Wholesalebankbedrijf Het wholesalebankbedrijf van de Rabobank Groep bestaat uit Rabobank Nederland Corporate Clients, Rabobank International en de Group Treasury van Rabobank Nederland. Het wholesalebankbedrijf heeft in 2001 evenals het jaar daarvoor een positieve resultaatontwik keling laten zien. 24 Rabobank Groep Jaarverslag 2001 De in het verslagjaar opgerichte divisie Rabobank Nederland Corporate Clients (RNCC) richt zich op de volle breedte van de grootzakelijke markt in Nederland. Daarnaast is RNCC ook actief in België. Rabobank International (Rl) is de internationale zaken bank van de Rabobank Groep. Rl richt zich wereldwijd specifiek op ondernemingen in de voedings- en agrisectoren, alsmede in ontwik kelde markten op de media-, telecom- en internetsector. Group Treasury voorziet in de liquiditeitsbehoefte van de groepsonderdelen en in hun behoefte aan instrumenten om renterisico's af te dekken. Daarnaast verzorgt Group Treasury het balansmanagement van de Rabobank Groep. Rabobank Nederland Corporate Clients De Rabobank Groep heeft zich ten doel gesteld haar dienstverlening in de grootzakelijke markt in Nederland verder te versterken. Hiertoe werd in het verslagjaar het in 2000 opgerichte Rabobank Nederland Grootbedrijf uitgebreid en omgezet in de eenheid Rabobank Nederland Corporate Clients (RNCC). Deze eenheid is verantwoordelijk voor een optimale bediening door de Rabobank van de top- 10.000 grote ondernemingen, instellingen en stich tingen in Nederland (met meer dan 20 medewerkers en meer dan EUR 9 miljoen omzet) die door de aard van hun activiteiten behoefte hebben aan een breed scala aan financiële producten en specialistische diensten. Door de onderlinge samenwerking tussen lokale Rabobanken in een bepaald gebied, regionale teams en centrale sectorspecialisten van RNCC kan de klant permanent en dicht bij huis op deskundige Allfinanz-dienstverlening rekenen. Met de oprichting van RNCC is voor het eerst de klantbediening door de Rabobank op de totale grootzakelijke markt in Nederland binnen één formule geconcentreerd. Het succes van dit bedieningsconcept leidde tot een aanmerkelijke verbetering van de positie in deze markt. Rabobank International De activiteiten van Rabobank International variëren van advisering bij fusies en overnames tot aandelen transacties, kredietverlening en het verzorgen van bijzondere financieringsconstructies. Het activiteitenniveau en de inkomsten van Rl zijn in 2001 belangrijk toegenomen. Dit is mede te danken aan de in het verslagjaar verder aangescherpte strategie. Daarbij gaat het onder meer om: meer focus op de hiervoor genoemde niche markten; meer focus op provisiegedreven diensten en producten; minder solvabiliteitsbeslag van de krediet portefeuille; meer toesnijden van het internationale kantorennet op de wensen en behoeften van de nichemarkten. De resultaatverbetering bij Rl kwam onder meer tot stand door de activiteiten op het gebied van corpo rate finance en investment banking. De activiteiten op het gebied van structured finance, de op maat gesneden financieringsconstructies, droegen tevens belangrijk bij aan het resultaat. Ook in 2001 leverde de verkoop van verschillende participaties een belangrijke bijdrage aan het resultaat van Rl. De opbrengsten uit deze verkopen waren ongeveer even hoog als in het succesvolle jaar 2000. Voor de toekomst is eenzelfde resultaatbijdrage door de verkoop van participaties niet vanzelfsprekend. Rabo Securities Rabo Securities is het professionele aandelen- en fusie- en overnamebedrijf van Rabobank International Het bedrijf opereert vanuit Amsterdam en London en is lid van EuroNext en de London Stock Exchange. Rabo Securities telt vier gespecialiseerde business units: Cash Equity Trading, dat onder meer optreedt als liquiditeitsverschaffer voor fondsen op de Amsterdamse beurs; Equity Sales Research, dat aandelenadviezen uitbrengt ten behoeve van institutionele beleggers in binnen- en buitenland; Corporate Advisory, dat adviesdiensten verleent bij fusies, overnames en kapitaalmarkttransacties; Equity Derivatives,dat financiële producten uitbrengt ten behoeve van de klanten van de lokale Rabobanken en institutionele beleggers. In 2001 werd de marktpositie van Equity Sales Research versterkt. De omzet nam belangrijk toe ten opzichte van het vorige jaar. De research werd in diverse opiniepeilingen onder institutionele beleg gers, waaronder Extel, hoog gewaardeerd. Cash Equity Trading verwierf als liquiditeitsverschaffer in het nieuwe handelssysteem van EuroNext een groot aantal posities in Nederlandse fondsen. Corporate Advisory was betrokken bij een aantal grote verkoop mandaten, overnames en fusies. Ook werd deelgeno men aan het syndicaat, dat de plaatsing van 1 miljard nieuwe aandelen KPN verzorgde. Equity Derivatives bracht een serie innovatieve financiële producten uit, waaronder garantieproducten zoals SolidWorld en Active World en andere producten. Deze producten werden voor een bedrag van enkele honderden mil joenen euro's bij beleggers geplaatst. Rabo Securities boekte per saldo een relatief goed resultaat in een moeilijk aandelenjaar. Ierse ACCBank overgenomen Rabobank International streeft in het buitenland ook naar uitbreiding van het retailbankieren.Zo is in 2001 besloten om de Ierse staatsbank ACCBank over te nemen. ACCBank heeft een balanstotaal van EUR 3,3 Kees Beijer - Rabobank International "In Mexico is onze klant Herradura marktleider in de tequilasector. Hun ambitie reikt echter verder: zij willen zich ontwikkelen tot een leidende producent en distributeur van alcoholische dranken in Mexico. Deze strategie leidde tot een vergaande financiële herstructurering van het bedrijf. Allereerst werden met behulp van een overbruggings financiering bestaande minderheidsaandeelhouders uitgekocht en de gerelateerde bedrijven gereorganiseerd. Vervolgens is een strategische alliantie gesloten met Osborne, marktleider van brandy in Spanje, die in 2001 een minderheidsaandeel in Grupo Industrial Herradura heeft genomen." 'Rabobank International Mergers Acquisitions heeft Herradura in dit hele proces geadviseerd en begeleid, een enorme uitdaging waar we met veel collega's hard aan hebben gewerkt. Als laatste stap in de financiering is dit jaar een lening van 120 miljoen dollar gesyndiceerd. Die emissie was zeer succesvol, we hebben er een glas tequila op gedronken. Salud!"

Jaarverslagen Rabobank | 2001 | | pagina 14