li Beleggen Het afgelopen jaar werd gekenmerkt door een slecht beursklimaat. Het aantal voor klanten van lokale Rabobanken verwerkte beleggings orders daalde met 38%. De negatieve stemming op de beurzen leidde tot negatieve koersresultaten op aandelenbeleggingen. Het beheerd vermogen van de Rabobank Groep nam mede door de overname van Harbor Capital Advisors met 12% toe tot EUR 178 miljard. 28 Rabobank Groep Jaarverslag 2001 Robeco is het kenniscentrum voor beleggin gen binnen de Rabobank Groep. De meer dan tweehonderd producten en diensten van Robeco worden in Europa en de Verenigde Staten verkocht. In Nederland nemen de lokale Rabobanken een belangrijk deel van de verkoop voor hun rekening. Effectenbank Stroeve richt zich op particulier vermogens beheer en beleggingsadvies, met name in de Randstad. Schretlen Co ondersteunt met vermogensplanning, vermogensbeheer en vermogensadvies de dienstverlening van de lokale Rabobanken. International Private Banking Trust verricht internationaal parti culier vermogensbeheer. Beheerd vermogen Rabobank Groep: 12% Het totaal beheerd vermogen van de Rabobank Groep bedroeg eind 2001 EUR 178 miljard. Dit beheerd vermogen bestaat uit de beleggingsporte feuille van de groep en uit het voor klanten beheerd vermogen. De beleggingsportefeuille nam in 2001 met 8% toe tot EUR 60 miljard. Het voor klanten beheerd vermogen nam in het ver slagjaar met 14% toe tot EUR 118 miljard. De daling van het vermogen door de per saldo negatieve koersresultaten (-/- EUR 8 miljard) werd meer dan volledig gecompenseerd door de stijging van het beheerd vermogen met EUR 17 miljard als gevolg van de acquisitie van Harbor Capital Advisors en door de instroom van nieuw kapitaal (EUR 5 miljard). Overname Harbor Capital Advisors Robeco biedt in Europa een breed assortiment van beleggingsproducten aan en wil haar aanwezigheid in de Verenigde Staten vergroten. De overname van de Amerikaanse vermogensbeheerder Harbor Capital Advisors in juni van het verslagjaar was derhalve een belangrijke stap. Harbor Capital Advisors beheerde eind 2001 een vermogen van EUR 17 miljard en biedt een aanvulling op de diensten van de andere Amerikaanse dochter Weiss, Peck Greer. Robeco Robeco is de grootste aanbieder van beleggings fondsen in Nederland. De bekendste fondsen zijn nog altijd Robeco, Rolinco en Rorento. Het fonds Robeco is met een beheerd vermogen van EUR 8,8 miljard een van de grootste beleggingsfondsen van Europa. In het afgelopen jaar heeft Robeco wederom enkele nieuwe beleggingsfondsen geïntroduceerd. Een van de bijzondere introducties was Robeco Private Equity. Dit innovatieve fonds stelt particuliere klanten voor het eerst in staat om te beleggen in niet-beursgeno- teerde ondernemingen. Het beheerd vermogen van Robeco is in het verslag jaar met EUR 13 miljard toegenomen tot EUR 105 miljard. Dat komt overeen met een stijging van 14%. Daling aantal beleggingsorders met 38% Voor klanten van lokale Rabobanken zijn het afgelopen jaar 1,9 miljoen effecten- en optieorders verwerkt. Dat is 38% minder dan in het topjaar 2000. De daling van het aantal beleggingsorders is volledig het gevolg van de negatieve stemming op de effectenbeurzen. Orders via directe kanalen In het verslagjaar is het percentage orders dat via de directe kanalen internet en telefoon is doorgegeven verder toegenomen. Het percentage internetorders groeide tot 38% in december. Het aandeel van de orders via de Rabo Orderlijn bleef op 21% ongeveer constant en het aandeel van het advieskanaal nam af tot 41%. Verdeling beleggingsorders mm 0% 1999 Advies O Rabo Orderlijn Aantal huisfondsenorders Naast de 1,9 miljoen effecten- en optieorders zijn afgelopen jaar voor klanten van lokale banken nog 1,0 (1,4) miljoen orders van Robecofondsen verwerkt. Het aantal verwerkte orders is 29% lager dan in 2000. Forse daling brutoresultaat De negatieve stemming op de effectenbeurzen en de daaruit voortvloeiende daling van het aantal beleggingsorders alsmede de negatieve koersresul taten hebben geleid tot een forse daling van het brutoresultaat van de vermogensbeheeractiviteiten. Het brutoresultaat bedroeg over het verslagjaar EUR 116 (275) miljoen. Dat is 58% lager dan in 2000. De sterke daling van het resultaat van de vermogens beheeractiviteiten volgt op twee jaren met een zeer forse groei van het brutoresultaat. In 2000 was sprake van een groei van 76% en in 1999 was sprake van een verdubbeling van het bruto-resultaat, met name door een belangrijke bijdrage van performance fees op venture-capital- en private-equityfondsen. Ontwikkeling brutoresultaat (in miljoenen euro's) 300 250 200 150 100 50 1 1997 1998 1999 2000 2001 Distributie buiten de Rabobank Groep In juli 2000 is Robeco de samenwerking gestart met ICCREA.de holdingmaatschappij van de Italiaanse David van der Zande - Effectenbank Stroeve Een lange periode op de le plaats in de WB-analistenranglijst is voor ons een succes dat niet vanzelf kwam, aangezien Stroeve veel heeft geïnvesteerd in research. Het research- product is 'event'-gedreven, toegespitst op particuliere beleggers en tijdigheid en creativiteit staan centraal in de advisering. Aangezien wij geen activiteiten ontplooien op het gebied van fusies, overnames en kapitaalmarkttransacties (o.a. aandelenemissies) is de onafhanke lijkheid en objectiviteit van research gewaarborgd, wat cliënten bijzonder op prijs stellen. De uiteindelijke voordelen voor de cliënt zijn heldere adviezen, uitstekende rendementen en een breed scala aan researchproducten. De spanning, veelzijdigheid en het feit datje nooit bent uitgeleerd, zijn voor mij aantrekkelijke aspecten van het analistenvak."

Jaarverslagen Rabobank | 2001 | | pagina 16