Projectthema's De thema's van de in 1999 ondersteunde projecten variëren van kwaliteitszorg, milieu en duurzaamheid tot plattelandsontwikkeling en afzetbevordering. Kameroen: het leveren van een manager voor het opzetten van een coöperatieve bank in eigendom van primaire credit unions; Bangladesh: lening voor microkredieten aan groepen met een verbinding naar een formele spaar- en kredietcoöperatie. Projectenfonds (1984) Via het Projectenfonds ondersteunt de Rabobank Groep innovatieve projecten die van belang zijn voor leden van Rabobanken en die zonder deze steun niet van de grond zouden komen. Bij de beoordeling zijn vooral het ledenbelang of het algemeen economisch belang bepalend; er worden geen commerciële tegen prestaties bedongen. In 1999 werd door het Projectenfonds 1,8 miljoen (1998: 1,8 mil joen) aan bijdragen toegezegd voor 55 (1998: 65) projecten. Twee voorbeelden zijn: AGF Vitaal: met dit proefproject beogen de brancheorganisatie AGF Detailhandel Nederland en de Stichting 'De Echte Groente man' een commerciële samenwerking tussen detailhandelaren in de groente- en fruitbranche tot stand te brengen om het teruglopende markt aandeel van deze detaillisten te stoppen. Eierschalen als grondstof voor bouwproduct: via een nieuwe methode is uit eierschalen een grondstof voor bouwproducten te maken. Deze kan misschien de delfstof vervangen die nu als bindmiddel voor kalkzandsteen wordt gebruikt. Het Projectenfonds draagt bij in de kosten van het testen en beproeven hiervan. Garantiefonds (1985) De Stichting Garantiefonds Rabobanken beoogt (door)startende ondernemers te helpen in de periode dat zij zelf nog onvoldoende vermogen hebben opgebouwd. Ze staat borg voor risico dragende achtergestelde stimuleringsleningen. Daarmee maken lokale Rabobanken veelbelo vende initiatieven mogelijk van (door)startende ondernemers. In 1999 gaf het fonds voor 27 miljoen (1998: 31 miljoen) aan garanties ten behoeve van 226 (1998: 288) ondernemers. Sinds de oprichting in 1985 heeft dit fonds ruim 193 miljoen aan garanties verstrekt. Herman Wijffelsfonds (1999) Dit jongste stimuleringsfonds is genoemd naar Herman Wijffels die 12,5 jaar voorzitter is geweest van de hoofddirectie van Rabobank Nederland. Hij verliet de organisatie in maart 1999 om voorzitter te worden van de Sociaal- Economische Raad. Het fonds wil jongeren stimuleren bij innovatieve vormen van onder nemerschap, waarbij het niet alleen gaat om winst, maar ook om het dienen van maatschap pelijke belangen. Daartoe zal het fonds stimu lansen bieden voor stages en/of opleidingen bij coöperatieve organisaties. Na afronding van de oprichtingsformaliteiten zal het fonds in 2000 in werking treden. "Een van de bijzonderheden van de Robeco Zomerconcerten - die in 2000 voor de 12e keer plaatsvinden - is de hechte partnership bij de organisatie. Daarin neemt Robeco de marketing voor zijn rekening, terwijl het Concertgebouw de muzikale programmering verzorgt. Zo hebben we alletwee onze eigen verantwoordelijkheden en maken we optimaal gebruik van eikaars kennis en ervaring. Natuurlijk nemen we over en weer eikaars suggesties ter harte. Deze aanpak werkt. Het bezoekersaantal is sinds het begin met vijfhonderd procent toegenomen waarbij de Zomerconcerten zijn uitge groeid tot een vermaard festival. Het programma was aanvankelijk puur klassiek en omvat tegenwoordig ook'grote sterren'. Het kent een brede variëteit van jazz tot - zeg maar - wereldmuziek. Drempelverlagend dus in verschillende opzichten: met een hoogwaardig programma en ook nog altijd een lage toegangsprijs." Fondsen en sponsoring 55 SPONSORING Naast de overwegend ideële fondsen stelt de Rabobank Groep ook fondsen beschikbaar in het kader van het sponsorbeleid. Dit is meer dan het geven van geld in ruil voor naamsbe kendheid. Het gaat de groep om het opbouwen van een hechte relatie en intensieve samenwer king met de gesponsorde organisatie, waardoor wederzijds voordeel ontstaat. Zowel bij de pro jecten op het gebied van sport en cultuur, als bij projecten op maatschappelijk terrein werkt de Rabobank Groep nauw samen met tal van maatschappelijke partners. Rabobank Wielerplan De sportieve resultaten van het Rabobank Wielerplan in 1999 mochten er zijn. De meeste publiciteit ging naar de profploeg, die als eerste eindigde in het Wereldbekerklassement en tweede werd op de ranglijst van de UCI (de internationale wielrenunie). Kopman Michael Boogerd kon zich aan het einde van het jaar tweede van de wereld noemen, zowel bij de Wereldbeker als op de individuele UCI-rang- lijst. Buiten de schijnwerpers van de media presteerden de junioren en de amateurs in dit plan boven verwachting en het ledental van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie nam voor het tweede achtereenvolgende jaar sub stantieel toe, met name bij de jeugd. Floriade 2002 Rabobank is 'First Founder' van de Floriade 2002, de wereldtentoonstelling over tuinbouw in de Haarlemmermeer. Ook Interpolis, De Lage Landen en de Rabobank Haarlemmermeer participeren in dit megaevenement. De intensie ve samenwerking met de Floriade kreeg in 1999 onder meer vorm in de voortrekkersrol die de Rabobank speelde bij de ontwikkeling van de nieuwe huisstijl van Floriade 2002. Foster Parents Plan In 1999 werd een humanitair stageprogramma opgezet in samenwerking met de internationale studentenorganisatie AIESEC en Foster Parents Plan. Acht studenten hebben in de zomer van 1999 een stageopdracht uitgevoerd bij projec ten van Foster Parents Plan in China, Vietnam, Brazilië en India. Daarnaast zetten medewer kers zich in 1999 ook in voor andere Foster Parents Plan-activiteiten. Willem II Interpolis was ook in 1999 hoofdsponsor van voetbalclub Willem II. Hiermee is de naamsbe kendheid van Interpolis verder gestegen, mede dankzij de deelname van Willem II aan de Champions League. De verzekeraar is zeer te spreken over de prestaties en de uitstraling van de club: een plaats in de subtop met aanvallend en aantrekkelijk voetbal voor een enthousiast publiek. Mede hierdoor is besloten de bestaan de sponsorovereenkomst met twee jaar te ver lengen. Interpolis steunt Willem II dus in elk geval tot medio 2002. Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk De samenwerking met Nederlandse Organisaties Vrijwilligers (NOV) staat in het teken van professionalisering van vrijwilligers organisaties en waardering voor dit werk. De aandacht wordt hierop gevestigd via de uitrei king van Het Nationale Compliment, de jaar lijkse prijs van NOV en Rabobank voor opval lende vrijwilligerswerkprojecten. Koninklijke Nederlandse Hockey Bond In de relatie van de Rabobank met de hockey- bond KNHB is in sportief opzicht de Europese titel van de Nederlandse dames in september 1999 vermeldenswaard. Hiermee kwalificeer den de dames zich - in het spoor van de Nederlandse mannen - voor de Olympische Spelen van 2000 in Sydney. Meer over fondsen en sponsoring op www.rabobankgroep.nl/jaarverslag

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 29