Risicomanagement De Rabobank Groep kiest voor een bescheiden risicoprofiel. In het verslagjaar werd deze keuze in de praktijk getest. Het jaar 2001 werd immers gekenmerkt door ontwikkelingen die de soliditeit van het financiële systeem danig op de proef stelden. Rabobank Groep Jaarverslag 2001 Operationeel resultaat naar onderdelen (in miljoenen euro's) 1.400 2000 I 2001 Waardeveranderingen van vorderingen Onder de post waardeveranderingen van vorderingen worden de debiteurenverliezen verantwoord. Deze post wordt door de Rabobank Groep dynamisch bepaald op basis van een langjarig gewogen gemiddelde van de werkelijke verliezen in procenten van de uitstaande kredietverlening, waarbij de meest recente jaren het zwaarst wegen. De post waarde veranderingen nam in 2001 met EUR 120 miljoen toe tot EUR 480 miljoen. Deze toename is vooral het gevolg van de verslechterde economische omstan digheden en in beperkte mate van de toegenomen kredietverlening. Waardeveranderingen van financiële vaste activa De waardeveranderingen van financiële vaste activa kwamen in 2001 uit op EUR 59 (9) miljoen. Deze stij ging is voornamelijk het gevolg van de afwaardering van participaties. NETTOWINST Nettoresultaat Na belastingen van EUR 578 (507) miljoen en een be lang van derden van EUR 192 (179) miljoen resteert een nettowinst van EUR 1.291 miljoen. Dat is een stijging met 8% ten opzichte van 2000. Dit stijgingspercentage ligt onder de langetermijndoelstelling van de Rabobank Groep. Gegeven de sterk verslechterde marktomstan digheden is het behaalde resultaat toch redelijk. Winstbestemming Het nettoresultaat is nagenoeg geheel toegevoegd aan het eigen vermogen. Hiermee wordt de financiële basis verhoogd voor de verdere ontwikkeling van de Rabobank Groep en het realiseren van klantwaarde in de toekomst. Verwachtingen voor 2002 De verschuiving van dienstverlening richting directe kanalen zal binnen het lokale bankbedrijf met name op het gebied van sparen en beleggen verder uit breiden. De personele bezetting van het lokale bank bedrijf zal in 2002 moeten afnemen om de lagere marges op dienstverlening via directe kanalen te kunnen compenseren door lagere kosten. Het wholesalebankbedrijf heeft in 2001 een sterke groei van het resultaat laten zien. Het zal een uitdaging zijn om in 2002 eenzelfde omvang van het operatio nele resultaat te realiseren. Afhankelijk van de stem ming op de effectenbeurzen kan het resultaat van de vermogensbeheeractiviteiten zich herstellen van de dip in 2001. Interpolis zal wederom een groei van de dienstverlening laten zien. Afhankelijk van de beleg gingsresultaten zal dit ook tot een groei van het resultaat leiden. De leaseactiviteiten en het resultaat van De Lage Landen zullen gestaag doorgroeien. Per saldo verwacht de Rabobank Groep op basis van de huidige inzichten en uitgaande van niet verder verslechterende marktomstandigheden en van een licht herstel van de economische groei in de tweede helft van 2002 een stijging van de nettowinst die vergelijkbaar is met die van 2001 Risicomanagement De Rabobank Groep kent uitgebreide proce dures voor een systematisch risicobeheer. Ook in het verslagjaar hebben die hun nut bewe zen. In 2001 kwam de liquiditeit in het finan ciële systeem onder druk door de aanslagen van 11 september in de Verenigde Staten en werd het debiteurenrisico in een aantal speci fieke sectoren manifest. De Rabobank Groep heeft bewezen de daarmee samenhangende risico's goed onder controle te houden. Kredietrisico Bij het kredietrisicobeleid staat het belang van de klant centraal. De Rabobank Groep wil zo veel moge lijk continuïteit bieden in de dienstverlening aan de klant. Daartoe wordt een prudent acceptatiebeleid gevoerd, gekenmerkt door integriteit, professionaliteit en deskundigheid. Reeds verstrekte financieringen worden in de regel zorgvuldig beheerd, zodat een doorlopend inzicht bestaat in de kredietrisico's. Desondanks waren gebeurtenissen in het verslagjaar aanleiding om de procedures op dit punt aan te scherpen. In het verslagjaar is het kredietrisicomana- gement van de groepsonderdelen geïntegreerd in een centrale eenheid op groepsniveau. Bijna de helft van de kredietportefeuille van de Rabobank Groep bestaat uit financieringen aan parti culieren, waarvan het risico relatief zeer laag is. Voor het overige is sprake van een sterk gediversifieerde portefeuille, bestaande uit financieringen aan bedrij ven in binnen- en buitenland. De binnenlandse portefeuille had zijn wortels van oudsher in de land bouw; het aandeel van de primaire agrarische sector in de totale kredietverlening is echter inmiddels gedaald tot 9%. De portefeuille van het wholesale bankbedrijf bedraagt 23% van het totaal en is verspreid over een groot aantal vooral geïndustrialiseerde landen en over tal van sectoren, die voor een belangrijk deel behoren tot de food- agribusiness. Kredietverliezen De ontwikkeling van de kredietverliezen is af te lezen uit het verloop van de waardeverandering van vorde ringen in procenten van de kredietverlening aan de private sector bij de Rabobank Groep. Waardeveranderingen van vorderingen in van de kredietverlening aan de private sector 0,25% 0,05% 0,00% De relatieve afwijking naar boven over 1998 hangt samen met de Aziëcrisis. De stijging over 2001 in ver gelijking met de twee daaraan voorafgaande jaren is vooral veroorzaakt door de verzwakking van de wereldeconomie welke is verhevigd na 11 septem ber. Dit raakt vooral de kredietkwaliteit van het con junctuurgevoelige wholesalebankbedrijf. Het 5-jaarsgemiddelde van 0,23% is relatief laag en weerspiegelt het gematigde risicoprofiel van de financieringsportefeuille van de Rabobank Groep.

Jaarverslagen Rabobank | 2001 | | pagina 29