We zijn de coming bank' 36 Rabobank Groep Jaarverslag 2003 Country-bankingstrategie Rabobank International De retailactiviteiten van Rabobank International in het buitenland vinden plaats onder de noemer'country-banking'. De country-banking strategie is erop gericht de deskundigheid van de Rabobank als retailbank voor particulieren en agrarische ondernemers in Nederland naar ontwikkelde markten elders in de wereld te exporteren. Kleinere financiële partijen die actief zijn in landelijke gebieden in ontwikkelde markten en die een sterke positie hebben in de agrarische sector, worden overgenomen. Rabobank International heeft in 2003 succes vol gewerkt aan het realiseren van haar country-bankingstrategie. In de Verenigde Staten werden twee banken overgenomen: Lend Lease Agri-business en Rabo Ag Services. Lend Lease Agri-Business opereert nu onder de naam Rabo Agrifinance en biedt agrarische ondernemingen in de Verenigde Staten langetermijnfinancieringen, waarbij grond en opstallen als onderpand dienen. Rabo Agrifinance heeft USD 2,6 miljard aan kredieten en heeft 80 mensen in dienst. De beursgenoteerde financieringsmaatschappij Rabo Ag Services is gespecialiseerd in oogstfinancieringen aan voornamelijk Amerikaanse maïs- en sojatelers. De positie van Rabobank International in de VS In de Verenigde Staten is Rabobank International een van de belang rijkste banken voor de agrarische verwerkende industrie. Zij is onder meer marktleider in de kredietverlening aan de vleesverwerkende sector (met name kip- en rundvlees), de katoensector en de graan sector. Voorts heeft zij een vooraanstaand aandeel in de wijnsector. Via de in 2002 overgenomen Valley Independent Bank in Californië en de recente Amerikaanse acquisities had Rabobank International in de Verenigde Staten eind 2003 voor USD 3,5 miljard aan leningen in de agrarische sector onder beheer. Een vergelijkbaar bedrag aan traditionele kredietverlening stond uit in de verwerkende sector. Een belangrijke activiteit van Rabobank International in de Verenigde Staten is corporate-finance. Met deze ook op bedrijven buiten de food- en agrisector gerichte activiteit was in het verslagjaar circa USD 9 mil jard gemoeid. Alles bij elkaar (food- en agribusiness, corporate-finance en kapitaalmarktoperaties) waren de activiteiten van Rabobank International in de Verenigde Staten goed voor nagenoeg de helft van de totale winst van Rabobank International. Australische activiteiten onder Rabobanklabel Ook de Australische activiteiten dragen belangrijk bij aan het resul taat van Rabobank International. Om de uitgangspositie voor verdere groei in de Australische markt te versterken is in 2003 besloten de activiteiten van de Primary Industry Bank of Australia (PIBA) voort te zetten onder het Rabobanklabel. PIBA is vanouds een belangrijke financier van de primaire agrarische sector in Australië. De Rabobank is sinds 1994 eigenaar van PIBA, waarvan de officiële naam nu Rabobank Australia Limited wordt. De activiteiten van PIBA in Nieuw-Zeeland zijn al in 1999 onder het Rabobanklabel gebracht. In Australië is Rabobank International inmiddels uitgegroeid tot marktleider van de agrarische verwerkende industrie en dankzij de snelle groei van PIBA staat zij in dat land op plaats drie van de belangrijkste agrarische financiers. In Nieuw-Zeeland bekleedt Rabobank International vergelijkbare marktposities. De succesvolle op de primaire sector gerichte activiteiten in Australië en Nieuw- Zeeland stonden model voor de country-bankingstrategie, die nu ook in de Verenigde Staten en in Ierland met succes wordt toegepast. 'In 2003 hebben we onze dienstverlening en samen werking met lokale banken in alle opzichten geprofes sionaliseerd. Onze medewerkers zijn beter opgeleid, ons productenpallet is uitgebreid en onze processen zijn ingericht op de specifieke wensen van klanten. We zijn absoluut de 'coming bank' in de grootzakelijke markt. Dat zien we terug in een stijging van het marktaandeel, maar ook aan de uitverkiezing tot 'Zakenbank van het jaar'. Een mooi succes, omdat het de bedrijven zelf zijn die ons die goede waardering Wholesalebankbedrijf Rabo Securities Rabo Securities is het wholesale-effectenhuis van Rabobank International. Het bedrijf is actief op het gebied van aandelenemissies, fusies en over names, derivaten en aandelenresearch, -sales en -trading. Rabo Securities opereert vanuit Amsterdam en Londen. In 2003 is ook een vestiging in New York geopend. Rabo Securities is onder meer actief op Euronext en de London Stock Exchange. Rabo Securities nam in het verslagjaar een strategisch belang van 51% in Rembrandt Corporate Finance, dat zich richt op maatwerkadvisering en begeleiding van directeuren-grootaan deelhouders bij bedrijfsoverdracht en bedrijfsuitbreiding. Deze deel neming heeft geleid tot het ontstaan van de nieuwe combinatie Rembrandt Fusies Overnames, een specialistisch adviesbedrijf met een uitgebreid klantennetwerk en een sterke positie in het MKB. Nieuwe beleggingsproducten Rabo Securities voor particuliere beleggers Rabo Securities is behalve als aanbieder van diensten en producten voor de wholesalemarkt ook actief als producent van aandelenderivaten voor particuliere beleggers. In 2003 werden in dat kader drie nieuwe beleggingsproducten gelanceerd. De uitgifte van de Rabo Global Titans Obligatie was met een omvang van EUR 650 miljoen zeer succesvol. De uitgifte van dit aandelengerelateerde beleggingsproduct was een van de grootste emissies van derivatenproducten in Nederland. De emissie van het Rabo S&P 500 Garantiecertificaat voorziet in de behoefte van particuliere beleggers die de visie delen dat de Standard and Poor's 500 Index op de middellange termijn gaat stijgen, maar ook bescherming willen voor als de index daalt. De uitgifte van Rabo Doublé Tracker Note is bedoeld voor beleggers die ervan uitgaan dat de AEX-index op de middellange termijn gaat stijgen. Group Treasury Group Treasury profiteerde het afgelopen jaar onvoldoende van de marktomstandigheden, waardoor het resultaat lager uitkwam dan in 2002. Met name de baten waren aanzienlijk lager dan het voorgaande jaar. Dit werd deels gecompenseerd door kostenbesparingen. In 2003 heeft Group Treasury het eigen vermogen van de Rabobank Groep versterkt door de uitgifte van Trust Preferred Securities van USD 1,75 miljard. Ook assisteerde Group Treasury diverse bedrijfsonderdelen bij de implementatie van een risicobeheersingssysteem. Met behulp van het door Group Treasury ontwikkelde RaboDealAssist kunnen ondernemingen in het MKB op eenvoudige wijze via internet valuta- en rentederivaten kopen. Hiermee kunnen deze ondernemingen gegeven hebben. Door deze erkenning zien ook niet- klanten dat we goed en actief aan de weg timmeren. Dat is handig bij de acquisitie van bedrijven, want we hebben nog een lange weg te gaan. Ons marktaan deel is in het Nederlandse bedrijfsleven 22 procent en we willen op de middellange termijn naar een aandeel dat past bij de grootste bank van Nederland: 30 tot 32 procent. Die groei moet op een gezonde manier tot standkomen, door langdurige relaties met klanten aan te gaan. Gewin op de korte termijn past niet bij ons.' Monika MHz, directeur Grootbedrijf Rabobank Nederland Corporate Clients.

Jaarverslagen Rabobank | 2003 | | pagina 21