'-1 Generatiehypotheek I' 30 Rabobank Groep Jaarverslag 2003 Zakelijke kredietverlening Stijging zakelijke kredietverlening De kredietverlening door de lokale Rabobanken aan bedrijven nam in het verslagjaar met EUR 2,9 miljard toe tot EUR 54,3 miljard. Dit is een stijging van 6%. De kredietverlening aan bedrijven in de sector handel, industrie en dienstverlening steeg in 2003 met 5%. Eind 2003 was EUR 35,5 (33,7) miljard aan leningen verstrekt. De sterkste groei kwam voor rekening van bedrijven in de sectoren gezondheidszorg, bouw nijverheid en transport. De kredietverlening aan de primaire agrarische sector is met 6% gestegen. Eind 2003 bedroeg de kredietverlening aan deze sector EUR 18,7 (17,7) miljard. Strategische heroriëntatie agrarische markt In het verslagjaar heeft een strategische heroriëntatie plaatsgevonden op de wijze waarop de Rabobank in Nederland het bedrijfsleven in de gehele voedselketen van financiële producten voorziet. Dat ging gepaard met een herbevestiging van het grote belang dat de Rabobank hecht aan de bediening van de primaire agrarische sector en de verwerkende industrie in Nederland, in aansluiting op de internationale focus op food- en agribusiness. Besloten is de dienstverlening aan de gehele voedselketen in Nederland vanuit één plaats in de organisatie te coördineren. Dit leidde tot een bundeling van krachten in het domein food en agri. Inspelend op ontwikkelingen in de primaire sector worden de inspan ningen vanuit het domein food en agri met name gericht op de grotere ondernemingen in sectoren,zoals de glastuinbouw en de melkveehou derij. Dit leidde onder meer tot innovatieve financieringsconstructies, zoals de eerste sale en leasebacktransactie in de tuinbouw voor milieu vriendelijke investeringen. Mede door de nieuwe aanpak is de neer gaande trend in de ontwikkeling van het marktaandeel in de primaire land- en tuinbouw gestopt.Tegelijkertijd was er sprake van een duidelijk herstel van de klanttevredenheid en een grotere zichtbaarheid en her kenning van de Rabobank in de gehele agrarische keten in Nederland. De uitbraak van klassieke vogelpest heeft in 2003 een belangrijk gedeelte van de aandacht opgeëist. Dankzij de individuele benadering van getroffen bedrijven door de lokale banken - de kracht van de Rabobank - 'Onze dochter wilde graag in Amsterdam vallen op een gerenoveerd appartement in De oplossing lag in de Generatiehypotheek wonen. Maar de woningprijzen daar zijn een oude wijk. De hypotheek die haar werd van de Rabobank. Wij ouders staan nu hoog. Zeker voor een pas afgestudeerde aangeboden, vereiste extra zekerheden garant voor haar betalingen. Ons kost dat hbo'er, ook al heeft ze een goede baan bij zoals aanvullende levensverzekeringen. niks. Pas als zij niet meer aan haar verplich- een mediabedrijf. Ze had haar oog laten Daardoor werden de maandlasten te hoog. tingen kan voldoen, moeten wij bijspringen. Retailbankbedrijf 31 konden doorgaans goede oplossingen voor de betrokken ondernemers worden gevonden.Tijdens de bestrijding van deze uitbraak werd ander maal duidelijk dat de burgers in Nederland een enorme weerzin hebben tegen het massaal ruimen van dieren. Om het maatschappelijk draag vlak voor de intensieve veehouderij te bevorderen heeft het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit hierover een landelijk debat georganiseerd. De Rabobank heeft daaraan volop bijgedragen. Daarbij werd onderstreept dat de Rabobank haar gehele financiële instrumentarium zal inzetten om klanten te helpen een verdere verduur zaming van de voedselketen te realiseren. Daarbij werd er echter ook op gewezen dat van een private organisatie als de Rabobank géén sector- politieke maatregelen kunnen worden verwacht. Rabobank voor het eerst marktleider in alle MKB-sectoren Onderzoek van TNS NIPO over het eerste kwartaal van 2003 heeft uit gewezen dat de Rabobank marktleider is in alle deelsectoren van het Nederlandse midden- en kleinbedrijf. De marktaandelen variëren per sector van 31,2% tot 52,3%. Rabobankklanten zijn vooral tevreden over de producten en deöperational excellence': de snelle, correcte, foutloze, Christina betaalt nu maandelijks netto 250 euro minder dan dat ze het alleen had moeten financieren. Dat is veel geld. Christina is het appartement met hulp van vrienden aan het inrichten. Daarbij help ik financieel ook een beetje, maar het meeste betaalt ze zelf. Want het moet niet te dol worden: ik heb nog twee studerende kinde ren die straks wellicht ook bij papa en mama aankloppen als ze een huis willen kopen.' ^\jande Wijn uit Loosdrecht. Met zijn hulp en de Generatiehypotheek kocht dochter Christina een woning. dus professionele wijze waarop zaken met de klant worden afgehandeld. Het totale marktaandeel in het midden- en kleinbedrijf bedroeg in 2003 39%. Indien gekeken wordt naar de omvang van de ondernemingen dan heeft de Rabobank bij de eenmanszaken haar marktaandeel zien dalen tot 34% Bij bedrijven van 2 tot 10 medewerkers steeg het markt aandeel tot 43% en bij de bedrijven van 10 tot 100 medewerkers tot 37%. Seniorenbeleid Pratend chipknipoplaadpunt In 2003 heeft de Rabobank diverse proeven gedaan met een pratend chipknipoplaadpunt. Daarmee kunnen ouderen en visueel gehandicap ten makkelijker chippen. Het resultaat van de proef was zeer positief, zodat in overleg met zorginstellingen is afgesproken dit apparaat in meer instellingen te plaatsen. Voorlichting ouderen De Rabobank biedt samen met SeniorWeb internetcursussen voor 50-plussers. Naast het bestaande aanbod van cursussen op het gebied

Jaarverslagen Rabobank | 2003 | | pagina 18