CO-OPERATIVE GOVERNANCE Ruim 4.000 bestuurders en toezichthouders bepalen het beleid van de 424 lokale Rabobanken. Deze banken zijn de leden van Rabobank Nederland. Ook in 1999 kwamen de afgevaardigden van de coöperatieve banken regelmatig bijeen om met de raad van beheer en de hoofddirectie van Rabobank Nederland te spreken over strategische en beleidsmatige kwesties. 68 Rabobank Groep Jaarverslag 1999 Lokaal bestuur Rabobanken zijn lokaal werkende coöperaties. Zij hebben een bestuur dat door en uit de leden van de bank is gekozen. Daarnaast maakt de algemeen directeur van de lokale Rabo bank als directeur bestuurder deel uit van het bestuur. De coöperatieve structuur van de Rabobank kent een aantal bestuur lijke niveaus, elk met eigen taken en verantwoordelijkheden. Overleg en meningsvorming vinden plaats op basis van streven naar consen sus. Dit waarborgt de kwaliteit en het draagvlak bij het nemen en uitvoeren van beleidsbeslissingen. Het bestuur van de lokale Rabobanken Het bestuur van een Rabobank is verantwoor delijk voor het beleid van de bank, waaronder het namens leden en klanten richting geven aan de wijze waarop de bank op behoeften van klanten en op relevante ontwikkelingen in de omgeving inspeelt, een en ander binnen de sta tutair vastgelegde grenzen en in de context van het beleid van de Rabobank Groep. De leiding van het bankbedrijf behoort tot de taak van de directeur-bestuurder. In Nederland maakten in 1999 4.000 mensen deel uit van het netwerk van bestuurders en toezichthouders van lokale Rabobanken. Naast de ruim 400 directeuren-bestuurders van de lokale Rabobanken bedroeg het aantal gekozen bestuurders eind 1999 in totaal 1.676 (1.750). Hiervan zijn 1.587 man en 89 vrouw. Hun gemiddelde leeftijd bedroeg 53,3 (53,6) jaar. In 1999 traden bij de banken 145 (190) gekozen bestuurders af en zijn 86 (54) nieuw gekozen bestuurders aangetreden. Gemiddeld bleven gekozen bestuursleden 13,2 (12,7) jaar actief in het bestuur van een lokale Rabobank. Raad van toezicht lokale Rabobanken Naast een bestuur hebben alle 424 Rabobanken een raad van toezicht. Deze houdt toezicht op het beleid van de lokale bank en op een even wichtige behartiging van de belangen van alle betrokkenen. In totaal waren er eind 1999 2.075 (2.178) leden van de raad van toezicht, waarvan 1.812 man en 263 vrouw. Hun gemid delde leeftijd bedroeg 50,7 (50,8) jaar. In 1999 traden er 209 (272) leden van de raad van toezicht af en kwamen er 180 (162) bij. Hun gemiddelde zittingsduur bedraagt 9,8 (9,5) jaar. Algemene vergadering lokale Rabobanken De algemene vergadering is het orgaan waarin de leden van de lokale Rabobank hun zeggenschaps rechten uitoefenen en waaraan het bestuur en de raad van toezicht verantwoording afleggen. Kringen en kringbesturen De 424 lokale Rabobanken zijn verdeeld over 20 kringen. Vertegenwoordigers van de lokale banken komen regelmatig in kringvergaderingen bijeen om beleidskwesties te bespreken. Elke kring heeft een bestuur van zes leden. Tezamen leveren de 20 kringbesturen de 120 leden van Bestuurders en toezichthouders 69 de centrale kringvergadering. Zij vormen als het ware het Raboparlement, een forum van gekozen bestuurders, toezichthouders en bancaire professionals. De raad van beheer, de hoofddirectie en de algemene vergadering van Rabobank Nederland laten zich bij hun beslui ten adviseren door uitspraken van de centrale kringvergadering. In 1999 zijn vijf centrale kringvergaderingen gehouden, waarin strategische en beleidsmatige onderwerpen aan de orde kwamen. Tijdens zo'n vergadering komen soms uiteenlopende standpunten en regionaal verschillende visies naar voren. De centrale kringvergadering sprak zich in 1999 onder meer uit over: Strategisch kader voor de Rabobank Groep; Kostenreductieprogramma De Cost en de Baet; Distributiebeleid 2000-plus; Rabobank Grootbedrijf; Effectendienstverlening; Ledenbeleid en ledenwerving; Gedragscode Rabobank Groep; Agrarisch beleid; Strategische samenwerking met DG Bank. Besturing van Rabobank Nederland Het bestuur over de overkoepelende organisatie Rabobank Nederland wordt uitgeoefend door de raad van beheer en de hoofddirectie tezamen. De hoofddirectie geeft leiding aan het concern dat bestaat uit Rabobank Nederland en haar dochterondernemingen. Daarnaast beslist de hoofddirectie over aangelegenheden inzake het bankbedrijf van de aangesloten banken. Ook houdt zij, namens De Nederlandsche Bank, toezicht op de aangesloten banken. De raad van beheer richt zich met name op de coöperatieve missie en het ledenbelang. Meer in het bijzonder richt de raad zich op het bevorderen van het functioneren van de coöpe ratie en de coöperatieve cultuur, het zorgdragen voor het coöperatieve bankieren en toetsing op hoofdlijnen van activiteiten van Rabobank Nederland als concern. Daarnaast beslist de raad van beheer over alle zaken die betrekking hebben op de verhouding tussen de coöperatie Rabobank Nederland en haar leden (de aange sloten banken) alsmede op de verhouding tussen de banken onderling. Daartoe overlegt de raad van beheer regelmatig met de hoofddirectie. Raad van toezicht Rabobank Nederland Op het door de raad van beheer en de hoofd directie gevoerde bestuur wordt toezicht uitge oefend door de raad van toezicht. De rol van de raad van toezicht is vergelijkbaar met die van de raad van commissarissen van een ven nootschap. In 1999 kwam de raad van toezicht van Rabobank Nederland zevenmaal bijeen. Algemene vergadering Rabobank Nederland De algemene vergadering van Rabobank Nederland is het orgaan waarin de aangesloten banken hun zeggenschapsrechten uitoefenen. Deze kwam in 1999 op 10 juni bijeen in Utrecht. Tijdens deze vergadering werd door de raad van beheer en de hoofddirectie verant woording afgelegd over het in 1998 gevoerde bestuur en werd door de raad van toezicht verantwoording afgelegd over het in 1998 gehouden toezicht. Regelmatig overleg In 1999 werden in totaal 17 vergaderin gen gehouden van de raad van beheer met de hoofddirectie. De raad van beheer legde in 1999 vijf regiobezoe- ken af en hield een tweedaagse studiebij eenkomst over strate gische ontwikkelingen binnen de Rabobank Groep. Meer over co-operative governance op www.rabobankgroep.nl/jaarverslag Louis van Vlaanderen, Koudekerke j "Het besluit van de centrale kringvergadering om bij de coöperatieve vernieuwing ook een flinke knipoog te geven naar het voordeelscenario, was voor mij een markante bestuurlijke ervaring. Ik ben nog maar kort - sinds half 1999 - kringvoorzitter van de kring Zeeland-Delta, maar over dit onderwerp is uitgebreid gesproken. Het verbaasde me dan ook enigszins dat hierover nog zoveel discussie ontstond. Het kunnen geven van een stukje materieel voordeel is gewoon nodig ter ondersteuning van het lidmaatschap. Dit bleek ook uit peilingen onder klanten. De ledencertificaten vormen wat dat betreft het sluitstuk van de coöperatieve vernieuwing. Nu zijn we er klaar voor en hebben mede werkers een totaalpakket om echt aan de slag te gaan met de ledenwerving."

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 36