichte van de euro resulteerde in een negatief effect van ruim EUR 6 miljard. Acquisitie Alex In 2003 heeft de Rabobank Groep de overname van de e-brokeractivb- teiten van Dexia Bank Nederland definitief afgerond. Dexia Bank Nederland heeft de twee labels Alex en VEB Bottom-Line (samen de business unit Alex') verkocht, omdat deze activiteiten niet langer tot haar kernactiviteiten behoorden. Gezamenlijk zijn de labels ondergebracht in een zelfstandige business unit Alex'binnen Rabobank Nederland. Marktleiderschap in retail-beleggingsdienstverleriing is een belangrijke doelstelling van de Rabobank Groep. De overname van Alex draagt in sterke mate bij aan het bereiken van dit doel. Dankzij de overname is de Rabobank Groep marktleider op het gebied van online beleggen. Alex blijft zelfstandig opereren in de markt. Meer beleggingsorders Het aantal effecten- en optieorders voor klanten van de lokale Rabobanken steeg het afgelopen jaar met 3% tot 1,8 miljoen. Klanten plaatsen hun beleggingsorders steeds vaker via internet. In 2003 ging Verdeling beleggingsorders in procenten Vermogensbeheer en beleggen 43 bijna de helft van het totale aantal beleggingsorders via dit kanaal. Dat ging ten koste van het aantal adviesorders en telefonische orders. Het aandeel via de adviseurs van de lokale banken daalde naar 35% en het aantal orders via de Rabo Orderlijn daalde in 2003 naar 17%. Naast de 1,8 miljoen effecten- en optieorders zijn in 2003 voor klanten van de lokale Rabobanken ook orders voor Robecofondsen verwerkt. Het aantal orders voor Robecofondsen daalde met 14% tot 1,0 miljoen. Bij Alex steeg het aantal beleggingsorders. Alex-klanten plaatsten meer dan 2,0 miljoen orders. Dat is een toename van ruim 20% ten opzichte van 2002. Rabo FondsEffect een nieuwe manier van beleggen De Rabobank introduceerde in het verslagjaar Rabo FondsEffect. Een nieuw initiatief waarbij beleggers actief en op een persoonlijke manier worden begeleid. De Rabobank bewaakt niet alleen de portefeuille van de klant, maar let ook op het rendement. Als de portefeuille om bijsturing vraagt, krijgt de belegger een seintje. Met de introductie van Rabo FondsEffect vult de Rabobank haar vernieuwde effectendienst verlening verder in. Stijging operationeel resultaat Het operationeel resultaat van de vermogensbeheeractiviteiten steeg met 24% tot EUR 157 (127) miljoen. De baten stegen met 6%, de lasten stegen met 1 Robeco Groep Robeco is in Nederland marktleider op het gebied van beleggingsfond sen. Robeco biedt niet alleen beleggingsfondsen voor particuliere klanten maar verzorgt ook het vermogensbeheer voor institutionele klanten. Het huisfonds Robeco, dat tot de grootste fondsen van Europa behoort, voldeed afgelopen jaar niet aan de verwachtingen door een lager ren dement te behalen dan de benchmark. De vastrentende fondsen waar onder Lux-o-rente deden het veel beter. Meer dan de helft van het beheerde vermogen van Robeco is van insti tutionele klanten. Het beheerde vermogen van Robeco is in 2003 met 9% toegenomen tot EUR 108 miljard. Hiervan is circa 35% afkomstig uit de Verenigde Staten. De groei werd negatief beïnvloed door de daling van de Amerikaanse dollar, gecorrigeerd hiervoor was de groei 16%. Robeco heeft met name kunnen profiteren van de toegenomen vraag naar alternatives, zoals CDO's. De in 2002 overgenomen hedgefund- manager Transtrend kende een uitstekend jaar; zowel het beheerde vermogen als het resultaat werd meer dan verdubbeld. Het resultaat van Robeco bedroeg in het afgelopen jaar EUR 168 miljoen. Na een teleur stellend 2002 is dit een sterke verbetering. Deze verbetering is mede tot stand gekomen door kostenbesparende maatregelen en florerende inkomsten op het gebied van alternatives. Concentratie Robecofondsen brengt transparantie in kostenstructuur Robeco besloot in 2003 het aanbod van fondsen in Europa te stroom lijnen. Een scherp assortiment maakt Robeco aantrekkelijk voor samen werking met andere banken in Europa. De algemene trend in Europa is dat barrken niet alleen huisfondsen, maar ook fondsen van derden te koop gaan aanbieden. Door haar reputatie en onafhankelijkheid kan Robeco optimaal van de marktontwikkelingen profiteren. Een andere ontwikkeling is dat de vraag naar relatief kleine, gespecialiseerde beleggingsfondsen is afgenomen. Beleggingsfondsen met een grotere omvang kunnen hun vermogen beter spreiden. Om die <u -O Rabobank stelt 'Visie 2005+'vast, de visie op de lokale Rabobank <u van, de toekomst. m

Jaarverslagen Rabobank | 2003 | | pagina 24