12 Rabobank Groep Jaarverslag 1999 miljoen) blijft buiten de transactie en wordt ondergebracht bij Rabobank Nederland. In nauw overleg met enkele lokale Rabobanken zal in de regio Rotterdam een binnenvaartcen- trum worden opgezet, waar samen met Interpolis (verzekeringen), De Lage Landen (lease) en Robeco (vermogensbeheer) zal wor den gewerkt aan productontwikkeling voor de binnenvaartsector. Financiële hoofddoelstellingen Het resultaat van de ingezette kostenbeheer- singsprogramma's en de versterking van de klantenfocus brengt het halen van de financiële hoofddoelstellingen van de Rabobank Groep op een termijn van enkele jaren dichterbij. Deze doelstellingen zijn: een tier 1-ratio van 10,0; een rendement op eigen vermogen van 10%; een baten-lastenverhouding van 1,6. Synergie en samenhang Binnen de groep is in 1999 nadrukkelijk gestuurd op de synergie en samenhang tussen de verschillende onderdelen. Om de kracht en veelzijdigheid van het concern - zowel intern als extern - beter tot uitdrukking te brengen is de verzamelnaam voor het netwerk van lokale Rabobanken, Rabobank Nederland en haar gespecialiseerde financiële ondernemingen medio vorig jaar omgedoopt van Rabobankorganisatie tot Rabobank Groep. Binnen deze groep zijn de gespecialiseerde financiële ondernemingen allereerst toeleveran cier van producten en diensten ten behoeve van de lokale Rabobanken en hun klanten. Daarnaast bedienen ze ook eigen klanten in binnen- en buitenland. Samenwerking in competentiecentra Binnen de groep fungeren de dochteronderne mingen als competentiecentra, opdat hun spe cialistische kennis niet versnipperd raakt. Zo is de Robeco Groep het centrum voor vermogens beheer, De Lage Landen het centrum voor leasing, Schretlen Co het centrum voor par ticulier vermogensbeheer en Interpolis het cen trum voor verzekeringen. Om de synergie in de groep te stimuleren is in 1999 besloten tot het uitbouwen van competentiecentra. Dit houdt in dat specialisten van verschillende groepsonder- delen samen optrekken om klanten de gewenste diensten en producten aan te bieden. Samenwerking lokale Rabobanken Bij bevordering van synergie valt ook te denken aan samenwerking tussen Rabobanken onder ling: bijvoorbeeld om de sectorkennis en advieskracht voor agrarische relaties te bunde len. Voor de advisering aan ondernemers in het midden- en grootbedrijf vindt al sinds enkele jaren samenwerking plaats in regionale mid- denmarktteams. Door op die manier teams te formeren met voldoende schaalgrootte om ver schillende disciplines onder één dak te combi neren, zijn klanten sneller en beter te bedienen. Employment benefits Het verwerven van een toonaangevende positie op de markt voor employment benefits is een speerpunt van de Rabobank Groep. De lokale banken treden daarbij op als adviseur en distri buteur. Diensten en producten worden betrok ken van (eigen) toeleveranciers en partners met wie hiervoor een strategische samenwerking wordt aangegaan. De dienstverlening bestaat uit drie clusters: loonderving en zorg; pensioen en sparen; personeelsarrangementen. Om klanten te adviseren en te bedienen op het gebied van werknemers- en werkgeversregelin gen, werd in 1999 bij Interpolis de coördine rende eenheid 'Employment Benefits' opgericht. De eenheid werkt nauw samen met vermogens beheerder Robeco, leasemaatschappij De Lage Landen en met de ondersteunende eenheden van Rabobank Nederland die het aanbod via de lokale banken organiseren. Pensioenadministratie In 1999 legde Interpolis de basis voor een nieu we onderneming in de vorm van een joint ven ture met de eveneens in Tilburg gevestigde Van Spaendonck Groep. De onderneming verleent

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 8