44 Rabobank Groep Jaarverslag 2001 Robeco DuurzaamAandelen Voor haar fonds Robeco DuurzaamAandelen selec teert de Robeco Groep bedrijven op basis van sociale, ethische en milieuaspecten. Het fonds had in 2001 veel te lijden van het barre beursklimaat en realiseerde daardoor een rendement van -17,5%. In vergelijking met de Dow Jones Sustainability Index (-13,8%) blijft de prestatie van Robeco DuurzaamAandelen achter. Het in Robeco DuurzaamAandelen belegde vermogen bedroeg ultimo 2001 EUR 144 miljoen. Duurzame bedrijfsvoering De Rabobank Groep wil ook in haar eigen bedrijfs voering uitdrukkelijk bijdragen aan interne milieu zorg. De drijvende krachten hierachter zijn opvattin gen van eigen medewerkers én verwachtingen van klanten. 15% duurzame elektriciteit Eind 2001 heeft de Rabobank Groep een overeen komst afgesloten voor de inkoop van duurzame elek triciteit. Op grond hiervan zal naar verwachting 15% van de elektriciteit van Rabobank Nederland en de lokale Rabobanken in 2002 duurzaam geproduceerd zijn. Duurzame elektriciteit wordt opgewekt door windturbines, zonnecellen, waterkrachtcentrales en biomassacentrales. Minder A4'tjes In het verslagjaar is de computeroutput op papier die door de lokale Rabobanken werd gebruikt aanzienlijk teruggebracht. Deze informatie is nu elektronisch beschikbaar. Met deze operatie kan het aantal A4'tjes op maandbasis worden teruggebracht van 1.800.000 naar 70.000, als de lokale banken volledig gebruik maken van de elektronische mogelijkheden. Jos van der Haagen - Rabobank Woerden "Met de 1.000ste groenfinanciering hebben we een mijlpaal gehaald met een kwalitatief hoogwaardig en onderscheidend product. We leveren klantwaarde in de vorm van rentevoordelen en compensatie voor inkomensderving aan de leden van de agrarische natuurvereniging De Utrechtse Venen. Nog belangrijker is de bijdrage aan het behoud van het Groene Hart. Boeren maaien bijvoorbeeld de slootkant niet of maaien vanwege broedende weide vogels later en ontvangen daarvoor financiële com pensatie. Het levert ons als bank veel positieve reacties op bij klanten en niet-klanten. Persoonlijk vind ik de voordelen die deze financiering voor alle betrokkenen heeft het meest bevredigende aspect. Duurzame financiële dienstverlening 45 Meer over duurzame financiële dienstverlening op www.rabobankgroep.nl/maatschappij Bas Nierop - Rabobank International "Prima samenwerking met RIAS-collega's Gerard van Empel en Wim van Diepen." "Milklink is een grote Engelse zuivelcoöperatie en een goede relatie van ons. Het pro bleem van Milklink was een verouderde structuur en geen participatie in de verdere verwerking van de melk. Dit resulteerde in lage melkprijzen voor de aangesloten boeren en weinig uitzicht op verbetering. We hebben ze in contact gebracht met Rabo International Advisory Services (RIAS). Daar is veel kennis aanwezig van modem coöperatief ondernemen. "Na een gezamenlijk project van ruim 5 maanden is Milklink geherstructureerd. De leden van Milklink bouwen nu kapitaal op, hebben stemrecht en financiële aanspra kelijkheid afhankelijk van hun productievolume en een nieuw besturingsmodel. De boeren hebben nu uitzicht op een structureel betere melkprijs. Het project heeft veel positieve aandacht gekregen en heeft ook tot nieuwe opdrachten geleid. Met het oog op de toekomst vind ik het nog belangrijker dat we voor klanten iets blijvends hebben Rabo International Advisory Services Rabo International Advisory Services (RIAS) is onderdeel van het directoraat Duurzaamheid en Maatschappelijke Innovatie. RIAS adviseert en voert opdrachten uit op het gebied van coöpera tief bankieren en de ontwikkeling van de agri- sector en doet dat wereldwijd. In 2001 speelde RIAS tevens een belangrijke rol in het opzetten van coöperaties in de veehouderij in het Verenigd Koninkrijk. Ook op bancair gebied voerde RIAS in 2001 interessante projecten uitzoals: het opzetten van een bank voor het MKB in Kosovo; het ontwikkelen van nieuwe producten en diensten voor een bank in Egypte; het herstructureren van een aantal banken, zoals Neftebank in Kazachstan.

Jaarverslagen Rabobank | 2001 | | pagina 24