Co-operative governance De coöperatieve structuur van de Rabobankorganisatie kent een aantal bestuurlijke niveaus, elk met eigen taken en verantwoordelijk heden. In 2001 werd een start gemaakt met de herziening van de bestuursstructuur van Rabobank Nederland, de topcoöperatie van de lokale Rabobanken. Rabobank Groep Jaarverslag 2001 fijning van de methodiek en aan bottom-upbenade- ringen vanuit de onderscheiden eenheden binnen de groep. RAROC Als de met een bepaalde activiteit gemaakte winst wordt gerelateerd aan het daarvoor benodigde kapitaal resulteert de RAROC: risk adjusted return on capital. Daarmee kan een goede balans worden bewaard tussen risico, rendement en kapitaal voor zowel de groep als haar onderdelen. Deze benadering stimuleert de groepsonderdelen om de risico's waar mogelijk te beperken of alleen daar risico's te lopen, waar sprake is van evenredige baten. Aldus is het ook een onmisbaar instrument om producten tegen de juiste prijs in de markt te zetten. Afgezien van de eisen van de toezichthouder vormt de genoemde benadering een passend instrumenta rium voor een adequate besturing van de Rabobank Groep. De belangen van de bank en de toezichthou der gaan hier gelijk op. Ook om die reden wordt binnen de Rabobank Groep veel tijd en energie geïn vesteerd om te kunnen voldoen aan de geavanceerde methoden die het nieuwe kapitaalakkoord toestaat. Bestuurders en toezichthouders 59 De coöperatieve structuur waarborgt de Het bestuur van de lokale Rabobanken invloed van de leden op het beleid van de Het bestuur van een lokale Rabobank is verantwoor Rabobankorganisatie, zowel op lokaal niveau delijk voor het algehele beleid van de bank. Het geeft als op landelijk niveau. Landelijk is in het ver namens leden en klanten richting aan de wijze waar slagjaar een begin gemaakt met de discussie op de bank op behoeften van klanten en op relevan over een wijziging van de topstructuur van de te ontwikkelingen in de omgeving inspeelt. Ook Rabobankorganisatie. Doel is de invloed van draagt het bestuur zorg voor het vergroten van de lokale banken en de slagkracht van de ledenbetrokkenheid en het versterken van leden organisatie te versterken en het toezicht een invloed. De algemeen directeur maakt, als directeur duidiger te organiseren. bestuurder, tevens deel uit van het bestuur. Deze geeft leiding aan de dagelijkse gang van zaken bij de Coöperatief netwerk lokale Rabobank. t De 369 lokale Rabobanken in Nederland, alle zelfstan dige coöperaties, hebben ieder een eigen bestuur en Raad van toezicht lokale Rabobanken raad van toezicht. De leden van de lokale banken kie Naast een bestuur hebben alle Rabobanken een raad zen uit hun midden de leden van deze colleges, met van toezicht. Deze houdt toezicht op een evenwichtige uitzondering van de directeur-bestuurder. In 2001 behartiging, door het bestuur, van de belangen van maakten 3.426 mensen deel uit van het netwerk van alle bij de lokale Rabobank betrokkenen. De raad ziet gekozen bestuurders en toezichthouders van lokale vanuit dit kader toe op het bestuur en toetst het Rabobanken. beleid van de lokale bank alsmede bepaalde bestuurs besluiten. Ook ziet de raad van toezicht toe op het Geworteld in de lokale samenleving naleven van wet- en regelgeving.Tevens geeft de raad Dankzij de directe vertegenwoordiging van klanten gevraagd en ongevraagd advies aan het bestuur. in de beheerscolleges zijn de lokale Rabobanken diep geworteld in de lokale samenleving. De leden Verdere professionalisering van de beheerscolleges zijn de ogen en oren van de In 2001 zijn 378 bestuurders en toezichthouders leden/klanten en hun maatschappelijke omgeving. nieuw benoemd. Bij hun aantreden kregen zij een Zij vertalen de signalen uit de lokale omgeving in het vierdaags introductieprogramma aangeboden onder beleid van de bank. de titel 'De eerste honderd dagen bij de Rabobank'. Bijna 3.000 bestuurders en toezichthouders namen vorig jaar deel aan speciale werkconferenties om zich nog beter toe te rusten voor hun taak én om onder ling ervaringen uit te wisselen.

Jaarverslagen Rabobank | 2001 | | pagina 31