August Sjauw Koen Fa, Stafgroep Economisch Onderzoek We zullen zorgvuldig omgaan met de belangen van de samenleving en open communiceren met iedereen die zich in deze materie ver diept. Daarbij zullen we onze opvattingen voortdurend toetsen aan het voortschrijdend inzicht en nieuwe kennis, want we leven in een dynamische wereld." We moeten goed blijven nadenken over mogelijke gevaren en bezwaren die daarbij kunnen optreden.Te verwachten resultaten en kansen moeten zorgvuldig worden afgewogen tegen mogelijke risi co's. De Rabobank Groep zal haar betrokkenheid bij deze technolo gie daarom aan een aantal kritische aandachtspunten onderwerpen. Zo moeten veiligheid voor mens, natuur en milieu gewaarborgd zijn, evenals dierwelzijn. "Via haar prominente positie als financier in de voedings- en agrisec- toren is de Rabobank Groep nauw betrokken bij de maatschappelij ke discussie over genetische modificatie. In de herijkte gedragscode staat dat deze technologie een van de belangrijke factoren is die een positieve bijdrage kan leveren aan het oplossen van wereld vraagstukken over volksgezondheid, duurzame voedselproductie en hernieuwbare grondstoffen. RG Duurzaam Aandelen Fund Begin 1999 introduceerde de Robeco Groep het RG Duurzaam Aandelen Fund. Robeco selec teert bedrijven voor dit fonds op milieu-, socia le, ethische en economische aspecten. Het RG Duurzaam Aandelen Fund realiseerde een ren dement van 59% in de eerste elf maanden. Dit is aanzienlijk hoger dan de wereldindex van Morgan Stanley (MSCI), die in deze periode een rendement maakte van 45%. Nieuwe markten: duurzame energie, water De Rabobank Groep financierde in 1999 een aantal windparken binnen en buiten Nederland. Het Solaris project, een samenwer kingsverband van onder meer Rabobank, Stork, Greenpeace en Shell, startte in 1999 met de installatie van 5.000 zonnepanelen bij parti culieren. Ook werden in 1999 de aanleg van een water wingebied, de bouw van zuiveringsinstallaties en van een duurzaam gebouwd waterpompsta tion gefinancierd. De Rabobank verwacht in 2000 haar activiteiten op deze terreinen uit te breiden, ook internationaal. Duurzaamheid in landbouw De agrarische sector maakt ook op milieuge bied drastische veranderingen door. De Rabobank Groep ondersteunt daarbij de ont wikkeling van duurzame productiemethoden in de gangbare landbouw en voert een actief beleid ten aanzien van de biologische land bouw. Voorbeeld is het in 1999 ondertekende 'convenant biologische varkenshouderij'. Hierin staat dat deelnemers zullen streven naar marktvergroting van de biologische varkens houderij om zo een dier- en milieuvriendelijke bedrijfsvoering te stimuleren. Duurzaamheid bij kredietverlening De strengere milieueisen van overheden en con sumenten beïnvloeden de kredietverlening van de Rabobank. In de beoordeling spelen aspec ten als milieuschade en milieuaansprakelijkheid een steeds grotere rol. In 1999 is de aandacht van de Rabobank vooral uitgegaan naar bedrij ven met een verhoogd milieurisico. Kredietrapportages bevatten standaard een milieuparagraaf, die is gebaseerd op een lijst waarmee een kredietbeoordelaar de milieurisi co's van een bedrijf in kaart brengt. Deze para graaf zal in de bancaire praktijk steeds meer aandacht krijgen. Duurzaamheid via dialoog en samenwerking Om voeling te houden met het duurzaamheids- denken in de samenleving, neemt de Rabobank Groep actief deel aan tientallen nationale en Duurzaamheid 49 internationale forums die duurzame ontwikke ling tot doel hebben. Daarnaast participeert zij actief in uiteenlopende duurzame projecten en maatschappelijke initiatieven. Bedrijfsinterne milieuzorg Het verankeren van bedrijfsinterne milieuzorg in de Rabobank Groep loopt langs drie lijnen. Ten eerste wil de Rabobank Groep het afval en het gebruik van natuurlijke hulpbronnen ver minderen. Daarnaast wil de Rabobank Groep zo veel mogelijk herbruikbare grondstoffen gebruiken of grondstoffen die minder belastend zijn voor het milieu. Daar waar mogelijk wil de groep onvermijdelijke negatieve effecten com penseren. Voorbeelden hiervan zijn: In gebouwen van Rabobank Nederland en bij circa 14% van de lokale Rabobanken vindt monitoring van het energieverbruik plaats. Bij deze eenheden is het energiegebruik in het afge lopen jaar met 4% licht gestegen ten opzichte van het referentiejaar 1995. Dit betekent dat het behalen van de doelstelling om in 2005 een energie-efficiencyverbetering van 25% te berei ken, nog niet in zicht is. Eind 1999 zijn nieuwe en aanvullende maatregelen en actiepunten voor 2000 vastgesteld. Eind 1999 werkten 380 gelduitgifteautoma ten op 'groene stroom'. Deze stroom is opge wekt uit wind- of zonne-energie, biomassa of waterkracht. Voor alle rekeningafschriften en enveloppen is de Rabobank overgestapt op papier dat min der belastend is voor het milieu. In 1999 heeft Rabobank Nederland voor haar eigen locaties het vervoersbeleid vastge legd. Het doel is om onnodig autoverkeer te beperken ten gunste van vervoer per fiets en openbaar vervoer. Interpolis heeft ook een ver voersplan met eenzelfde achterliggende doel stelling. Monitoring duurzaamheidsbeleid in 2000 Speerpunt voor 2000 is het opzetten van een managementinformatiesysteem om resultaten van het duurzaamheidsbeleid in de Rabobank Groep te kunnen volgen en sturen. In 2000 wordt het systeem uitgewerkt, zodat vanaf 2001 de gefaseerde implementatie kan plaats vinden. Meer over duurzaamheid op www.rabobankgroep.nl/jaarverslag Roger Jansen, Rabobank International "Behalve in Nederland heeft de Rabobank Groep ook in Duitsland en de Verenigde Staten windprojecten gefinancierd. In de VS gaat het om echt grote windprojecten, veelal op windrijke en onbewoonde locaties. Daardoor is het krijgen van vergunningen geen probleem. Maar de kos ten voor netwerkinpassing en voor contractafsluiting zijn hoog. Een gevolg is dat alleen de grotere marktpartijen zich met windenergie kun nen bezighouden. In de staat lowa heeft de Rabobank Groep de wind turbineparken Storm Lake I II voor een bedrag van circa 37 miljoen mede gefinancierd. De windturbineparken gaan een gezamenlijke stroomproductie leveren van 642 miljoen kWh per jaar, genoeg voor een jaargebruik van ruim 200.000 huishoudens." V>v

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 26