E-commerce Coöperatief bankieren en e-commerce zijn nauw met elkaar verbonden. Coöperatief bankieren is primair gericht op het maximaliseren van klantwaarde. Internet en andere ICT-ontwikkelingen zijn bij uitstek geschikt om daaraan een belangrijke bijdrage te leveren. De Rabobank Groep was in 1994 dan ook als eerste grote financiële instelling actief op internet en is sindsdien koploper. 34 Rabobank Groep Jaarverslag 2001 Verdeling kredietportefeuille over divisies (in miljarden euro's) 12,0 Kerngegevens De Lage Landen 1997 1998 1999 2000 2001 Vendor Finance Europa Vendor Finance Amerika Nederland (m miljoenen euro's) 2001 2000 mutatie Rente 411 325 26% Provisies 30 21 43% Overige baten 34 35 -3% Totaal baten 475 381 25% Personeelskosten 156 137 14% Andere beheerskosten 91 90 1% Afschrijvingen 13 11 18% Totaal bedrijfslasten 260 238 9% Brutoresultaat 215 143 50% (in miljarden euro's) 2001 2000 mutatie Kredietportefeuille 10,6 9,0 18% Nederland 2,3 2,0 15% Europa 3,6 3,5 3% Amerika 4,7 3,5 34% Aantal fte's 2.036 1.856 10% Meer over leasing op www.rabobank.nl en op www.delagelanden.nl Damien Broadbent - De Lage Landen "Vorig jaar zijn De Lage Landen en Genie Industries Inc. (wereldmarktleider in de fabricage van hoogwerkers) een joint venture aangegaan. Deze joint venture, genaamd Genie Financial Solutions, bewijst onze onbegrensde internationale ambities en de kracht van De Lage Landen om veelzijdige complexe deals onder grote tijddruk tot stand te brengen." "Het succes van dit grote project en de lancering van een Europese joint venture maakt het voor Genie mogelijk om haar klanten een breed scala van nieuwe Financiële producten aan te bieden en het marktaandeel in een zeer concurrerende markt te behouden. De Lage Landen en Genie zullen hun gezamenlijke activiteiten naar de Verenigde Staten en Australië uitbreiden. Ik ben er erg trots op dat ik het team mocht leiden dat dit alles mogelijk maakte." E-commerce 35 De e-commercestrategie van de Rabobank Groep is niet alleen gericht op het verhogen van klantwaarde en het creëren van nieuwe distributiekanalen voor financiële dienstverle ning maar ook op het verbeteren van diverse processen in de organisatie. Het strategisch raamwerk is gebaseerd op drie pijlers: klanten, medewerkers en leveranciers. Rond deze pijlers zijn diverse programma's opgestart. Deze programma's worden niet alleen ondersteund door vernieuwingen in de ICT-architectuur maar ook door veranderings- management om medewerkers nieuwe manieren van werken te leren. De virtuele Rabobank De Rabobank Groep is marktleider op het gebied van virtueel bankieren. De dienstverlening op dat gebied werd in het verslagjaar verder ontwikkeld.Tevens werd voor de virtuele Rabobank een start gemaakt met het creëren van en participeren in nieuwe distri butiekanalen. Voor de particuliere markt nam de Rabobank Groep deel in diverse websites, waaronder GeldOnline en Kamernet.en verkende ze nieuwe mogelijkheden op het gebied van mobiele dienst verlening. MKB-portals en Agroportal Voor de zakelijke markt werden drie portals ontwik keld, twee voor het MKB en één voor de agrarische sector. Doelstellingen van deze portals zijn: behoud en uitbreiding van het marktaandeel in deze sectoren en bevestiging van de Rabobank Groep als pro actieve partner. De MKB-portals zijn Zibb.nl (business to business), een samenwerkingsverband met Elsevier, en Tref.nl (business to consumer). Deze portals fungeren niet alleen als extra distributiekanaal voor de virtuele Rabobank maar ook als instrument om de onderne mer te helpen zijn of haar ambities te verwezenlijken. Hiertoe ondersteunt de bank de ondernemer in de gehele waardeketen: van de selectie en financiering van een vestiging tot en met het aanbieden van marktplaatsen voor aan- en verkoop. Het Agroportal is specifiek gericht op ondersteuning van boeren en tuinders. Het brengt veel relevante informatie voor de agrarische sector bijeen en facili- teert boeren en tuinders bij de aan- en verkoop van goederen en diensten. Het Agroportal is een geza menlijke onderneming van de Rabobank Groep, LTO Nederland, de Gezondheidsdienst voor Dieren, Agrifirm.CR-Delta en Agrocom. Eind 2001 is de eerste testversie van het Agroportal gerealiseerd. Mobile commerce In het verslagjaar verliep de mobiele dienstverlening met name via de Rabofoon.een interactief voice- responssysteem en SMS. In november werd gestart met de bouw van een nieuwe infrastructuur voor m-commerce.

Jaarverslagen Rabobank | 2001 | | pagina 19