De Rabobank Groep heeft in haar duurzaamheidsbeleid1' in 2000 het accent gelegd op het verduurzamen van kernactiviteiten, de verbreding van het productaanbod en de verkenning van nieuwe markten. Rabobank Groep Jaarverslag 2000 DUURZAME FINANCIËLE DIENSTVERLENING 1) De Rabobank Groep doet uitgebreid verslag van haar activiteiten op dit terrein in het Duurzaam heidsjaarverslag 2000. De Rabobank Groep is een onder nemende, innovatieve financiële instelling die in haar dienstverle ning een zo goed mogelijke balans nastreeft tussen sociale, ecologi sche en economische aspecten. Deze ambitie is in lijn met onze tijdgeest waarin duurzaam of maatschappelijk ondernemen sterk aan belang wint. De Rabobank Groep zit midden in dit over gangsproces. Beleid en strategie In 2000 heeft de Rabobank Groep haar duur zaamheidsbeleid verder vormgegeven door: het verduurzamen van de reguliere financiële dienstverlening; de uitbreiding van het assortiment van groe ne financiële producten; het opzetten van een netwerk van internatio nale samenwerkingsverbanden; het opstellen van een gedragscode voor gene tische modificatie; de ontwikkeling van een managementinfor matie- en monitorsysteem. Verduurzaming financiële dienstverlening Bij de kredietbeoordeling moet in voorkomende gevallen de aanwezigheid van milieuvergunnin gen formeel in een milieuparagraaf worden vastgelegd. Desondanks is uit intern onderzoek gebleken dat in de praktijk veel adviseurs nog onvoldoende kennis hebben van de milieuwet geving en onvoldoende doordrongen zijn van het belang van de milieuparagraaf, waardoor deze niet altijd volledig wordt ingevuld. Om bij het management en de medewerkers de kennis over duurzaamheid een krachtige impuls te geven, zijn in 2000 trainingen over duurzaam heid en bankieren georganiseerd. Tevens is begonnen met de integratie van milieu-informa tie in bestaande informatiesystemen en proce dures. Tijdelijke stop groenfinanciering De Rabobank Groep zette in februari 2000 de verstrekking van groenfinancieringen voor groenprojecten tijdelijk stop wegens de toenma lige onduidelijkheid over het nieuwe belasting stelsel. Zolang de beleggers niet wisten waar zij met de nieuwe belastingwetgeving aan toe waren, hield de Rabobank ter bescherming van haar klanten het loket voor beleggingen in groen geld gesloten. Groenfinancieringen door de Rabobank Groep (in miljoen) 500 400 1996 1997 1998 1999 Duurzaamheid 45 Vertraging groei groenfinanciering Door de eerdergenoemde onduidelijkheid stokte de groei van groene uitzettingen in 2000. In het verslagjaar werd 120 miljoen aan nieuwe projecten groen gefinancierd, tegenover 147 miljoen in 1999. Het totale bedrag aan uit staande groene leningen bedroeg ultimo 2000 494 miljoen en het aantal groen gefinancierde projecten kwam uit op 771. Oprichting Rabo Groen Bank De Rabobank Groep heeft in oktober 2000 de Rabo Groen Bank opgericht met als doel door lopend vermogen uit de markt aan te trekken om te kunnen voldoen aan de toenemende vraag naar kapitaal voor de financiering van duurzame investeringen. De Rabo Groen Bank kan snel reageren op vraag naar en aanbod van kapitaal in de groene markt. Introductie Rabo Groen Obligatie Een van de eerste daden van de Rabo Groen Bank was de emissie van Rabo Groen Obligaties. De obligaties zijn bankbrieven die geënt zijn op de fiscale faciliteiten van de Regeling Groen Beleggen. De emissie was uiterst succesvol. Eind 2000 stond de teller op 623 miljoen aan uit de markt opgenomen middelen. Hiermee kon de Rabo Groen Bank het ontstane tekort aan groen geld en de ach terstand in de afhandeling van aanvragen weg werken. Bovendien kwam voldoende nieuw groen geld binnen om begin 2001 het loket voor het indienen van nieuwe aanvragen voor groenfinanciering te heropenen. RG DuurzaamAandelenFund De Robeco Groep selecteert voor haar DuurzaamAandelenFund bedrijven op sociale, ethische en milieuaspecten. Het fonds had als gevolg van de vele beursdips een moeilijk jaar. Het realiseerde in 2000 een rendement van -9%. Dit verlies blijft in vergelijking met de Dow Jones Sustainability Index nog enigszins binnen de perken. Deze index daalde met 12%. Prototype Carbon Fund en de klimaatmarkt Op de milieuconferentie van 1997 in Kyoto zijn bindende afspraken gemaakt over de reductie van C02-emissies. Reductie kan onder meer worden gerealiseerd via een markt, waarop partijen met een teveel aan uitstoot emissie rechten kunnen kopen van partijen die onder de norm blijven. De Rabobank wil bijdragen aan dit mechanisme om de uitstoot van C02 te verminderen. Mede met het oog daarop partici peert de Rabobank Groep in het Prototype Carbon Fund (PCF) van de Wereldbank. Dit fonds koopt gecertificeerde C02-emissierechten van projecten in ontwikkelingslanden. Deze rechten zijn verhandelbaar. Uitbreiding groene financiële producten De Rabobank Groep streeft naar een volledige en hoogwaardige 'groene' dienstverlening aan bedrijfsrelaties en particuliere klanten. Zij wil producten ontwikkelen die het innovatieve, duurzame handelen van bedrijven belonen. Voorbeelden van deze producten zijn het Rabo Innovatiekapitaalfonds, een 'seed capital'-fonds, en het Rabo Sustainability Fund. Dit laatste is een 'fund-of-funds' dat in het Renewable Energy and Energy Efficiency Fund, in Solar Development Capital en in het Prototype Carbon Fund heeft geïnvesteerd. World Business Council for Sustainable Development De Rabobank Groep trad in januari 2000 als eerste Nederlandse financiële instelling toe tot de World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). Dit is een alliantie van ruim 120 grote internationale ondernemingen die duurzame ontwikkeling een vaste plaats geven in hun strategie en beleid. Gedragscode genetische modificatie Als belangrijke speler in de internationale voe- dings- en agrisector wordt de Rabobank Groep in toenemende mate geconfronteerd met het vraagstuk van de genetische modificatie. De Rabobank Groep acht het van groot belang medewerkers, klanten en stakeholders van haar standpunt in dezen op de hoogte te brengen.

Jaarverslagen Rabobank | 2000 | | pagina 24