52 Rabobank Groep Jaarverslag 2001 1,9 miljoen. De effectenprovisies zijn in het afgelopen jaar met 30% gedaald. Provisie vermogensbeheer Robeco is het competentiecentrum voor vermogens beheer binnen de Rabobank Groep. De provisie vermogensbeheer bestaat voor het merendeel uit ontvangen beheervergoedingen van de beleggings fondsen. De ontvangen beheervergoedingen namen met 3% toe tot EUR 401 (391) miljoen. Deze beperkte stijging is het gevolg van enerzijds een daling van de gemiddelde omvang van het beheerde vermogen en anderzijds de aanpassingen van de beheervergoe dingen. Resultaat uit financiële transacties Het resultaat uit financiële transacties kwam uit op EUR 422 (314) miljoen. Dat is 34% meer dan in 2000. Het resultaat uit financiële transacties wordt vooral door het wholesalebankbedrijf gerealiseerd. Overige baten De overige baten bedroegen EUR 653 (635) miljoen. Dat is 3% meer dan in 2000. De overige baten bestaan onder meer uit de verzekeringstechnische resultaten van Interpolis. LASTEN Bij een stijging van de baten met 9% namen de bedrijfslasten met 7% toe. De bedrijfslasten kwamen uit op EUR 5.834 (5.459) miljoen. De bedrijfslasten bestaan voor 59% uit personeelskosten. Personeelskosten De personeelskosten zijn in het verslagjaar met 11% toegenomen tot EUR 3.434 (3.099) miljoen. Deze stijging is het gevolg zowel van een groei van de personele bezetting als van loonsverhogingen. De personele bezetting van de Rabobank Groep groeide in 2001 met 2.462 fte's tot 52.173 fte's. Deze groei kwam voor de ene helft tot stand door overnames en voor de andere helft door reguliere groei als gevolg van toegenomen activiteiten. De bezetting bij de lokale Rabobanken nam evenals in 2000 beperkt toe. Andere beheerskosten en afschrijvingen De andere beheerskosten stegen met 8% tot EUR 2.032 (1.886) miljoen. De afschrijvingen op gebouwen en op de inrichting van de gebouwen namen met 22% af tot EUR 368 miljoen. Luuk Heuskes - Rabo Securities "In juli 2001 hebben we het beleggingsproduct 'Rabo ActiveWorld Top 20 Garantiecertificaten'geïntroduceerd, gericht op de belegger die enerzijds op zoek is naar zekerheid en anderzijds met een ingenieus product wil profiteren van de mogelijke stijging van de internationale aandelen markten. Het mooie is dat we in staat zijn om met uiterst complexe derivatenstructuren een innovatieve en heldere beleggingsstrategie te combineren met een garantiecertificaat. We hebben in goede samenwer king tussen de verschillende Rabobankonderdelen dit product succesvol in de markt gezet. De klant krijgt een uitgekiende beleggingsstrategie gecombineerd met de zekerheid dat op einddatum minimaal de hoofd som ontvangen wordt." Toelichting op de winst-en-verliesrekening Operationele resultaat Het operationele resultaat van de Rabobank Groep kwam in 2001 uit op EUR 2.600 (2.301) miljoen. Dat is een stijging met 13%. Operationeel resultaat naar onderdelen Het operationele resultaat van de Rabobank Groep wordt naar zes onderdelen verdeeld Dit zijn: retailbankbedrijf wholesalebankbedrijf vermogensbeheer verzekeren leasing overig Retailbankbedrijf Het resultaat van het retailbankbedrijf is in 2001 marginaal toegenomen tot EUR 1.252 miljoen. Deze beperkte groei is op de eerste plaats het gevolg van een forse daling van het aantal effecten orders. Daardoor daalde de effectenprovisie en konden de baten per saldo slechts licht stijgen. Op de tweede plaats is het retailbankbedrijf er nog onvoldoende in geslaagd om de dienstverlening via directe kanalen (internet en telefoon) ook daadwerkelijk efficiënter uit te voeren. Het aantal personeelsleden van lokale Rabobanken nam in 2001 nog licht toe. Bij een batenstijging van 7% stegen de lasten met 10%. Wholesalebankbedrijf Het wholesalebankbedrijf heeft in 2001 bijna een verdubbeling van zijn operationele resultaat geboekt. Het resultaat steeg met EUR 404 miljoen tot EUR 832 miljoen. Bij Rabobank International leverden met name de corporate-banking-, invest- ment-banking- en structured-financeactiviteiten een grote bijdrage aan het resultaat. Ook de verkoop van venture-capitalparticipaties droeg wederom bij aan het resultaat. De Group Treasury realiseerde een aanzienlijke stijging van het resul taat door goed in te spelen op renteontwikkelingen op de internationale geld- en kapitaalmarkten. Vermogensbeheer De vermogensbeheeractiviteiten hadden in 2001 zwaar te lijden onder het slechte beursklimaat. Vooral de venture-capitalopbrengsten van Weiss, Peck Greer en de transactievergoedingen van de beleggingsfondsen waren fors lager dan in 2000. Het brutoresultaat van de vermogensbeheeracti viteiten daalde met 58% tot EUR 116 (275) miljoen. Deze daling komt na twee jaren met een uiterst hoge groei van het operationele resultaat. Verzekeren Verzekeringsdochter Interpolis heeft in 2001 een reguliere groei van haar activiteiten gerealiseerd. Het slechte beursklimaat leidde echter tot negatieve resultaten op de beleggingsportefeuille. Het opera tionele resultaat daalde daardoor in 2001 met 3% en kwam uit op EUR 201 (206) miljoen. Leasing Het resultaat van de leaseactiviteiten van De Lage Landen steeg met 50% tot EUR 215 (143) miljoen. Deze resultaatontwikkeling wordt positief beïnvloed door een herstructurering in het vermogen. Hiervoor gecorrigeerd komt de resultaatstijging uit op 23%. Overig Het resultaat van de onder overig opgenomen onderdelen daalde in 2001 met EUR 19 miljoen tot -/- EUR 16 miljoen. Ten opzichte van vorig jaar heeft een verschuiving plaatsgevonden van Rabobank ICT en Facilitair Bedrijf en Rabobank Nederland Effectendiensten van overig naar het retail bankbedrijf. Deze verschui ving heeft een beperkte invloed op het resultaat.

Jaarverslagen Rabobank | 2001 | | pagina 28