Ledenbeleid Begin 2001 is een ledenwervingscampagne van start gegaan met als doel om eind 2003 bij de lokale Rabobanken uit te komen op 1,2 mil joen leden.Klanten kunnen lid worden van hun lokale Rabobanken op die manier invloed en zeggenschap uitoefenen op de dienstverlening. In 2001 werden 275.000 nieuwe leden ingeschreven. Daardoor steeg het aantal leden van 550.000 naar 825.000. Dit is een toename van 50%. 16 Rabobank Groep Jaarverslag 2001 Actieve ledenwerving is nodig om de lokale coöperatieve functie goed te kunnen vervul len. Meer - en meer betrokken - leden bij de lokale financiële coöperaties zorgen ervoor dat de Rabobank Groep concreet invulling kan geven aan het uitgangspunt dat zij zich primair laat leiden door de behoeften van haar klanten. Met dit uitgangspunt onder scheidt de Rabobank Groep zich in de Nederlandse financiële sector. De ledengroei, toegenomen betrokkenheid en participatie moeten leiden tot een hogere klanttevreden heid en -loyaliteit. Ledenwerving De sterke groei van het aantal leden vloeit mede voort uit het ledenprogramma dat begin 2001 werd geïntroduceerd. Klanten die de Rabobank als huis bankier beschouwen, worden uitgenodigd lid te wor den. Dat gebeurt via het ledenmagazine 'U' en door lokale banken in persoonlijke gesprekken met hun klanten. Het magazine'U'heeft behalve een rol in het kader van de ledenwerving tevens tot doel klanten informatie te verstrekken over financiële zaken. Bovendien worden leden via het magazine 'gewaardeerd'. Daartoe zijn bancaire en niet-bancaire aanbiedingen opgenomen, waarvan leden en klanten die lid willen worden gebruik kunnen maken. In 2001 namen meer dan 250.000 leden een of meer aanbie dingen af. Van de leden schreven er 63.000 in op de tweede - wederom succesvolle - emissie van Rabobank Ledencertificaten. Deze emissie leverde EUR 1,6 miljard op. Ledenprogramma in ontwikkeling Het ledenprogramma is nog volop in ontwikkeling. Lag in 2001 het accent op het verwerven van meer leden, in 2002 en volgende jaren zal het accent ver schuiven naar meer betrokkenheid van de leden bij de lokale Rabobanken. In dat kader is de ambitie uit gesproken dat een kwart van de leden op een of andere manier betrokken is bij het reilen en zeilen van hun lokale coöperatieve bank. Dat kan via semi nars, de ledenvergadering, een klankbordgroep of 'communities'op internet. In 2001 is bij een beperkt aantal banken een pilot begonnen om ledeninvloed via internet te organiseren. Leden discussiëren over stellingen in relatie tot de dienstverlening en maat schappelijke onderwerpen. Als de proef succesvol blijkt, wordt het on line uitoefenen van invloed en zeggenschap verder ingevoerd. 'Communities' Een groot aantal lokale banken is in het verslagjaar actief bezig geweest met een eigentijdse invulling van de coöperatie. Ledenpanels werden opgericht rond thema's als het starten van een bedrijf, streek- ontwikkeling en tal van andere zaken. Dergelijke 'communities'zullen in de komende jaren ook bij veel andere lokale Rabobanken het licht zien. Leden 17 Invloed van de leden Het realiseren van klantwaarde is het centrale doel van de Rabobank. Leden kunnen daartoe invloed uitoefenen op de volgende onderwerpen: Het beleid van de lokale Rabobank, zoals lokale fusies en doelgroepenbeleid. De kwaliteit van de dienstverlening in algemene zin. Daarbij gaat het om bijvoorbeeld openings tijden, service, kantorennet.de inrichting en het productassortiment. De kwaliteit van de dienstverlening op individueel niveau. Daarbij gaat het om deskundigheid van de medewerkers in adviesgesprekken, klachten behandeling, snelheid van reageren.de vaardig heid om mee te denken in belangrijke situaties, de duidelijkheid van hypotheekoffertes en dergelijke. De maatschappelijke projecten en doelgroepen die de bank steunt. De bestemming van een deel van de winst. De verkiezing en het ontslag van bestuurders en toezichthouders. Leden hebben dus invloed op bancaire aangele genheden - de kwaliteit van de dienstverlening - en zeggenschap over zaken die te maken hebben met verenigingsrechtelijke onderwerpen, zoals fusies tussen lokale banken, bestuursverkiezingen en steun aan maatschappelijke projecten. Algemene ledenvergadering De ledengroei vertaalde zich verder in een forse stijging - veelal met 25 tot 50% - van het aantal bezoekers van de ledenvergaderingen van de lokale Rabobanken. Angelique de Wit - Rabobank De Maaslanden "Bijna 4.500 leden heeft onze bank nu. Dat zijn er veel, maar aantallen alleen zeggen me niet alles. Belangrijker vind ik het dat onze leden ook betrokken leden zijn. Klanten die het belangrijk en leuk vinden om bij onze bank te horen en deel uit te maken van ons netwerk in de lokale samenleving." "Onze adviseurs hebben hierbij een belangrijke ambassadeursrol; op basis van hun relatie met de klanten geven zij aan die betrokkenheid vorm en inhoud. Daarnaast organiseren we veel interactieve ledenactiviteiten op het gebied van cultuur, kennis overdracht en ontspanning. Aan de invulling van het lidmaatschap wordt door veel medewerkers met groot enthousiasme gewerkt. Daar ben ik erg trots op. Meer over het ledenbeleid op www.rabobank.nl/leden

Jaarverslagen Rabobank | 2001 | | pagina 10