O FONDSEN EN SPONSORING De Rabobank Groep wil niet alleen een uitstekende financiële dienstverlener zijn, maar ook langs andere wegen bijdragen aan economisch, sociaal en maatschap pelijk gewenste ontwikkelingen in binnen- en buiten land. Via fondsen en sponsoring werkt de groep samen met verschillende partners. 52 Rabobank Groep Jaarverslag 1999 Romero Bustamante Guzman, Mexico Meer over onderzoek en informatie op www.rabobankgroep.nl/jaarverslag rein van strategisch relevante macro-economi sche verkenningen, maar ook op dat van con- junctuurvoorspellend onderzoek. Gespecialiseerde medewerkers van de Stafgroep Economisch Onderzoek houden de economische, politieke en andere relevante ontwikkelingen in vele landen in het oog. Zij rapporteerden hier over in 1999 in een groot aantal publicaties die aan klanten beschikbaar werden gesteld, zoals: kwartaal-, maand- en themaberichten, inter views, landenrapporten over ontwikkelingslan den en bijdragen aan regionaal onderzoek. Een veelgeraadpleegde studie die ook in 1999 ver scheen, is: Visie op 2000: dit rapport geeft jaarlijks een vooruitblik op de financieel-economische ontwikkeling (groei, rente en valuta's) in het volgende jaar in binnen- en buitenland. De pre sentatie van dit rapport, onder de titel 'De visie op...' is ondertussen een erkend instituut geworden voor veel economen en directies van ondernemingen. In december 1999 voorzagen de Rabobank-economen voor 2000 een duide lijk conjunctuurherstel in Europa, waarbij in Nederland de export het stokje overneemt van de consumptie als motor van de economie, maar waarbij ook de spanningen op de woning- en arbeidsmarkt toenemen. Milieu en duurzaamheid Om duurzame ontwikkeling te stimuleren, tre den medewerkers van de Rabobank Groep regelmatig op als initiator of uitvoerder van onderzoek op het gebied van milieu en duur zaamheid. De kennis op dit terrein wordt toe gepast binnen de groep en beschikbaar gesteld aan klanten. Een aandachtsgebied binnen duur zame ontwikkeling is duurzaam bouwen. In 1999 verschenen in dit kader: Energiebesparing bedrijfsgebouwen: deze subsi- diewijzer op cd-rom voorkomt misgrijpen bij het aanvragen van subsidie in verband met energiebesparing. Er verschijnt regelmatig een geactualiseerde versie van deze cd-rom. Bouwen en verbouwen: deze brochure neemt stapsgewijs het bouwproces door en geeft daar bij aan waar duurzaamheid en duurzame mate rialen zijn in te passen. De financiering van duurzaam bouwen: In dit boek worden de financieringsmogelijkheden van duurzaam bouwen aangegeven wat betreft locatieontwikkeling, kavels voor (particuliere) koop- en huurwoningen en utiliteitsbouw. Lid van de Comunidad Chayotepec bij het hoofddorp Santa Maria Guienagata. "Ik ben vanuit mijn dorp afgevaardigde van UCIRI, een coöperatie van Indiaanse gemeenschappen in het zuiden van Mexico. Die is heel belangrijk voor ons. We hebben hulp gehad van SSR om ons te organiseren en konden toen de verbete ring van onze situatie in eigen hand nemen. Zo ben ik in 15 jaar tijd mede-expor teur geworden van Max Havelaar-koffie. De coöperatie zorgt niet alleen voor de export; we hebben ook een ziekenhuis, een busverbinding met de vallei, een bank en een landbouwschool. Koffieplukken blijft zwaar werk, maar het goede is dat ik mijn kinderen nu een betere toekomst kan bieden." Fondsen en sponsoring 53 De Rabobank Groep steunde in 1999 lokaal en (inter)nationaal duizenden kleine en grote projec ten op gebied van economie, wel zijn, kunst, cultuur en sport. Bij Rabobank Nederland en de lokale banken ging dit in 1999 om onge veer 36 miljoen. Daarnaast ver strekten ook de andere groepson- derdelen substantiële bijdragen in het kader van steun of sponsoring. De betrokkenheid van de Rabobank Groep beperkt zich niet tot donaties, subsidies en sponsoring, maar betreft in veel gevallen ook de inzet van kennis en van mensen en het beschikbaar stellen van faciliteiten. Naast de eigen bijdragen door lokale Rabobanken en door dochters van de groep, kent de Rabobank vier fondsen met elk een specifiek oogmerk. Stichting Steun door Rabobanken (1973) De Stichting Steun door Rabobanken (SSR) richt zich op projecten in landen met minder ontwikkelde economieën en op sociaal maat schappelijke projecten in Nederland. Het geld komt van de lokale banken, die worden verzocht jaarlijks 1% van hun winst beschikbaar te stel len. Rabobank Nederland verdubbelt deze bij dragen. Zo kon SSR in 1999 4,3 miljoen besteden aan donaties, leningen, participaties en technische assistentie. Hiervan werd 1,1 miljoen besteed aan projecten in Nederland en 3,2 miljoen in ontwikkelingslanden. Bijdragen in Nederland betreffen met name projecten voor mensen die maatschappelijk in een achterstandsituatie verkeren vanwege een lichamelijke of geestelijke handicap. Enkele projecten waaraan in 1999 werd bijgedragen: crisisopvang van dak- en thuislozen; de ontwikkeling van informatie- en spelmate riaal om het leervermogen van verstandelijk gehandicapten te stimuleren; de combinatie landbouw en zorg voor de op vang van groepen mensen met een psychiatrische, verstandelijke en/of lichamelijke beperking. In ontwikkelingslanden helpt SSR onder de naam Rabobank Foundation met het opzetten van spaar- en kredietsystemen om mensen toe gang te verschaffen tot financiële middelen om zo economische activiteiten mogelijk te maken. In 1999 werden onder meer projecten onder steund in: Honduras: de opening van een kredietlijn ten behoeve van de voorfinanciering van de koffie- export onder het Max Havelaar-keurmerk; Somalië: donatie aan vrouwengroepen voor de opzet van een spaar- en kredietprogramma; Rabobank Foundation De stichting heeft in de loop der jaren ruime ervaring opge daan met de opzet van micro-krediet systemen. Zij han teert daarbij de coö peratieve principes van Raiffeisen.

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 28