lil ri RISICOMANAGEMENT Bancaire activiteiten gaan gepaard met risico's. Banken kunnen in hoge mate zelf bepalen welke mate van risico zij aanvaardbaar achten. De Rabobank Groep kiest voor een bescheiden risicoprofiel. De risicocultuur wordt gekenmerkt door zorgvuldigheid en professionaliteit. 64 Rabobank Groep Jaarverslag 1999 Operationeel resultaat In bijgaande grafiek is de specificatie van het operationele resultaat naar onderdelen van de Rabobank Groep weergegeven. 1998 1999 Deze forse resultaatstijging was het gevolg van zowel autonome groei als acquisitie. De resultaatontwikkeling bij de onderdelen ver mogensbeheer, verzekeren en 'overig' stelt tevreden. Dat geldt in mindere mate voor het lokale en het internationale bankbedrijf. Er zijn dan ook met name bij deze onderdelen in de loop van 1999 prestatieverbeterende maatrege len voorbereid en geïmplementeerd. De eerste effecten ervan hebben in 1999 al geleid tot een lichte verbetering. In 2000 zullen de betreffen de programma's krachtig worden doorgezet wat tot verdere prestatieverbetering moet leiden. Operationeel resultaat onderdelen (in miljoenen euro's) lokaal Internationaal vermogens- verzekeren overig bankbedrijf bankbedrijf beheer NETTOWINST Nettoresultaat 9% Na waardeveranderingen van vorderingen, een belastingdruk van 28% en een belang van der den van 87 miljoen resulteert een nettoresul taat van 1.020 miljoen. Dat is een toename met 84 miljoen (9%) ten opzichte van 1998. Winstbestemming Het nettoresultaat wordt nagenoeg geheel toe gevoegd aan het eigen vermogen. Hiermee wordt de financiële basis vergroot voor de ver dere ontwikkeling van de Rabobank Groep en het leveren van klantwaarde in de toekomst. Verwachting voor 2000 Voor 2000 wordt uitgegaan van een voortgaan de doch enigszins afvlakkende groei van de activiteiten. Voorts is de verwachting dat de in 1999 ingezette prestatieverbeteringsprogram- ma's vruchten zullen afwerpen. Onder het voorbehoud van bijzondere omstan digheden wordt voor 2000 uitgegaan van een toename van het nettoresultaat die hoger is dan de 9%-stijging in 1999. Dat sluit aan bij de langetermijndoelstelling van de Rabobank Groep om over een reeks van jaren een gemid delde stijging van de nettojaarwinst van 10% te behalen. Risicomanagement 65 De mate van risico binnen het bankbedrijf is in hoge mate bepa lend voor het kapitaal (vermogen) dat banken minimaal moeten aan houden. Dit wordt thans bepaald aan de hand van tamelijk grofma- zige regelgeving, die is opgelegd door de toezichthouder. De Rabobank beschikt over een ver mogen dat ruimschoots uitkomt boven deze minimumeis. kapitaal ze dienen aan te houden. Dat wordt beoogd op langere termijn, maar waar mogelijk ook op korte termijn. Dit 'economisch kapi taal' dient gebaseerd te zijn op de feitelijke risi co's die de bank loopt, uitgaande van een bepaalde waarschijnlijkheidsgraad. Het aldus te bepalen economisch kapitaal per bancair onderdeel is een van de instrumenten voor de financiële sturing van het bankbedrijf. Het maakt zichtbaar of de opbrengsten in een rede lijke verhouding staan tot de gelopen risico's. Dat geeft extra stimulansen om risico's zo goed mogelijk te beheersen of te beperken. Alice van denTillaart, Control Rabobank Groep "Het managen van operationele risico's hebben we natuurlijk altijd al gedaan. We zijn een triple-A-bank en kunnen ons alleen daarom al niet permitteren om interne controle en processen te verwaarlozen. De laatste tijd wordt op een meer systematische wijze vanaf centraal niveau extra aandacht besteed aan operationele risico's, zowel door de toezichthouder als door ons. In de toekomst willen we het operationele risico in een getal kunnen uitdrukken. Dit vergt nogal wat coördinatie, want vrijwel iedereen heeft met operationeel risico te maken." Economisch kapitaal In Bazel bereiden toezichthouders uit de hele wereld thans, met inbreng van banken uit de verschillende landen, een nieuw kapitaalak koord voor. Ook de Rabobank heeft in dit overleg geparticipeerd. De hoofdlijn van dit nieuwe akkoord zal naar verwachting zijn dat banken in eerste aanleg zelf bepalen hoeveel Balans en Risico Management Commissie Op groepsniveau wordt via de Balans en Risico Management Commissie (BRMC) invulling gegeven aan het risicobeleid en aan het monito ren van de ontwikkelingen. De BRMC bepaalt op hoofdlijnen standaarden voor het meten van risico's en voor de bepaling van limieten.

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 34