m TOELICHTING OP DE BALANS Het geconsolideerde balanstotaal groeide met 31 miljard tot 281 miljard. Dat is een toename met 13% ten opzichte van 1998. De tier 1-ratio kwam uit op de doelstelling van 10,0. Financiële resultaten 59 De groei van de balans is in 1999 volledig bepaald door de ontwik keling van de kredietverlening en de daaruit voortvloeiende funding- behoefte. Als gevolg van de ont wikkelingen bij het internationale bankbedrijf muteerden de overige actiefposten niet ten opzichte van eind 1998. Bij het internationale bankbedrijf van de Rabobank Groep is in 1999 een gestabiliseerde situatie ontstaan, terwijl in de vorige jaren nog sprake was van een forse groei van de activiteiten en de balans. ACTIEFZIJDE (Activa) Totale kredietverlening De totale kredietverlening door de Rabobank Groep steeg met 30,5 miljard tot 170,5 miljard. Dat is een toename met 22%. De totale kredietverlening bestaat uit drie delen: kredietverlening aan overheden; professionele effectentransacties en; kredietverlening aan de private sector. Kredietverlening aan overheden De kredietverlening aan overheden daalde van 1,7 miljard eind 1998 tot 1,3 miljard eind 1999. Professionele effectentransacties De omvang van de uitstaande professionele effectentransacties11 nam met 4,2 miljard (97%) toe tot 8,6 miljard. Kredietverlening aan de private sector De kredietverlening aan de private sector nam met 26,7 miljard (20%) toe tot 160,6 miljard. Alle onderdelen van de private sector, bedrijven uit de agrarische sec tor, bedrijven uit de handel, industrie en dienst verlening (HID) en particulieren, leenden meer. Kredietverlening private sector (in miljarden euro's) Agrarisch Groeiende kredietverlening Ten opzichte van 1998 steeg de krediet verlening aan de agrarische sector 14%, aan bedrijven uit de HID met 24% en aan particulieren met 20%. 1998 1999 Agrarische sector Ondernemers in de agrarische sector leenden 3,7 miljard meer. Deze toename bracht de omvang van deze kredietportefeuille op 30,0 miljard. De groei van de kredietverlening in de agrarische sector is grotendeels gerealiseerd bij bedrijven in de internationale voedings- en agrisectoren. De kredietverlening aan deze sectoren nam toe met 23%. Bedrijven uit de primaire agrarische sector leenden 7% meer. 1) Dit betreft reverse repo's. Dit zijn transacties op de institutionele markt waarbij een bezitter van effecten (die dit overigens vanuit zijn positie als een repo- transactie beschouwt) zijn stukken aan de bank verkoopt, terwijl hij zich verplicht om deze stukken op een bepaalde datum en tegen een vooraf vast gestelde prijs weer terug te kopen. In feite verstrekt de bank een lening aan de verkoper gedurende de (korte) looptijd van de transactie tegen onderpand van effecten.

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 31