Wholesalebankbedrijf 34 Rabobank Groep Jaarverslag 2003 Nederland en onderscheidt zich van Belgische banken door scherpe tarieven, eenvoudige producten en een gebruikersvriendelijke site. De bank wil in de markt gezien worden als 'beste koop'. De toevertrouwde middelen bedroegen eind 2003 EUR 299 miljoen, ruim boven de doel stelling. Het aantal klanten daarentegen bleef achter bij de verwachtin gen en bedroeg eind 2003 13.700. Globe Reisburogroep neemt reisactiviteiten Rabobank over Globe Reisburogroep, onderdeel van de Oad Groep, en Rabobank Nederland hebben in 2003 overeenstemming bereikt over de overname van 75 reisbureaus van de Rabobank door Globe. De reisactiviteiten pasten niet langer in de strategie van de Rabobank. De Oad Groep is een organisatie met veel kennis van en ervaring in de reisbranche en heeft een uitstekende reputatie. Resultaat Stijgend operationeel resultaat Het retailbankbedrijf heeft in 2003 een operationeel resultaat behaald van EUR 1.643 miljoen. Dat is een stijging van 18% ten opzichte van 2002. De baten namen ten opzichte van 2002 toe met 8%, de bedrijfs lasten stegen met 4%. De stijging van de baten is voor een belangrijk deel te danken aan de groei van de kredietverlening en sparen. Daarnaast steeg het provisieresultaat onder meer door hogere resultaten op betalingsverkeer. www.rabobank.nl,www.obvion.nl en www.rabobank.be Kerngegevens retailbankbedrijf 2003 2002 mutatie Resultaten (in miljoenen euro's) Totaal baten 5.090 4.705 8% Totaal bedrijfslasten 3.447 3.318 4% Operationeel resultaat 1.643 1.387 18% Balansgegevens Balanstotaal 177,7 163,7 9% Omvang kredietverlening 164,4 150,4 9% Spaargeld 65,8 60,6 9% Totaal gewogen posten 115,4 107,3 Aantal fte's lokale banken 29.749 31.670 -6% Marktaandelen Hypotheken 26% 26% Agrarische sector 85% 83% Handel, industrie en dienstverlening 39% 39% Sparen 38% 40% Wholesalebankbedrijf Het wholesalebankbedrijf van Rabobank Nederland wist in het verslagjaar een duidelijke groei van het resultaat te realiseren. De kwaliteit van de dienstverlening voor het grootzakelijk bedrijf in Nederland leidde tot verkiezing van de 'Zakenbank van het jaar'. Met een tweetal buiten landse overnames werd verder invulling gegeven aan de strategische ambities. Rabobank Nederland Corporate Clients richt zich op de gehele grootza- kelijke markt in Nederland. Rabobank International is de internationale zakenbank van de Rabobank Groep. Zij richt zich wereldwijd met name op ondernemingen in de food- en agrisectoren en is internationaal tevens actief met geavanceerde financiële producten gericht op profes sionele tegenpartijen in de financiële markten. Group Treasury voorziet in de liquiditeitsbehoefte van de groepsonderdelen en in hun behoefte aan instrumenten om rente- en valutarisico's af te dekken. Verder ver zorgt deze eenheid het balansmanagement van de Rabobank Groep. Rabobank Nederland Corporate Clients Rabobank Nederland Corporate Clients (RNCC) is verantwoordelijk voor de bediening van grootzakelijke-klanten (bedrijven, stichtingen en instellingen met meer dan 20 werknemers en een omzet van meer dan EUR 10 miljoen) in Nederland. Bij RNCC is de klantbediening door de Rabobank op de grootzakelijke markt binnen één formule geconcentreerd. In 2003 is ook de integrale bediening van de food- en agrimarkt in Nederland de verantwoordelijkheid van RNCC geworden. RNCC, dat een breed scala van financiële producten en specialistische diensten aanbiedt, werkt met sectorteams en regionale teams. Deze teams bieden, in samenwerking met de lokale Rabobanken, een op de specifieke wensen van de klant afgestemd Allfinanzpakket. Mede door deze succesvolle formule is de Rabobank uit een gezamenlijk onderzoek van onderzoeks bureau Vallstein en Het Financieele Dagblad als beste bank voor de grootzakelijke markt naar voren gekomen. Rabobank International De activiteiten van Rabobank International variëren van advisering bij fusies en overnames tot aandelentransacties, kredietverlening en het verzorgen van bijzondere financieringsconstructies. Rabobank Inter national bedient corporate- en retailklanten in het buitenland en levert gespecialiseerde producten aan zowel corporate als professionele klan ten in binnen- en buitenland. In het verslagjaar werd door Rabobank International scherp op de kosten gestuurd. In combinatie met een krachtige batengroei ondanks de minder gunstige omstandigheden resulteerde dit in een fraaie stijging van het operationeel resultaat. Vooral de activiteiten op het gebied van corporate finance,de traditionele kredietverlening en de kapitaalmarkten droegen daar belangrijk aan bij. 3 Het is een historisch warme zon 3 tn s maar net niet de heetste ooit.

Jaarverslagen Rabobank | 2003 | | pagina 20