Funding en investor relations De Rabobank Groep heeft voor de financiering van haar activiteiten in 2001 meer dan EUR 35 miljard aangetrokken op de internationale geld- en kapitaalmarkten. Uitgifte vond plaats in diverse valuta's. In oktober vond een succesvolle tweede emissie van Rabobank Ledencertificaten plaats. Hiervoor bestond behalve bij de leden van de lokale Rabobanken ook grote belangstelling bij de medewerkers. De uitgifte resulteerde in een opbrengst van EUR 1,6 miljard. 36 Rabobank Groep Jaarverslag 2001 Customer Relationship Management Een centraal onderdeel in de e-commercestrategie is het invoeren van een groepsbreed Customer Relationship Managementprogramma. In 2001 zijn bij een drietal lokale banken pilots gestart en is CRM bij Schretlen Co met succes in productie genomen. Medewerkersportal Voor de medewerkers is in 2001 een begin gemaakt met de bouw van een persoonlijke portal voor human resourceszaken, nieuws, procesondersteuning en kennisdeling. E-procurement In 2001 zijn belangrijke stappen ondernomen om te besparen op de inkoop van goederen en diensten via een groepsbreed gecoördineerde inkooporgani satie. Met het oog daarop werd het bestaande e-procurementsysteem uitgebreid en breder beschikbaar gemaakt binnen de Rabobank Groep. Meer over e-commerce op www.rabobank.nl Mare Baseliers - Rabobank Nederland Group Treasury "Met Rabo Treasury Web hebben we een service via internet voor lokale banken en klanten waarmee zij sneller, beter en goedkoper valuta- en geldmarkttransacties kunnen uitvoeren en informatie kunnen ontvangen. Hiermee heeft de Rabobank vooral in Nederland maar ook internationaal een vooraanstaande positie verworven." "Alle zakelijke klanten, niet alleen multinationals, kunnen toegang krijgen. De vele klanten die het gebruiken zijn erg enthousiast over deze service. Persoonlijk vind ik het fascinerend om zo nauw betrokken te zijn bij grote veranderingen in een mon diale markt. Het traditionele verschil in informatie tussen klant en bank verdwijnt langzamerhand door inzet van nieuwe technologie, een proces waarvan we het einde nog niet in zicht hebben." Funding en investor relations 37 Het fundingbeleid van de Rabobank Groep is erop gericht tegen aanvaardbare kosten in de financieringsbehoefte van de groepsonder- delen te voorzien. Het beleid kenmerkt zich door diversificatie van financieringsbronnen, flexibiliteit van de gebruikte fundinginstru- menten en actieve investor relations. Fundingprogramma's Het aantrekken van middelen op de (internationale geld- en kapitaalmarkten gaat hand in hand met het beschikbaar stellen van passende investeringsmoge lijkheden voor de geldgevers. De Rabobank Groep beschikt met het oog daarop over fundingprogram ma's in alle belangrijke financiële centra ter wereld. Naast structured notes en op de retailmarkt gerichte leningen van kleinere omvang werd tevens een aan tal grotere, liquide kapitaalmarktleningen uitgegeven, gericht op internationale vermogensbeheerders, verzekeraars, pensioenfondsen en centrale banken. Deze laatste groep is een steeds belangrijkere geld gever van de Rabobank Groep. Internationale beleggers hadden in 2001 meer belangstelling voor de dollar dan voor de euro. Dit kwam ook tot uitdrukking in de door de Rabobank Groep uitgegeven schuldtitels.Meer dan 50% van de kapitaalmarktfunding vond plaats in dollars. Procentuele verdeling funding naar valuta Amerikaanse Dollar 51% 0 Japanse Yen 5% EU Australische Dollar 4% EU Canadese Dollar 3% EU Britse Pond 2% EU Hong Kong Dollar 2% 1 Nieuw Zeelandse Dollar 1% Investor relations De Rabobank Groep richt zich tot internationale beleggers in alle delen van de wereld. Met het oog daarop is het van belang goede contacten met geld gevers te onderhouden en deze tijdig van relevante informatie te voorzien. Voor dagelijkse up-to-date informatie kunnen bankanalisten en beleggers

Jaarverslagen Rabobank | 2001 | | pagina 20